Çocuğunun Engelli Olacağını Öğrenen Ailelerin Psikolojik Tepkileri

kişisel yazılar, PDR, Psikolojik Yazılar, Kişisel Yayınlar, old, Çocuk, Aile, Ergen, Sorunlarımız,

Bu yazı eski bir yazıdır ve geçerliliğini kaybetmiş olabilir. alert-info
Hazır final haftasında özel eğitim dersinde bu konuyu ele alıyorken buraya da bir şeyler yazayım dedim.(yazdım daha doğrusu )

Eşinin hamile olduğunu öğrenen erkek havalara uçmuştur. Artık o bir "baba" olacaktır. Kadın ise şimdiden çorap örmeye başlamıştır. O bir "anne"dir artık. Çocuğun cinsiyeti de anlaşıldıktan sonra odası hazırlanır. Yakın çevre tarafından hediyeler alınmıştır bile.

Anne-baba hastaneye kontrole gittiklerinde hiç beklemedikleri bir durumla karşılaşırlar. "Çocuğunuz engelli doğacak" .. ... ... .............. ... Uzun bir sessizlikten sonra anne nasıl yani derken baba bunun bir şaka olduğunu düşünmekte etrafta kamera var mı diye sağ sola bakmaktadır.

Doktor ciddiliğini koruyunca bunun gerçek olduğunu yavaştan anlarlar. Anne başlamıştır bile ağlamaya. Baba nasıl ya neden ki gibisinden sorup durur. İşte bu aşamadan sonra ailede sırasıyla şu tepkiler ortaya çıkar:
Şok: 

Çocuklarının engelli olduğunu öğrenen aile sanki çocuk ölmüş gibi şoka girerler. Bu şok normal değildir, derin olabilir.

İnkar: 

Çocuk doğmadan önceki beklentilerinin sonucu olarak bir inkar mutlaka olur. Olmaz canım öyle şey gibisinden.

Doktoru Suçlama: 

Doktorun bilmediğini düşünüp doktoru suçlama eğilimi gösterebilirler. Doktor doktor gezerler, neden bulma çabası içerisine girerler ama sonuç aynıdır.

Kendini Suçlama: 

Depresyona girip kendilerini suçlarlar.

Kabul Etme: 

Depresyon gibi şeyleri yaşadıktan sonra kabul etme başlıyor. Tedavi, eğitimi gibi konularda çaba göstermeye başlarlar.

Sürekli Üzüntü Modeli: 

Çocuklarının engelli olacağını öğrendikleri zaman bu üzüntü bir süre sonra geçen değilde hayat boyu devam eden bir üzüntü halini alır. Ancak bu arada çocukları için ne gerekiyorsa yapıyorlardır.

Ümitsizlik, Anlamsızlık, Çaresizlik Modeli

Özel gereksinimli bir çocuğa sahip olmak anne babaları ümitsizlik duygusuna iter. Bu durum onların yaşamı anlamsız hissetmelerine yol açar.

Yeniden Yapılanma Modeli

Bilişsel yapılarını değiştirirse aileler, çocuğa bakış açısını yeniden yapılandırırlarsa "evet o da böyle ama yine de eğitim alabilir, birşeylere sahip olabilir" gibi değiştirirlerse kendilerini, ailenin sistemi yapılandırılabilir. Aile bu yeni duruma göre yeniden organize olur.

Allah kimsenin başına vermesin. Başınıza geldiyse de Allah dayanma gücü, sabır ve yeniden yapılanma modelinde size yardımcı olsun inşaallah.


Saygılarımla

Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi
Fırat YALÇIN
Dokuz Eylül Üniversitesi

0/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski