Öfkelerimiz, Negatif Duygularımız ve Bilinçaltı

Psikolojik Yazılar, Psikoloji, old,

Bu yazı eski bir yazıdır ve geçerliliğini kaybetmiş olabilir. alert-info
Geçmişte yaşadığınız sizi öfkelendiren bir olay düşünün. Onu “şimdi” düşünürken öfke hali o olayla ilgili değil mi? O anda o olayı yeniden yaşarken tekrar öfkelenmeyi mi hatırlıyorsunuz O olayı şimdi düşünürken tekrar mı öfkeleniyorsunuz? 
Bilinçdışımızdaki Negatif Duygularalert-success
Yüksek ihtimalle evet! Neden? Çünkü hissettiğiniz öfke sizin o kadar çok büyük bir parçanız olmuştur ki ondan kopamazsınız. Bunun nedeni ise onun asla temizlenmemiş olmasıdır. Öfke” duygusu halen hafızanızdadır. Ve o öfke duygusu şu anda bile hatırlanabiliyorsa o geleceğinin ne ve nasıl olacağı üzerinde de bir etkiye sahiptir. Bu durumda öfke duygusu kesinlikle mutlu bir gelecek oluşturmanızı engelleyecektir. Çünkü anınızı şimdiki zamanınızı geçmişten getirdiğiniz ekstra ağırlıklarla ve bagajlarla yaşarsanız çözülmemiş negatif duygularınız varsa orada mutlu bir gelecek oluşturmak için gerekli ve yeterli enerjiniz imkanınız kalmamış demektir.

Bilinçdışınızı bir dolap gibi düşünün. Eğer dolabınızı bir müddet temizlemezseniz ve kapasitesini eski elbiselerle doldurmuşsanız o zaman asla oraya yeni güzel elbiseler yerleştiremezsiniz. Sadece bazı eski şeyleri boşaltırsanız yenileri için yer açabilirsiniz. Eğer yıllar boyunca onu negatif duygularla doldurursanız hayatınızı istediğiniz şekilde tamamen değiştiremezsiniz. Mutlu bir gelecek için yeterli dolabız yoktur çünkü hepsi geçmişten gelen negatif duygularla doldurulmuştur. Dolabı boşaltmak ve istediğiniz şeyleri yerleştirmek için öncelikle eski kötü şeylerden kurtulmalısınız.

Yaşanmış ve biriktirilmiş negatif duygular aynı zamanda gelecekte olmasını istediğimiz şeylere sahip olmamızı bloke ederler. Sürekli olarak bize birçok kez hayatlarımızda olan şeylerin olmasını istediğimiz yolla olmadığını bize hatırlatarak gelecek için atacağımız adımları bloke derler.

Tüm bunlara rağmen gerçekte biz genellikle bu negatif duygulardan kurtulmak için hiçbir şey yapmıyoruz. Yapsak bile bunlar saplıklı ve akılcı çözümler olmuyor. En son birisinin kalbinizi kırdığı bir olayı düşünün. Kalbiniz kırılmıştı ve kendinizi üzgün hissediyordunuz ve kendi kendinize “Bu üzüntü hissi harika. Umarım hiç iyi bir şey olmaz ve kendi mutlu hissetmem” mi dediniz. Hayır! Peki bu duygudan kurtulmak için ne yaptınız? Mesela egzersiz mi yaptınız? Sinemaya mı gittiniz? Uyudunuz mu? Tüm bunlar kalıcı çözümler olmasa da zararı olmayan geçici çözümlerdir. Ya bu negatif duygulardan kurtulmak için sigara içenlere alkol alanlara aşırı yemek yiyenlere küfür edenlere ne demeli? Elbette insanlar unları yapıyor çünkü o negatif duygudan kurtulmak istiyorlar. 

0/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski