Aslında Sevmek Sevilmekti

Genel Konular, kişisel yazılar, Kişisel Yayınlar, old,

Bu yazı eski bir yazıdır ve geçerliliğini kaybetmiş olabilir. alert-info
Sevmek üzerine yazmak istiyorum, sevilmek üzerine...

"Sahi sevgi neydi?" ile biten o Al Yazmalım filminde ilk sorguladık belki de sevginin ne olduğunu..

Peki ya hayatın anlamı neydi? Hayatın anlamı sevmek ve sevilmekti. İşin içinde çıkar olmadan ..

Hayatın anlamını sevmek ve sevilmek olarak görünce haliyle bu duyguları hissetme ve yaşama ihtiyacı beliriyor insanoğlunda.

Sevgi nasıl hissedilir? Karşınızdaki o sevdiğiniz insanın sizi sevdiğini nasıl anlarsınız? %100 soyut kavramlar mıdır bunlar?

Benim hayatımda değerli olan insanlar sevgisini anladığım, hissettiğim insanlar olmuştur hep. Ve hep sormuşumdur bunu nasıl anlıyorum diye fakat elle tutulur bir cavabı yok. Belki de tüm yaşanmışlıkların bir bileşkesi olabilir. Düşünsenize anne-babanız küçükken sizi nasıl sevdi, nasıl anladınız onların sizi sevdiklerini. İşte bu kayışların koptuğu o yer: Çocukluk.

Çocukken anne babamızdan sevgiyi nasıl aldıysak bir hayat boyu seveceğimiz insanlardan da o şekilde bekleyeceğiz sevdiklerini belli etmelerini. Annenizin başınızı okşaması veya gözlerinde gördüğünüz o sevgiyi başkasında sezemediğiniz an karşınızdaki kişinin "Seni seviyorum" demesi yeterli olmayacaktır. Bu duyguyu hissetmemiz o yaşlarda öğretiliyor bize.

                                            Genel Konular, kişisel yazılar, Kişisel Yayınlar, old,

Ortak bir noktamız var ki: Sevgi gözlerdedir. Herkes karşısındaki kişinin kendisini sevdiğini gözlerinden anlamaya çalışır. Ünlü bir düşünürün dediği gibi "Gözler yalan söylemez" çünkü. Başka davranışlarda da arayabilirsiniz, dediğim gibi bu sizin yaşadığınız hayata bakar.

Ben gözlerde ve anlayamadığım o "hissetmeyle" arayanlardanım. Birisinin bana seni seviyorum demesi pek bir şey ifade etmez, bunu hissettirmesi yeterlidir. Sevgi hissetmektir. Al yazmalım filminde Türkan Şoray bunu emek ile ölçmüştü, kim bilir belki de küçüklüğünde yaşadıkları sonucunda sevgi ile emeği özdeşleştirmişti.

Şu aşamada karşımızdaki kişiyi tanımak önemli bir hale geliyor. Onun sevgiyi ne ile özdeşleştirdiğini anladıktan sonra bu konuda pek sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum ama şu da var ki bir kişi sizi "gerçekten" seviyorsa, kalpten seviyorsa bunu zaten anlarsınız. İçgüdüsel bir seziş ile.

Hissetmedikten sonra sevilmenin, hissettiremedikten sonra sevmenin pek bir manası kalmaz karşınızdaki kişi için.

Sevginin gerçek bir sevgimi, heves mi olduğunuysa o insanın başka birisine gidememesiyle anlarsınız kanımca... Gerçek seven.. .gidemez..

Bu arada: "Aslında sevmek, sevilmekti..."

4/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

 1. "Hissetmedikten sonra sevilmenin, hissettiremedikten sonra sevmenin pek bir manası kalmaz karşınızdaki kişi için."

  Bu kısmı çok beğendim ve gerçek sevgi dediğin gibi gözlerde hayat bulur zira "Gözler kalbin aynasıdır." Kalemine sağlık kardeşim (:

  YanıtlaSil
 2. Yazının ana temasında olduğu gibi sevmeyi eski filmlerden eski zaman insanlarından leyla mecnun ferhat ile şirin bunların sevdası bizde hep yer edindi ve bizde bunlar gibi sevebiliriz düşüncesiyle birilerine aşık olduk..İşte hatayı orda yaptık biz onlar gibi sevemezdik,şuan yaşlı bir ihtiyar nine ile dede arasındaki sevginin büyüklüğünü anlamak çok zordur..Şuan hayatımızda o kadar olaylar o kadar havadisler oluyorki hiç birini sevgiye bağlayamıyor insan ve bu kötü durumlardan dolayı sevmekten korkuyor insan..Daha düne kadar adamın biri borcundan dolayı eşini ve çocuklarını öldürüyor ve içersinde 5-6 aylık bebeğide var..burda sevgi nerde işte gerçekten sevmekten geçiyordu..ve benim düşüncemde sevgi önce Allah'ı sevmekten başlar Allah'ı seven her kulu sever sevgi ile bakar..

  belki biraz karışık anlatttım kusura bakmayın pek beceremem böyle yazı yazmayı nerden estiyse yazdım işte :)
  Teşekkür fırat bey yazınız için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim :) Çok mantıklı yazmışsınız, katılıyorum. Bahsettiğiniz tarz öldürmelerse daha çok görücü usulünde görülüyor. "Allah'ı seven her kulu sever sevgi ile bakar.." cümlenizi özellikle beğendim. Değerli yorumunuz için teşekkürler.

   Sil

Yorum Gönder

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski