Corona virüsü tatilinde öğrenciler için tavsiyeler(nasıl değerlendirilebilir)

Mağlum biliyorsunuz dünyada hızla yayılan korona virüsü ülkemize de gelmiş bulunmakta. Milli eğitim bakanlığı 16 Mart 2020'den başlamak üzere okulları iki hafta tatil etti.

Okullar iki hafta tatil olsa da Haziranda yapılacak liselere giriş sınavı ve yükseköğretim kuruları sınavı ertelenmedi. Onlar orada konular da öğrencilerin önünde duruyor hala. Şu durumda sınava girecek olan 8.sınıf ve 12.sınıf öğrencileri için korona tatili, tatil sıfatı taşımıyor.

Peki bu iki haftalık ara en iyi nasıl değerlendirilebilir?


Öncelikle sınıf bazında 8 ve 12.sınıfları ayrı tutmak gerekir. Bu arkadaşların 3 ay sonra girecekleri önemli bir sınavları var. Bu açıdan ilk önce diğer sınıf düzeylerini ele alalım sonrasında LGS ve YKS hazırlanan öğrencilerin korona okul tatilini nasıl değerlendirebileceğine bakalım.

1.Sınıflar  • Anne babalar evde okuma eğitimi vermeye çocuklara her gün 20-30 dakika da olsa kitap okutmaya çalışmalı. Okuma yazma düzeyi bu tatil arasında gerilememesi için anne babalara epey iş düşüyor. Tabi anne baba çalışıyor ise varsa dede-nenelere.

2-3-4.Sınıflar


  • İlk bir haftayı tatil gibi değerlendirmek lazım. Çocuklar bir kaç gün tatil yaptıktan sonra EBA üzerinden eğitime devam edecekler zaten.
  • Kitap okutulması yapılabilir ve hatta kitap okuma hedefi koyulması çok faydalı olur.
  • İkinci hafta eba veya tv eğitimleri aksatılmadan izlenmeli, karşısında aynı okulda gibi notlar tutmalı ve siz de bu aşamada evdeki öğretmeni olmalısınız.

5-6-7.Sınıflar


  • 5 ve 6. sınıflar bir üstte yazdıklarım gibi değerlendirebilirler. Kitap okuma alışkanlığı kazanacakları dönemdeler. Bu ara tatili lütfen bu konuda ele alın.
  • Ayrıca kişisel hobilerini uygulayabilirler. Kişisel hobisi yok ise hobi kazandırmak anne baba olarak üzerinde duracağınız en önemli konulardan bir diğeri.
  • 7.Sınıflar tüm dönemi tekrar etmenizde büyük fayda var. İlk 1-2 gün dinlendikten sonra 3.günden itibaren 1.dönemden bu yana işlediğiniz konuları defterlerinizden detaylıca sırayla çalışın. İkinci hafta tv veya EBA'dan verilecek eğitimleri iyi takip edin. Bu ikinci hafta işleyeceğiniz bir kaç konuyu gözden geçirip öğretmen anlatmadan önce konu hakkında fikir sahibi olmanız çok faydalı olacaktır.

LGS ' ye hazırlananlar bu tatili nasıl değerlendirebilir?YKS ' ye hazırlananlar bu tatili nasıl değerlendirebilir?


Şimdilik bu kadar. Unutmayın çocuklarımızı sık boğaz etmektense doğayla buluşturmak, virüs paniğine sokmamak daha önemlidir.


Görüşmek üzere... 

Psikolojik Danışman
Rehber Öğretmen

0/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski