Birisine Bağlanmak Bir İhtiyaçtır

Depresyon, PDR, Kişisel Yayınlar, old,

Bu yazı eski bir yazıdır ve geçerliliğini kaybetmiş olabilir. alert-info
İnsanoğlunun -bence- fıtratlarından birisi de bağlanmaktır. Bağlanmak bir kişiye nesneye ya da bir hayvana kapılmak, kutsalmış gibi görmek onsuz yapamamak, çok fazla değer vermektir.

Bağlanmayı insanoğlunun ruhsal ihtiyaçlarından birisi olarak görüyorum. İnsanoğlu bir şeylere bağlanamadan yaşayamaz ve bağlandığı, çok değer verdiği şeyden dolayıdır sürekli üzüntüsü, kaygısı, derdi.

Aklınıza hemen aşk, sevgili vs. gelmesin. Bağlanmaktan kastım bir annenin çocuğuna, bir dostun dostuna, bir bayanın köpeğine, bir adamın babasından kalan yadigar tespihine .. vb. olabilir. Ama şu bir gerçek ki bu yazıyı okuyan siz dahi birilerine bağlısınız.

İntihar vak'alarını inceleyin, intihar eden kişinin bağlanacak hiç kimsesi hiç bir şeyi kalmamıştır. Çünkü birilerine bağlanmazsanız hayat anlamlı gelmeyecektir. Bağlanmak, sevmek, sevilmek insanoğlunun olmazsa olmazıdır.

                                    
Önemli olan neye bağlandığınızdır. Yani bağlandığınız kişi(kişi üzerinden gidiyorum ama herhangi bir şeyi kastediyorum) bağlanmaya değecek birisi mi? Sizin bağlanmanızı hak edecek birisi mi?

Çünkü eğer bağlanılmayacak kişiye bağlanırsanız gerçekten çok fazla üzülürsünüz. Bağlanacağı şeyi insan kendisi mi seçer? Tabi. Bağlandığınız kişiden memnun değilseniz yani bağlanmaya layık bulmuyorsanız hemen şimdi kendinizi ondan soyutlayın, geri çekin, verdiğiniz değeri azaltın, daha az görüşün ve en önemlisi bağlanacak başka bir şey bulun.

Bağlanacak hiçbir şey bulamıyorsanız inandığınız dine veya inandığınız yaratıcıya bağlanın, yeter ki bağlananın. Çünkü daha önceden de yazdığım gibi hayat bir şeylere bağlanmadan geçmez, geçemez.

                                        Depresyon, PDR, Kişisel Yayınlar, old,

İmkansız Bağlanma Nedir?


Bu terimi başkası kullanıyor mu bilmiyorum ama az önce ben çıkardım :)

En önemlisi "imkansıza" bağlanmayın. Platonik olduğu garanti olan bir aşk veya bir homoseksüelin heteroseksüele bağlanması, bekar bir bayanın evli bir erkeğe bağlanması gibi bir şey. Yani "imkansız bağlanma". Bu gibi hikayeleri çok okuduğum için buna da değinmek istedim. 

                                                                 Depresyon, PDR, Kişisel Yayınlar, old,
Böyle bir durumdaysanız acil bir çıkış yolu bulun. Çıkış yolu bulamıyor ve kendinizi harap ediyorsanız acilen okul rehber öğretmeninize, psikolojik danışmana veya psikologa başvurun. İmkansız bağlanma eğer çözülemezse... İntiharla sonuçlanabilir, şöyle ki:

Kişi kendini yer bitirir ve sonunda karşıdaki kişiye açılır, çok ters bir yanıt alır. Artık karşıdaki kişi görüşmek istemez, yollarını ayırır. Bu aşamadan sonra hızlı bir manik depresyon ardından melankolik depresyon ve majör depresyon(ağır) evreleri geçirilir. Kişi evden çıkmaz hale gelir ve yavaştan kendine zarar vermeye başlar. Sonra dünyayı anlamsız bulur ve kendini asar(öldürür) .. 

İşte bu yüzden eğer kendinizde bu vb. bir imkansız bağlanma seziyorsanız en yakın psikolojik danışmana müracak edin. Emin olun onlar bu durumlar için eğitilmiş kişiler, bir yolunu bulur ve sizi hayata bağlarlar.

Sen imkansız bağlanma geçirdin mi diye soracak olursanız... Orası bana kalsın :) Sadece dediğimi yapın yaptığımı yapmayın diyor ve bir başka yazıda buluşmak dileğiyle köşeme çekiliyorum ;)

Sağlıcakla...


Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi
Fırat YALÇIN
Dokuz Eylül Üniversitesi PDR 3.sınıf

10/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

 1. Yine okunası bir yazı daha :) Benim bir sorum var ; Bir kişiye bağlı olmak ile bağımlı olmak sanırım farklı şeyler ama imkansız bağlanmada anlatılanlar sanki bağımlılığın imkansız bağlanma gibi olduğunu gösteriyor..Yoksa aslında bağımlılık=imkansız bağlanma mıdır? Saygılarımla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bağımlısı olduğunuz şeyden zevk alabilirsiniz o şey sizi mutlu edebilir. Ama imkansız bağlanma her türlü kişiyi üzer, hiçbir şekilde mutlu etmez. Bu farktan dolayı bağımlılık=imkansız bağlanma diyemeyiz.

   Sil
 2. Ha ! söylemeden geçiyordum az kalsın :) Bende bilgisayarımı açar açmaz acaba fırat yalçın sitesinde bizler ile neler paylaşmış diye bakmak ihtiyacı hissediyorum. Ben bu siteye bağlandım sanırım :) Ama benim bağlılığım imkansız değil tabiki..İnşallah benim açımdan bu hep böyle devam eder. Ve yazıdaki gibi siteniz (siz+ekibiniz) bağlanmayı hak ediyorsunuz. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim bu yorumunuz beni şevklendirdi, sevindirdi. Gerçekten sağolun :)

   Sil
  2. peki bizi o bağlandığımız kişiden alıp hayata bağlayacak kimse yokmu

   Sil
  3. 2012'de yazdığım bir yazı, ben de baştan okudum ama bu sefer şu kısmında fikrimin değiştiğini gördüm, her zaman bağlanacağımız kişi veya nesneyi biz seçemeyiz, bazı şeyler otomatik ve istemeden gerçekleşebilir.

   Sorunuzun belli bir cevabı yok, şahsi fikrimi yazıda belirtmişim, farklı bir şeye bağlanmak. :)

   Çoğu şeyin insanın kendi elinde olduğuna inanıyorum, sağlıcakla.

   Sil
  4. ama ben bitmiş bir şekilde halen savaşıyorum baglandım kisire bir turlu bırakamıyorum olmuroy tavirlayi ters olunca olup bitiyorum

   Sil
  5. ama ben bitmiş bir şekilde halen savaşıyorum baglandım kisire bir turlu bırakamıyorum olmuroy tavirlayi ters olunca olup bitiyorum

   Sil
 3. Tam olarak yaşadıklarım ve farkına vardıklarımla dolu bir yazı, çok beğendim elinize sağlık

  YanıtlaSil
 4. bizi o bağlandığımız kişiden alıp hayata bağlayacak kimse yokmu

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski