Yazar Leyla Işık ile Ropörtaj - Düşlerimi (Ç)aldım -

Genel Konular, kişisel yazılar, Kişisel Yayınlar, old,
Bu yazı eski bir yazıdır ve geçerliliğini kaybetmiş olabilir. alert-info
Leyla Işık’ın yazdığı “ Düşlerimi (Ç)aldım “ adlı eser hayal dünyası geniş bir yelpazeye sahip olan insanlar için vazgeçilmez bir kitap. Her şeyden önce kitabın yazarı kitabın sonunun nasıl biteceğini size bırakmış. Bu şahsen çok hoşuma gitti.

Arkadaşını kıskanan ve bunun için hırsızlık bile yapan bir kız çocuğu, Nalan başkarakterimiz bu romanda. Roman diyorum çünkü yazarla yaptığımız röportaja göre yaşanmış bir olay. Nalan’ın bu küçük yaştaki hırsızlığı bize aslında iç çekişmelerimizin o yaşlardan süregeldiği izlenimi veriyor. Aynı zamanda romanın kısa oluşu okura daha uzun olması gerektiğini düşündürmüyor değil.

Kitapta geçenler yazar Leyla Işık’ın mahallesinde yaşanmış fakat yazar kitaptaki birçok şeyi kurgulamış. İlgimi çeken bir diğer şey kitapta yan karakterin ismi belli değil. Başlarda yazarın kendisinin olduğunu düşündüm. Yazara sorduğumda şöyle bir cevap aldım “ Bir çok romanda ya da öyküde isimsiz geçen karakterler vardır. O karakteri okura bıraktım. Okurun o karakteri yakınında bulduğu kişilerle özdeşleştirmesi gerektiğini, sizin hayal etmenizin daha hoş olacağını düşündüm. “ 

Yazar daha okunabilir olsun diye kitabı kısa ve dilini sade tuttuğunu söylüyor. Bu durum gerçekten kitabı bir çırpıda okunmasına olanak sağlıyor.

Kitabın sonlarına geldiğimde Nalan bakkal amcayla muhabbet ediyordu. Kitap gizemli ve sanki tamamlanmamış gibi bitmişti. Bu durum bende boşa mı okuduk onca şeyi hissi uyandırmıştı. Yazarla görüştüğümüzde yazara “ Peki Nalan’a ne olmuş sonunda? “ gibisinden soru sorup tam olarak nasıl bittiğini kavrayamadığımı belirttim. Yazar Nalan’ın iyi bir karakter olduğunu vurgulayaraktan sonunu bizim tamamlamamızı istedi.
Öykülerin neyden esinlenerek yazıldığı her zaman çok önemlidir. Kıskançlık, zenginlik, fakirlik ve gizem dolu olan bu eserin neyden esinlenerek yazıldığını merak etmiştim. Yazar “ Nalan çok iyi bir statüsü olmasına rağmen yaptıkları çok yanlış olan birisiydi mahallemizde. Ben bu durumu görünce kaleme alasım geldi ve yazdım. “ Kitaptaki bakkal amcayla da bir sene öncesine kadar görüştüğünü söyleyen Leyla Hanım bakkal amcanın birkaç ay önce öldüğünü üzülerek söyledi. Sanki roman devam ediyor gibiydi. İlerleyen zamanlarda öyküdeki karısını kaybeden bakkal amca ikinci evlilik yapmış.

Yazar aynı zamanda bu öyküyü oyuna çevirdiğini de belirtti. Bu romanı ölümsüzleştiren güzel bir sanattı bence.

Yazar kitabın hedef kitlesinden için yetişkinler olduğunu belirtiyor. Özellikle anne – babalar. Anne babaların çocuklarına verdiği sevgiye dikkat çeken yazar insanların buna özen göstermesini ve karamsar olmaması gerektiğini; bu eserinde de bu mesajı vermeye çalıştığını söyledi.

Nalan’ın kıskandığı zengin, ismi belirli olmayan yan karakterin Nalan’ın düşlerini çaldığını düşünerekten kitabın başlığını bu nedene bağlıyordum kendimce. Kitapların en önemli kısımlarından biriside başlıktaki çekiciliktir. Başlığı gayet çekici bulduğumu ifade ederekten yazara neden böyle bir başlık seçtiğini sordum. Yazar: “ Nalan’ın sonradan büyüdüğü mahalleye dönmesi Nalan’ın bir nevi düşlerini geri alması, çalmasıdır. Zamanında çalınan düşlerini sokağa dönerek geri alıyor. Hem bu bakımdan hem de ilgi çekici bulunması açısından kitabın başlığını “ Düşlerimi (Ç)aldım “ koydum. “ Bu bence başlık için olabilecek en güzel düşünceydi.

Yazara merak ettiğim bir soru olarak “ Bir öykü yazmak istesem dikkat etmem gereken unsurlar nelerdir? “ diye sordum. Yazar öykünün üslubunun, dilinin önemli olduğunu fakat en önemlisinin kelime dağarcığı ve tecrübe olduğunu söyledi ve ekledi: “ Benim anlatmak istediğim karakter, vermek istediğim mesaj; karakterin davranışlarına uygun mu? Bu çok önemlidir. ”

0/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski