Neden Herkes Ergenlik Dönemine Takmış Durumda?

kişisel yazılar, PDR, Psikolojik Yazılar, Psikoloji, Ergen,Aile,Çocuk, Kişisel Yayınlar, old

Bu yazı eski bir yazıdır ve geçerliliğini kaybetmiş olabilir. alert-info
Bir çok psikolog, psikiyatr, danışman kısacası psikoloji ile ilgilenen hatta ilgilenmeyenler bile ergenlik çağına takmış durumdalar. Takmıştan kastım çok fazla araştırmaları, çok fazla ilgilenmeleri. Çocukluk çağını genel olarak bir bütün ya da 2 parça halinde incelerken; erngenlik çağını 4'e 5'e ayırıp o şekilde inceliyoruz. Kastetmek istediğim ergenlik çağına çok fazla önem vermemiz ve çok üzerinde durmamız.

Bu kötü bir şeymiş gibi oldu :) .. Hayır bu iyi bir durum ve haklı sebepleri var.

Neden Ergenlik Çağını İnceleriz?


1- Bilimsel Yönden İlgi Duyduğumuzdan

Her psikolojik danışman ya da psikolog, lisans eğitimini alırken bir alana yönelirler ister istemez. Ergenlik dönemi sorunlarına yönelmenin hiçbir sebebi olmayabilir yani sadece ilgi duyduğumuzdandır.

2- Gençlerle Olan İlişkilerimize Dikkat Etmek İçin

Bir anne baba veya öğretmen ergenlik çağı özelliklerini incelemek isteyebilir ve altında yatan sebepse artık gençlik çağına gelmiş olan çocuğunun/öğrencisinin davranışlarını anlamaya çalışmaktır. O saf çocuk birden sinirlenmeye başlar ve beklemediğiniz bir anda etrafı darmadağın edebilir. Bu vb. eregnlik dönemi özelliklerini incelemek gençlerle aranızdaki bağın iyiye gitmesi için faydalı olacaktır. Eğer incelemeyi yapan kimse de ergenlik çağındaysa bu çok yerinde bir şeydir.

3- Geçmişimizi İnceleyip Şu anı Çözmeye Çalışabiliriz

Karşılaştığınız meseleleri daha iyi anlayabileceğiniz bir laboratuar: Gençlik.

Eğer bir kimse hayatındaki ilişkilerde başarı elde etme şansının ergenlik çağından daha fazla olduğuna inanıyorsa ergenlik çağının özelliklerini tekrar gözden geçirmeyi faydalı bulabilir.

Aslında belkide en önemli sebep budur. Mesela bir ihtimal kişinin yaşadğı iç çatışmaları veya çözemediği kimlik, karakteristik özellikler bulunmaktadır. Çözüm çocukluk ya da ergenlik dönemidir.

4- Şu anki Sorunlarınızın Çoğunun Temeli: Ergenlik Dönemi

Şu an yaşadıklarınızın çoğu aslında o koca ergenlik döneminin bir ürünü olabilir. Çünkü hayatın ortası olarak adlandırılan bu dönemde neler olmuyor ki? İlk testesteron/estrojen hormonlarının salgılanması, ilk ilişkiler, ilk panik ataklar sinirler, kimlik karmaşası, cinsel kimlik.. ve daha bir çok yaşantı. Bu dönemde bunlarla ilgili yaşadığınız bir sorun yaşlılıkta dahi devam ediyor olabilir.

                                                kişisel yazılar, PDR, Psikolojik Yazılar, Psikoloji, Ergen,Aile,Çocuk, Kişisel Yayınlar, old

Peki Neden Herkes Ergenlik Çağına Takıyor?

İşte bu sefer takma kelimesini kendi anlamında kullanıyorum :) .. Özellikle sosyal medya olmak üzere, okulda ve aile herkes ergen çocuk ya da öğrenciyi takmış durumdadır. Özellikle internet ortamı. Ergen kelimesi aşağılayıcı bir kelime haline gelir oldu nedense. Ergenlik dönemi hepimizin, istisnasız hepimizin, zor atlattığı bir dönemdir.

                                       kişisel yazılar, PDR, Psikolojik Yazılar, Psikoloji, Ergen,Aile,Çocuk, Kişisel Yayınlar, old
Bir kaç ihitmal var. Ergenlerle çok dalga geçen, bu dönemi aşağılayan kişi ergenlik çağındadır ve bu dönemin kendisine yaşattığı zorluklardan dolayı bu döneme bir kin beslemektedir. Dolayısıyla kendisi gibi ergen olanları aşağılayıp birnevi kendine sorun olan bu dönemden intikam almış gibi olacaktır. Tuhaf bir rahatlama biçimi.

Bir ihtimal de kişi orta yaşlardadır ve karşıdaki kişinin kendisinin yaşadığı o zorlukları yaşaması adına onu eziyordur. "Bu ne lan avrat gibi küpe takmalar" "uzun saç ne olum karı gibi" "Bu pantolon ne la git düzgün bir şey giy" .. vb. sanki kendisi o dönemlerde öyle şeyler yapmamış gibi ergenlikteki oğlunu kızını aşağılayan ebeveynlerin bence psikolojik çözümü: Zamanında beni az ezmediler şimdi birazda o ezilsin... vb. olabiliyor maalesef.

Sonuç olarak hayatta bir çok şeyi yaşayarak öğrendiğimiz bu döneme saygılı olalım lütfen.

5/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

 1. Fırat Abi konu ile alakalı değilde bir şey sormak istiyorum Ben çok Hayal kuruyorum tamam her insan hayal kurar ama ben sınırları zorluyorum yani çok güçlü hayaller kuruyorum artık o kadar büyük hayaller kuruyorum ki sanki o olayın içindeymiş gibi bile oluyorum fakat hayallerim gerçekleşmesi zor hayaller oluyor tamam hayal kurmak güzelde belli bir zaman sonra bunun hayal olduğunu ve gerçekleşmeyeceğini anlayınca daha beter stres oluşuyor 15 yaşındayım ve saçlarım dökülmeye başladı :( kötü olanı ise hayal kurmayı durduramamak artık gerçek hayattan uzaklaşmaya başladım sanki başka bir dünyadayım sizce ne yapmalıyım bunun psikolojiyle alakası varmı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Mehmet:

   Öncelikle hayal kurmanın kötü veya zararlı bir şey olduğunu düşünmemekle başla. Hayal kurmak unutmayı önlemekle birlikte beyin hücrelerini arttırır, sağlamlaştırır. Hiçbir şekilde zararı olmaz. Psikolojik hariç..

   Bazı hayallere çok bağlanmak kötü sonuçlanabiliyor. Gerçeklikten uzaklaştırdığı gibi zamanla saplantı haline geliyor sonrasında al sana depresyonlar.. Ayrıca çok fazla gerçek dışı hayal kurulması ve bunlara çok bağlanılması intihara bile götürebilir. Bu dünya kişiye yetersiz gelebilir çünkü.

   Bu durumda direk bir psikolojik danışmana veya psikologa gidiyorsun abicim. Ayıp değil, deli de değilsin, git anlat içini dök. "psikolojik danışmanlık merkezleri yaşadığın şehir" yazarak yaşadığın şehirde nerelerde PDM var bulabilirsin google dan. Okulların açılmasını bekleyip okul rehber öğretmeninden de randevu alabilirsin. Çok ilgili değil diyorsan PDM ye gitmen şart. Kendine dikkat et.

   Selametle.

   Sil
 2. Abicim çok teşekkürler çok iyi anlattın bence sen süper bir psikolojik-Danışmansın :)
  Gerçek dışı hayal kurmuyorumda gerçekleşmesi zor hayal kuruyorum işşallah en sonunda da gerçekleştiririm eğer gerçekleştirirsem herkese tüm dünyaya seni anlatıcam :D Sağlıcakla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, ben teşekkür ederim abicim. Dediğim gibi, bir danışmana git mutlaka. İzmir'de olsan ofisime davet ederdim ama değilsin galiba.

   Sil
 3. Keşke olsaydım :) ama ben İstanbuldayım Danışmana gidebileceğimi de sanmıyorum ama bana bir şey olmaz :) davetin için saol Fırat abi,Yardımın içinde çok teşekkürler :) Saygılarla

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski