15 Temmuz 2012 Pazar

0 Çatışma ve Türleri

Bu konuyu psikolojiyle ilgilenmesek bile çoğumuz lisede işleriz ve nedense benim hep ilgimi çekmiştir. Bu konu hakkında bir şeyler karalamak gerekirse:

Çatışma, kişiyi davranışa yönelten birden fazla güdünün aynı anda etkin olması sonucu bireyin birini seçmekte zorlanmasıdır. Çatışmalar bildiğim kadarıyla üçe ayrılıyor:

Yaklaşma-yaklaşma çatışması: Aynı ölçüde istediğimiz iki şeyden birini seçmek zorunda kaldığımızda yaşadığımız kararsızlıktır. Bu çatışma bir nevi "ne yardan ne serden geçebilme" halidir. Aynı anda iki üniversiteye gitmek isteyip birini seçmek zorunda kalan kişinin yaşadığı kararsızlık bu türdendir mesela.

Kaçınma-kaçınma çatışması: İki kötü şeyden birini seçmek zorunda kaldığımız çatışmadır. "Ya kırk katır ya kırk satır" veya benzer şekilde "iki ucu otlu(!) değnek" halidir. Baba evinde sorun yaşayan genç kızın sevmediği biri ile evlenmek ya da evdeki sıkıntılara katlanmak arasında kararsız kalması böyle bir çatışmadır.

Yaklaşma-kaçınma çatışması: Herhangi bir isteğin hem olumlu hem olumsuz yanlarının olması halinde yaşadığımız o kararsızlıktır. "Hem ağlarım hem giderim" durumu söz konusudur. Bu çatışmayı yaşayanlardan şu sözleri duymak mümkündür: Hem evlenmek istiyorum hem annemden ayrılmak istemiyorum... Ne seninle ne sensiz.. Para kazanmak istiyorum ama çalışmak istemiyorum... Yazılıdan yüksek not almak istiyorum ama ders çalışmak istemiyorum...
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**