PDR Bölümündeki Sınıfların Genel Zorluk Durumları

kişisel yazılar, PDR, Kişisel Yayınlar, Meslek Secimi, Meslek Tanitimi, old,
Bu yazı eski bir yazıdır ve geçerliliğini kaybetmiş olabilir. alert-info
Psikolojik Danışmanlığa zaten severek gelmiş birisi için değil bu yazım. Çünkü biliyorum ki severek gelen kişi için psikoloji ve rehberlik bir zorluk olmaktan çok eğlenceli, kurs gibi bir hal alacaktır.

Sınıf sınıf bir değerlendirme yapacağım ama bu değerlendirmeler üniversiteden üniversiteye değişebilir. Değerlendirme PDR bölümünü düşünen, yeni kazanmış, okuyan öğrenciler için bir öngörü oluşturma amaçlıdır. Ben dokuz eylül üniversitesini baz alarak değerlendirdim, siz de kendi üniversitenizin PDR bölümünü yorum bırakarak değerlendirebilirsiniz.

1.SINIF

Çoğu ders gereksiz gelecektir. Felsefe, eğitim bilimi, yazılı anlatım, ingilizce, sosyal antropoloji, türk eğitim tarihi,eğitim felsefesi,bilgisayar, sözlü anlatım..... PDR öğrencisi bu vb. dersleri 1.Sınıfta gördüğü için biraz umduğunu bulamama durumu ortaya çıkacaktır. "Ben psikoloji var diye geldim bu bölüme bu derslerle ne alaka!" gibisinden düşünmeler mutlaka oluyor. Bazılarının olmasa da çoğunun yararını sonradan anlıyorsunuz, ama evet, çoğu da gereksiz.

2.SINIF

İlk dönem 1.sınıftaki düşünceleriniz devam etse dahi 2.Dönem bölümün tadı çıkmaya başlamıştır. Tekrar söylüyorum, psikolojiyi ve rehberliği seven birisi için geçerli bu, aksi için ızdırap günleri yakındır. Dersler zorlaşmakta artık o 1.Sınıftaki gibi yatışlar olmamaktadır. Yine de diğer bölümlere nazaran bir yatış söz konusudur. Yatış derken çok boş zamanı kastediyorum.

Dokuz eylül ünv. okuyan öğrenciler için özellikle 2.dönem ödevlerle geçecektir.

3.SINIF

Kişilik kuramları, mesleki rehberlik, davranış bozuklukları, grupla psikolojik danışma... kısacası artık her ders alanla ilgilidir. Çoğu ders daha zevkli ve dinlenesidir. Öğrendiğiniz her şeyi 1 yıl sonra kullanacağınızın farkındasınızdır çünkü.

(Duyduğum kadarıyla) PDR'nin en zor sınıfıdır. Yani dersler daha çok alanla ilgili tamam güzel ama zorluk da ona göre artış oluyor :) ..

4.SINIF

Psikolojik testler, bireyle psikolojik danışma uygulamaları, PDR seminerleri.... artık işin ehli olmanız istenmekte ve uygulamaya daha çok önem verilmektedir. Size daha fazla potansiyel rehber öğretmen gözüyle bakılmaktadır. Biraz da saldım çayıra durumu olabilir.

Ne olursa olsun rehber öğretmen olarak atandığınız ilk yıl işin aslını öğreniyormuşsunuz (tecrübelerden duyduğum kadarıyla :) )

Kısaca 1. ve 2. sınıfta bir ısınırsın, 3.Sınıfta gaza basar 4. Sınıfta coşarsın. Her ne olursa olsun;

PDR can'dır.

4/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

 1. Merhaba,
  Benim merak ettiğim bir nokta vardı. PDR son sınıfta zamanın çoğunluğu stajda mı geçiyor? Daha doğrusu şöyle diyeyim, teorik ders ağırlığı nedir,genellikle uygulama mı oluyor, notlarımızı uygulamadan mı alıyoruz? Umarım sorumu görüp cevaplarsınız, şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba

   Bu fakülteden fakülteye değişiyor ama 3.sınıfın 2.döneminden itibaren daha çok stajla geçiyor.

   Sil
  2. Aydınlattığınız için tekrar teşekkürler Fırat Bey :)

   Sil
 2. Ben de pdr okumak istiyorum ama henüz karar vermiş değilim bu yüzden bu yazıdan okuduğum kadarıyla bunu yapabilirim diye düşündüm . Fakat sunumlarda aşırı heyecan yapıyorum nasıl seminer düzenlerim bilmiyorum . Kendine güvenmem gerekir biliorm ama olmuyor lise 2 deyim hala performans sunumlarında zorlanıyorum b özelliğim pdr okumm için engel olur mu TEŞEKKÜRLER ...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski