Direksiyon Sınavında Dikkat Etmeniz Gerekenler-İpuçları

Genel Konular, kişisel yazılar, Kişisel Yayınlar, old,

Bu yazı eski bir yazıdır ve geçerliliğini kaybetmiş olabilir. alert-info
Bu yayınım tecrübeyle sabit olup geçerlilik süresi bilinmemektedir. Ayrıca bu blog ehliyet-trafik blogu değildir, sadece yaşadığım tecrübeleri paylaşıp birilerine yardımcı olmak istedim, bakalım olabilecez mi :)

                                  Genel Konular, kişisel yazılar, Kişisel Yayınlar, old,
 • Yazılı sınavı verdiniz, şimdi geldi genelde daha zor görünen direksiyon sınavını vermeye. Zor görünür çünkü direk uygulama içerir. Çok fazla uzatmadan yaşadığım tecrübelere dayanarak şunları önermek istiyorum:
 • Kesinlikle ama kesinlikle, kurstaki tüm araçlardan eğitim alın. Her ne kadar hocanız diğer araçlarda aynı cart curt dese dahi o aynı olmuyor. Sonuçta siz acemisiniz daha ve her aracın debriyaj-fren-gaz aksamı farklıdır, benim gittiğim kursta palio ile eğitim görenlerin neredeyse hepsi sınavda punto gelince kaldılar. Bu bir para kazanma politikası, başka bir şey değil! Bu konuda diretin. Ben son 3 eğitimimi diğer araçlarda almak istiyorum deyin ve hayır demelerine müsaade etmeyin. 
 • Sınav günü çok erken gitmeyin, sınav dakikası orada olmanız şart diye bir şey yok. Benim sınavım 9.30 daydı 11.45 de sıra geldi, gerisini siz düşünün :) Birde bekle bekle heyecanda artıyor. 
 • Heyecan.. Ana konumuz :) Bende çok heyecanlananlardanım. Bunu azaltmak için araç gelmeden önce veya geldiğini gördüğünüz anda nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğitim gördüğünüz araçta sınava girmeniz bu heyecanı çok azaltacaktır. Bu yüzden ilk madde de her araçta eğitim görün dedim ısrarla. Heyecanlanmanıza gerek yok desem de heyecanlanacaksınız, tamam, heyecanlanın ama abartmayın. Çünkü bu sınav olmazsa 2 hafta sonra telafi sınavı var, ona hazırlanırsınız. ÖSS gibi 1 yılda bir yapılan bir sınav değil sonuçta. Ha yapınız aşırı heyecanlı bir yapıysa sınavdan bir gün önce kursunuza 30-40 tl ödeyerek sınav saatinizde sınav aracınızla bir saatlik bir eğitim daha alın. Tam bir sınav provası!. Birde sınav günü heyecanlı olan insanlarla muhabbet etmeyin. 

Genel Konular, kişisel yazılar, Kişisel Yayınlar, old,
 • Heyecanı da bastırdık, aracımız geldi. Günaydın(iyi günler .vs.) diyip bindik araca. Kurstan aldığımız sınav giriş belgemizi(bazı kurslar sınav yerinde de verebiliyor) ve kimliğimizi yanımızdaki hocaya veriyoruz. O onları kontrol ederken biz koltuğumuzu ayarlıyor, emniyet kemerimizi takıyor, aynamızı ayarlıyoruz. Hoca hazırsanız başlayalım diyecektir. 
 • Debriyaj-fren basılı tutup kontağı çevirdikten sonra vitesi 1 e atıyoruz ve el frenini indiriyoruz.(el frenini unutmayın) Sonra debriyajı fren hizasına getirelim ve debriyajı yarıda bırakalım ayağımızı frenden çekelim. 
 • Aracın kımıl kımıl kendini ileriye attığını göreceksiniz. Sonra basalım gaza. 
 • Yapılan en büyük hata debriyajı erken çekmektir. Teker dönmediği sürece debriyajı tam kaldırmayın sakın. Yarım debriyaj yapmayı eğitimde öğrendiniz zaten. 
 • Sakin olmaya özen gösterin, şov yapıp vitesi 4 e takmayın :) .. Hocalar sakin giden öğrenciyi geçirirler artisti değil!.. Araç mesafenize dikkat edin. Riskli şekilde kullanmayın. 
 • Yok sinyalmiş yok aynaymış.. arkadaşlar bunlar detay. Yapmazsanız 5 puan gider ama geçersiniz yinede. En önemli üç şey, vites geçişleri, arabayı kaldırmak, sakin kullanmak. Bunları yapın diğerleri teferruat. Ha yüz almak istiyorsanız o başka tabi. 
 • Arabayı tekrar sınav yerine getirebildiyseniz %90 geçtiniz. Ama bu komiteden komiteye de değişir tabi, genelde böyledir. 
 • Sınav esnasında çok fazla konuşmayın, hiç konuşmamazlıkta yapmayın, zaten onlar sizi konuşturacaklardır. Konuşurken gözlerine bakmayın, siz yola bakın. Buna da dikkat ederler. Ama tabi ayrıntı bunlar. 
 • Size yokuşta dur kalk yaptıracaklar. Burada arabayı 3-4 kez üst üste stop ettirirde kaldıramazsanız işte o vakit kaldınız demektir. Sınavdan önce sınav güzergahında bu tarz yerleri iyi prova edin. Araçların tork seviyeleri farklı olabileceği için ilk maddede dediğim gibi kurstaki her araçla çalışın yokuşları. 
 • Aklıma başka bir şey gelmiyor arkadaşlar. Son olarak aceleci davranmayın demek istiyorum. Sakin olun ve yanınızda kimse olmadığını düşünün. Unutmayın sadece 10-15 dakika sürecek bir sınav ve sonra ehliyet cepte. Güzel ülkemiz ehliyetin en kolay şekilde verildiği ülkelerden birisidir zaten. 

Genel Konular, kişisel yazılar, Kişisel Yayınlar, old,

Sizin yaşadığınız tecrübeleri ve varsa tavsiyelerinizi yorum bırakarak bu yayının altından paylaşabilirsiniz. Buradaki her şey tecrübe ile sabit olup %100 doğrudur denemez, yaptım oldu :) .. Kendinize iyi davranın, en önemlisi de bu!..

Sağlıcakla

17/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

 1. Slm ben bu pazar günü sınava girdim ama ne yazikki heyecanima yenik düştüm park ki yapamadım yani kaybettim😟

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzülmeyin ilk seferde bende yapamamıştım şu an profesyonel düzeyde araba kullanıyorum, ekstra 1-2 saat uygulama dersi alın sınavdan önce.

   Sil
 2. Fırat Bey çok mantıklı bir açıklama yapmışsınız bende İlkinde 4 stop ettirdim ikincide bana hocanın sürüş kontrolü sizde demesine rağmen solla şu aracı demesinden sinyal vermeyi unuttum.. kullanımımıza müdahale etmeleride ekstra sorun heyecan teşkil ediyor.. rampada araç kaldırıyoruz rampa yukarı şu aracı sollasana deyip duruyor aklınca psikolojik soru soruyor bana.. sonra sinyal vermeyi unutunca lütfen sağa çekiniz üzgünüm kaldınız bunu demek için can atıyorlar

  YanıtlaSil
 3. Pazar günü bende sınava gireceğim heyecendan 3 defa kaldım bakalım 4.hakkımda geçebilecekmiyim bu sefer geçmek istiyorum

  YanıtlaSil
 4. Sinyal.vermeyince direk aractan indidiriyolar ve birakiyolar bende oyke oldu yani parkuru dolasmdn hemn birktilr ve bizds puanlama sisitemi yok sinyal vermeynce dubaya degdirimce ve stop ettrnce birkliyo ama cok sacma soncta usta deglz ben 3.ye grcm ama umidimi yiktilar😔

  YanıtlaSil
 5. Nolur dua edin yarın direksiyon sınavım var heyecanlı biri olarak direksiyona geçince ne hikmetse heyecan gidiyor inşallah yarında öyle olur

  YanıtlaSil
 6. Bende 3ye giricem kısmetse heycandan kaybediyorum ellerim çok titriyo sakinlestirici alıcam bi işe yararmı bilmiyorum

  YanıtlaSil
 7. Yarın bnde girecem herşey guzel park. Etmede kallacam gıbı

  YanıtlaSil
 8. Yarın benimde direksiyon sınavım var 4. Hakkım yani son hakkım. Paniğimden yapamıyorum zaten hiç yardımcı olanınada raslamadım . Dünya para verip kalmakta can sıkıcı

  YanıtlaSil
 9. Bende bu pazar giricem hiç heyecanlanmicam komisyonbaşkanı yokmuş gibi davrancam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok zor ben iki kez kaldım ağustosta vida gircwm üzgünüm ta bu sefernalmak istiyorum çok heyecan yapıyom tüm bildiklerimi unutuyom

   Sil
 10. Benimde 26 sinda sınavım bende çok heyecanlıyım

  YanıtlaSil
 11. Bende 3.kez sinava girecem kurslarda hiç heyecan yapmiyorum kusursuz yapiyorum suan hocam da şaşkin senin kalacagin hiç aklima gelmezdi diyor maalesef heyecandan ayaklarim titriyor ne yaptigimi bilmiyorum bunu nasil yenecegim

  YanıtlaSil
 12. Kardeşim tabiki allah diyeceğiz yolumuza bakacağız çanakkale şehitlerimiz can vermiş bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı düşün altında binlerce kefensiz yatanı,!

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski