Arkadaşlık Başkadır, Dostluk Başkadır!

Genel Konular, kişisel yazılar, Kişisel Yayınlar, old,

Bu yazı eski bir yazıdır ve geçerliliğini kaybetmiş olabilir. alert-info
Arkadaşlık deyince bazı insanların aklına dostluk, dost deyince de bazı insanların aklına iyi arkadaş veya diğer arkadaşlardan daha fazla sevilen arkadaş geliyor. Allah'ın dost nasip ettiği şanslı kullarından birisi olarak buna katılmıyorum.

Gerçek manada bir dosta rastlamanın zorlaştığı günümüz çıkar dünyasında arkadaşlıkla dostluğu karıştırmamalıyız. Peki nedir bu ikisinin temel ayrımları.

Arkadaşlık ile dostluk arasındaki farklar: (şahsen :) )

                                                  Genel Konular, kişisel yazılar, Kişisel Yayınlar, old,
 • Dost, arkadaşlarla kıyaslanamayacak düzeyde sevilen kimsedir.
 • Arkadaş her ne kadar iyimser görünse dahi, bir yerlerde bir çıkar ilişkisi mevcuttur, normaldir.
 • Dostluk ilişkisinde en ufak bir çıkar mevzubahis bile değildir.
 • Dost dostun çıkarını önemser, kendisinden daha iyi konumlara gelmesini, kendisinden daha iyi olmasını arzular, uğraşır, çabalar.
 • Arkadaşlıkta bu böyle değildir. Örneğin; İşsiz bir arkadaşınıza işe girdiğinizi söyleyin, yüzünüze sevinir, belki arkanızdan da sevinir ama içinden "Yahu o bile işe girdi ben neden giremiyorum" gibisinden düşünür. İşte dost böyle düşünmez, dost, dostu işe girdiği için belki kutlama bile yapabilir, bundan dolayı gün boyu mutlu olabilir.
 • Arkadaş genelde ortamlık olur. İlkokul arkadaşları, lise arkadaşları, iş arkadaşları vs. Bu kişileri o çevreden ayrıldıktan sonra belki 1-2 sene görür sonra belki isimlerini bile unutabilirsiniz. Sağlam arkadaşlarınızdan bahsetmiyorum tabi.
 • Dostluğun ortamı olmaz. Lisede başlayan bir dostluk ömür boyu sürer. Dostlar sürekli bir görüşme halindedir, birbirlerinin halini hatrını sormadan duramazlar çünkü. Sıkışmış zamanları içerisinden zaman ayırıp yüz yüze görüşmek için ellerinden ne geliyorsa yaparlar.
 • Klasik olacak ama arkadaş genellikle iyi gününüzde yanınızdadır. Avukat olmuş liseden bir arkadaşınıza işiniz düştüğünde kem küm edebilir. Fakat dost öyle değildir. Dost kötü günde belli olur derler ya %100 katılıyorum. Yalnız bu dostun iyi günde de yanınızda olmadığı manasına gelmiyor tabi :)
 • Bir arkadaşınızla küs kalabilir sonra çevreniz değiştikten sonra ömür billah görüşmeye bilirsiniz.
 • Dost'a küsülmez. Küsülse bile aşırı sevginin sonucudur diye düşünüyorum. İki dost aylarca konuşmadan duramaz.
 • Arkadaşınız sizin çocuğunuz ile kendi çocuğunu kıyaslayabilir ve çocuğunzuun başarısını bu yüzden çekemeyebilir. Dostunuz sizin çocuğunuzu yeri gelir kendi çocuğundan daha fazla önemser, her türlü destek çıkar, ikinci bir baba olur resmen.
 • Arkadaşlarınız sizin için fedakarlık yapmaya çekinebilir,sizin sorumsuz davranışlarınıza katlanamayabilirler. Dost bunları görmez bile.(Şahsen dostum lisede benim uyanıp hazırlanmamı her sabah beklerdi, erken kalkmak huyum değilde :) )
 • Dost içtendir, dostundan çekinmez, iki dost arasında özel denen bir kavram olmaz, olamaz. Oluyorsa dost değildir. Ve dostluk karşılıklıdır. Tek taraflı dostluk olmaz.
 • Dost davranışlarını dostuna hiçbir zaman sevgilisinin veya eşinin sözüyle şekillendirmez.
                                     

Bu sayılar uzar da gider. Dostluk başkadır arkadaşlar, yeri gelir dostunuz sizi mutlu edebilmek için bir palyaço olur yeri gelir birlikte ağlar. Yalnız dost dediğimiz kişi öyle 1-2 yılda anlaşılmaz, bunun için zaman gerekir, fedakarlık gerekir. 

Yapacağımız en büyük hata ise iyi bir arkadaşımızı dost konumuna koyup, ondan bir dosttan beklediğimiz tür şeyler bekleyip sonucunda kendimizi yıpratmaktır. Dostun nereden geleceği belli olmaz, lise 1 de nefret ettiğim kişi şu an benim dostum :) Dost aranmaz, o gelir zaten..

Bu yüzden her önümüze gelene dost demeyelim, zamana bırakalım.

Dostuma buradan kucak dolusu sevgilerle...

0/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski