Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

PDR, Kişisel Yayınlar, old, Meslek Secimi, Başarı,
Bu yazı eski bir yazıdır ve geçerliliğini kaybetmiş olabilir. alert-info
Her zaman derim tercih süreci sınava hazırlık sürecinden daha zordur diye. Hele ki aday kararsızsa ve çevresinden baskı görüyorsa o günler adeta işkence halini alır. Bu yazımda sizlere kendi tercih dönemimden örnek ve yaşanmış kesitler vererek karar vermenizi kolaylaştıracak bir kaç şey karaladım. Herhangi bir şey danışmak isterseniz yorum bırakmanız yeterlidir.

Keyifli okumalar.

Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Üniversite mi tercih etmeliyiz bölüm mü?

Puanınız mezun olduğunuzda iş garantisi verebilen bir bölüme yetmiyorsa ama yine de puanınızın gideri varsa üniversite tercih etmenizi öneririm. Mesela fizik bölümü formasyon alınsa bile ataması yapılamayan kapalı bir bölüm ama kimse boğaziçi fizik den mezun olup da boş kalmaz :) Anlaşıldığını zannediyorum. Şimdi gel gelelim tercih sürecinde dikkat etmemiz gerekenlere.

1- Amacınızı Belirleyin

Amacınızı belirlemek için kendinizi iyi tanımanız gerekir, bu konuda sorun yaşıyorsanız bir kariyer gelişim merkezine veya psikolojik danışmana danışabilirsiniz. Amacınız idealiniz olan bir bölüm mü, çok kazandıran bir bölüm mü, okuması kolay olan bir bölüm mü?

Şahsen Hukuk ve PDR arasında kalmıştım. Hukuk başaramazsan riskli bir bölüm, çok emek ister, saygınlığı vardır. PDR okuması hukuk kadar zor değil ve garanti meslek. İkilemde kalmıştım. Çevrem tabiki hukuk yönünde ısrarcıydı. Havası vardı çünkü: Yiğenim hukuk da okuyor, oğlum hukuku kazandı, teyze oğlu hukuk da benim vb...

                                                   PDR, Kişisel Yayınlar, old, Meslek Secimi, Başarı,

2- Para mı, Saygınlık mı? Hem Para Hem Saygınlık Mı?

Sizin için hangisi önem taşıyorsa kararsız kaldığınız iki meslek arasından bu şekilde sıyrılabilirsiniz. Hem para hem saygınlık diyorsanız yoğun çalışma tempolu bir hayatı göze alın.

Benim için saygınlık da önemliydi ama saygınlık karın doyurmuyor ya.. Hem saygınlık hem para desem, bir ömür çalışmakla geçecek bu da bana göre değildi.. Bu yüzden para ve ilgi alanım dedim. Para olduğu vakit saygınlığın kendiliğinden geleceğini düşündüm.

3- İlgi alanınıza daha fazla yönelin

İlgi alanınıza yönelmeniz bir hayat boyu işe giderken sıkılmamanızı sağlayacaktır. İlgi alanınızın farkında değilseniz bir danışmana başvurun derim.

İlgi alanı aslında paradan da saygınlıktan da daha mantıklı. Unutmayın! İlgi alanınıza yönelirseniz bir şekilde para kazanırsınız. Çünkü işinizi severek yapıyorsunuzdur ve severek yapılan bir işin ardından para zaten gelecektir.

Benim ilgi alanlarım belirliydi: Psikoloji ve matematik. İkisini içeren bir meslek dalı maalesef yoktu. Psikoloji bölümü, PDR, Hukuk arasında kalmıştım ama Hukuk çelişkisinin tek sebebi baskıydı.

4- Çevreden Gelen Baskılara Mümkünse Aldırış Etmeyin


                                                   PDR, Kişisel Yayınlar, old, Meslek Secimi, Başarı,
Çevreden kasıt dershane olabileceği gibi aile, dayılar, amcalar, teyzeler.. vb. ve hatta arkadaş çevresi de olabilir. En çok baskı genelde aile ve dershane tarafından görülür. Puanınız yüksekse baskı popüler bölümleri(tıp-hukuk-diş hekimliği vs) seçmeniz yönünde olacaktır. Puanınız düşükse baskı herhangi gelen bir şeyleri tercih etmeniz ve 2. yıla kalmamanız yönünde olacaktır.

Baskıları boşverin!.. Sizin hayatınızı aileniz veya dershane hocanız yaşamayacak siz yaşayacaksınız. Aile siz tercih ettikten sonra elbet okutmak zorunda, aile çünkü :) Çevrenizin istediği mesleğe değilde sizin istediğiniz mesleğe yönelirseniz en fazla 3-4 ay mırın kırın edilir sonra unutulur. Ama baskılar neticesinde bir tercih yaparsanız, belki bir hayat boyu ceremesini çekeceksiniz.

Son olarak PDR ve Hukuk arasında kalmıştım. Çevreden hukuk yönünde çok fazla baskı görüyordum. Aile hatta sülale. Dershane hocaları da genel oalrak hukukta olmam gerektiğini söylüyorlardı. Hepsinin amacını anlayabiliyordum. Bir dönem baskılardan dolayı hukuka gideceğim dedim fakat içimdeki o PDR aşkını gördükten sonra yine kararsız kaldım.

5-Tavsiye Alın Köşenize Çekilip Düşünün

Tabi ki dershane hocalarınızın ve ailenizin tavsiyeleri önemlidir. Aileniz sizden falanca bölüme gitmenizi isteyebilir, oturun sorun baba neden o bölüme gitmemi istiyorsun?.. Çıkan sonuçları bir ajandaya yazın ve oturun düşünün. Dedikleri size mantıklı ya da çekici geliyor mu?

Kararsızlığın ardından ailem hukuk haricinde bir bölüm duymak bile istemiyordu. Sık sık tartışıyorduk bu yüzden. Neden hukuk dediğimde babam " Oğlum istemez misin şöyle bir savcı olasın makam arabalarıyla gezesin?" dedi. Düşündüm, amaç saygınlık ve övünmekti... İsterdim tabi ama garantisi var mıydı? Hayır çok çalışmak gerekiyordu. Riskliydi, torpil dönebiliyor haksızlık olabiliyordu. Çok fazla mezun çok fazla rakip vardı.

6- Tercih zamanının sonuna kadar düşünün

Tercihinizi hemen vermeyin, kararınız kesin olsa bile verdikten sonra tercih ettiğiniz bölüm hakkında duyacağınız bir şey sizin 1 yılınıza maal olabilir.

Şahsen son gün son saat vermiştim. Tabi bu kadar da geciktirmeyin :)

                                            PDR, Kişisel Yayınlar, old, Meslek Secimi, Başarı,

7- Bir kağıt alın ve kararsız kaldığınız bölümlerin +, - lerini yazın.

Mümkünse kararsızlığınızı 2 bölüme indirin. 2 bölümün de ayrı ayrı sizin için - ve + taraflarını yazın. Hangisinin - si fazla çıktıysa onu eleyebilirsiniz.

8- Araştırın

Kararsız kaldığınız bölümlerden mezun olmuş ve o işi yapan kişileri bir şekilde bulun. Gidin ve merak ettiğiniz tüm soruları sorun.

PDR için okul rehber öğretmenimle konuştuğumda "Maaşı iyi, garanti meslek. Çok fazla çalışma alanı var ve mezun sayısı az. Saygınlığı sana bağlı ama çok da fazla olduğunu söyleyemem. Psikolojiyle aran iyiyse git." dedi. Bir avukattan söz alıp gidip 10-15 dakika görüştüm. "Hukuka meraklı değilsen kesinlikle tercih etme saçların ağarır, meraklıysan fazla düşünme" dedi.. Kararsızlığım devam ediyordu ama artık sona yaklaşmıştık galiba.

9- Cesur olun ve İçinizden Geleni Yapın!


İçinizden ne geliyor? Ama gerçekten ne geliyor? Kendinize bu soruyu sorduğunuzda iç sesiniz ilk hangi bölümü dedi? Fazla düşünmeye gerek yok, içinizdeki sese yönelin :)

Okul hocalarımdan edebiyatçı Hasan Hüseyin hocama sorduğumda içinden ne geliyorsa onu yap dedi. Bu benim için duyduğum en rahatlatıcı tavsiyeydi ve içimden cidden PDR geliyordu.

10- Seçtiğiniz Bölümün Arkasında Durun ve Kesin Geliyor Gibisinden Konuşmayın!

                                      PDR, Kişisel Yayınlar, old, Meslek Secimi, Başarı,

"ODTÜ işletmeyi yazdım kesin geliyor çünkü geçen yıl son girene fark atmışım" gibisinden konuşmayın. Güzelim ülkemin güzelim sınav sistemlerinde o iş hiç belli olmaz sonra çevrenize rezil olursunuz.

Çoğunlukla maden mühendisliğini tercih ettiyseniz ve çevreniz "O bölüme gidilir mi be?" gibisinden eleştiriyorsa, şevkinizi kırmayın, o bölümden iyi hayat süren kişileri örnek verin ve kısaca neden tercih ettiğinizi açıklayın. Bölümünüzün arkasında durun.

PDR ve psikoloji arasında kalmıştım ama hem iyi yerlerin gelmesi hem de meslek garantisi sebebiyle çoğunlukla PDR tercih ettim. Marmara PDR benim için öncelikliydi. 10.800 sıralamam vardı ve marmara PDR önceki yıl 12 binle kapatmıştı. Bu yüzden herkese marmara PDR kesin geliyor gibisinden konuşuyordum. Sülaleden bazı akrabalar hala "hukuku bırakıp öğretmenliğe mi gidilirmiş?" gibisinden konuştuklarında "Ben PDR yi seçtim siz girin Hukuku seçin" , " Öğretmen ünvanı PDR ciye maliye bakanının maaşını öderken verdiği kutsal bir unvandır. PDR mezununun ünvanı Psikolojik Danışman' dır" dedim. Sustular.. Peki bakalım hayırlısı demekle yetindiler. :) 

Sonuç olarak Marmara PDR yi 0,3 puanla kaçıracaktım ve Dokuz eylül üniversitesi PDR bölümüne yerleşecektim.

Yıllar geçtikçe ne kadar doğru tercih yaptığımın farkına vardım ve eminim hukuka gitseydim 2. sene tekrar hazırlanırdım. Bölümünden ve üniversitemden çok memnunum.

Bu maddeler uzar gider. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak bir şeyler aktarmaya çalıştım. Biraz uzun oldu ama umarım faydasını görürsünüz.

Sağlıcakla... Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi

Fırat YALÇIN

5/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

 1. Tercih yapacakların mutlaka okuyup faydalanması gereken bir yazı. Özellikle konunun örneklerle desteklenmiş olması her şeyi daha anlaşılır kılıyor. :)

  YanıtlaSil
 2. Ben lise 3.sınıfta okuyorum. sizin gibi hukuk-pdr arasında kaldım. pdr hakkında bilgi edinmek istiyorum yardımcı olur musunuz?

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Yazınızın üzerinden 6 yıl geçmiş olmasına rağmen hala güncel bir yazıymış gibi ilgi ile okunması ciddi anlamda önemli bir şey benim açımdan. Gerçekten çok yararlı ve açık bir yazı tebrik ve teşekkür ediyorum .Beni aydınlattınız . Bu sayfayı favorilerime ekliyorum.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski