Ders Çalışırken Müzik Dinlemek Zararlı Olur Mu?

kişisel yazılar, PDR, Kişisel Yayınlar, old, Etkili Ders Çalışma,
Bu yazı eski bir yazıdır ve geçerliliğini kaybetmiş olabilir. alert-info
Ders çalışma işleminde genelde beynimizin her iki lobunu da kullanırız. Çalıştığımız derse göre hangi lobun ağır basacağı değişir. Mesela matematik gibi sayısal bir dersse sol lobu, edebiyat gibi bir dersse sağ lobu daha baskın kullanırız.

Sağ lob aynı zamanda ritm, müzik ile de ilgilidir. Yani müzik dinlerken, dinlediğimiz müziğe ritm tutarken beynimizin sağ lobunu kullanırız.

Sağ lob = Sözel.

Yani aynı anda sözel bir ders çalışıp müzik dinleyemezsiniz. Dinlersiniz ama beyin daha çok birisine yoğunlaşır. Yani ya dinlediğiniz müziği duymadan ders çalışırsınız ya da ders çalışırken dikkatiniz sürekli müziğe dağılabilir.

Bu yüzden sözel derslere çalışırken müzik dinlemenizi şahsen tavsiye etmiyorum. 

Gelelim sayısal derslere. Bence sayısal ders çalışırken müzik dinlenmesinin pek bir zararı yok ve hatta yararı olabilir. Bu sayede derse daha yoğunlaşır veya derse çalışasınız gelebilir. Sagoyu açayım da bir integrale dalayım gibisinden :)

                                                 kişisel yazılar, PDR, Kişisel Yayınlar, old, Etkili Ders Çalışma,
Şahsen ÖSS' ye hazırlanırken matematik çalıştığımda müzik dinlemek bana çok iyi gelirdi. Yatılı bir okuldaydım ve çevremde çoğu kişi başka işlerle uğraşabiliyordu.

Ben ve bir kaç arkadaşım takıyorduk mp3 leri dalıyorduk sayılara. Çok faydasını gördüm. Özellikle bir arkadaşınız yanınızda ve ders çalışmanız gerekiyor ama muhabbet sardırıyorsa ikiniz de ya da biriniz takın kulaklığı dalın derse. Karşıda ki kişiye " muhabbet güzel ama ders çalışmam lazım " mesajını kibarca vermiş olursunuz bu sayede :)..

Ders Çalışırken Hangi Tür Müzikler Dinlenmeli? Öneri müzik ve radyo kanalı

Müzik tarzı insandan insana değişir. Yabancı müzik öneririm çünkü sözlerin anlamlarını bilmediğinizden derse yoğunlaşmanız daha garantidir. Mesela ben Sagocu olduğum için sago dinleyip ders çalışırken sagopa'nın dediklerini tekrarlamaktan .. :) olmazdı yani.

Öneri radyo kanalı, sürekli ve seçme yabancı mp3 çalan radyo joy fm olabilir. 2. Önerim ve benim sürekli dinlediğim kanal ise radyo voyage. Çünkü radyo voyage sürekli fon müzik çalıyor ve bu hem dikkatimi dağıtmıyor hem de zevkli ders çalışma dakikalarına önayak oluyor.

Bahsettiklerim sayısal ders çalışırken arkadaşlar. Bunu es geçmeyelim.

Öneriler ve bulgu tamamen bana ait yani şahsi fikirlerimdir. Sorumluluk size ait :)

Peki siz bana katılıyor musunuz? Sizce mp3 dinlemek sayısal derslere etki eder mi? Veya sözel derslere?

24/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

 1. Bence sözelleri de etkiler sayısallarıda.

  YanıtlaSil
 2. ders çalışırken müzik mi dinlenir saçmalamayın lütfen. emeğinize vaktinize yazık. zaten 40 dk den sonra beyin algısı düşüyor,bu kadar az vakitte beyni birde müzikle yoruyorsunuz.Tabi sizin tercihiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dinleniir:P

   Sil
  2. Yanılıyorsunuz ben sözel çalışırken ve sözelden test çözerken son ses müzik dinlerim ve yaklaşık 1000 kadar soru çözmeme gerçekten çok katkı sağlıyor üstelik fazla yanlışım da çıkmıyor bazen kafam zorlansa da bunu aşmak için çaba göstermek de ZEVKLi ;) ;) söylediklerim herkes için dahil değildir.. :D aslında söylediğiniz mantıklı ama uygulanırken mantık diye bir şey kalmıyor :D

   Sil
  3. dinlenebilir aslında sesi kısık şekilde sözsüz müzik mesela ben electronic müzikleri seviyorum

   yani dinlenebilir.. :D

   Sil
  4. sesi kısık oldumu aklımız derste olur müzik dışarıdan gelen sesleri engeller en azından

   Sil
 3. ders çalışırken müzik mi dinlenir saçmalamayın lütfen. emeğinize vaktinize yazık. zaten 40 dk den sonra beyin algısı düşüyor,bu kadar az vakitte beyni birde müzikle yoruyorsunuz.Tabi sizin tercihiniz.

  YanıtlaSil
 4. Abi bence önce ders çalışmalıyız, Ödülümüz olarak da ders çalışmamız bitince Müzik dinlemeliyiz :D

  YanıtlaSil
 5. Aslında yayını pek okumamışsınız :) Ders çalışırken müzik dinlenmeli demekten ziyade sözel sayısala dikkat çekmek istemiştim. Yazının sonunda da belirttiğim üzre Bahsettiklerim sayısal ders çalışırken arkadaşlar. Bunu es geçmeyelim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abi Matematik Müzik ile bile çözülemez :D Matematiği kim bulmuşsa keşke bulmasaymış :D

   Sil
 6. Araştırdım faydasız olur dediler ama ben duzenli bir ritim olunca daha rahat çalışıyorum.ama buda sakıncalıymiş bu yuzden sözel de en azından sessizce calısıcam

  YanıtlaSil
 7. Sagol ya baya bi merak ediyordum . Ancak ben yabanci muziklerin sozlerini de anlayabildigimden kullanamiycam sanirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kardeşim sözsüz dinlemeni tavsiye ederim

   Sil
 8. Ben İngilizce anladığım için Japoncaya sardım hiçbirsey anlaşılmıyor ama onda yakın onu anlatacağım imdaaat ;D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oha yaaaaa keske bende senin gibi olabilseydim :(( almanca ogren daha iyi :(( keake bende senin gibi olsaydim yeni liseye basladim daha yeni yeni ing seviyorum okulumun 4. Gunu :(( suan kendimi cok ezik biri gordum :((

   Sil
 9. Abi verdigin radyolarda cox degisik muzikler var ik defa dinleyecem ordaki muzikleri :))

  YanıtlaSil
 10. Gerçekten fark ettim de mantıklı sayısal çalışırken güzel oluyo ama sözelde en son ay yeter diyip kapatıyorum

  YanıtlaSil
 11. Doğru tespitiniz için teşekkür ederim. Ben de dikkat sıklığı olan ogluma muzikle matematik sorusu çözmesi nerden. Sonuçlar inanılmaz, cok başarılı. Üstelik müzik seçimini kendine bıraktım.

  YanıtlaSil
 12. Doğru tespit Teşekkürler. Dikkat sorunu olan oğlum bir süredir muzikle matemaik ders çalışıyor. Sonuç süper, hiç dağılmadan uzun süre ders çalışabilir.

  YanıtlaSil
 13. Ben müzik dinlemeden ne ders çalışabiliyorum ne de kitap okuyabiliyorum. Ben sessiz ortamlarda odaklanamıyorum. Benimkine ne deniyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir şey denmiyor :) Belki dikkat dağınıklığınız olabilir ama nasıl rahat ediyorsanız öyle çalışın, çok kasmadan.

   Sil
 14. Aynen dediğiniz şekilde. Sözel derslerin testini çözerken müzik dinlemek anlamayı zorlaştırır evet bu doğrudur ama matematikte geometride yada diğer sayısal derslerin işlemli testlerinde müzik dinlemek tam tersi etki yaparak sizi hızlandırır. Tabi ki bu müzikler kendi dilinizde olmasın ki şarkıya dalmayın. Bilmediğiniz yada az bildiğiniz bir dilde, sözlerinden ziyade fon müziğini beğendiğiniz tarzda şarkılar tercih edilmelidir. Bu sayede gürültü bir ortamdaysanız hem ortamdan kopmuş hemde o an çözdüğünüz şeye odaklanabilirsiniz. Ben hemen hemen her matematik geometri testimde müzik dinlerim. Dinlediğim hiç bir şarkı türkçe değil. İngilizce hintçe japonca korece rusça vb. dillerde. Liseye giriş sınavlarına da böyle hazırlandım, üniye giriş sınavlarında da. SBS vardı ve 3 yılın 3ünde de matematikten full çektim. YGS sınavında ise 40 sorudan 38 d 1 yanlış 1 boş yaptım. LYS de ise matematikte 50 de 40 d geo da 30 soruda 23 net yaptım. Sadece müzikle çalışmanın benim matematiğime zarar verdiğini söyleyebilecek olan var mı?

  YanıtlaSil
 15. ben sayısalcı olduğum için zaten genelde sayısal ağırlıklı çalışıyorum ve çalışırken müzik dinlemezsem uykum geliryor ve ders çalışamıyorum hem müzik dinlerken çözdüğüm soru sayısı dinlemeden çözdüklerime oranla çok daha fazla bana müzik dinlemek yararlı sizi bilmem ama��

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski