KLEPTOMANİ (ZORLANTILI ÇALMA HASTALIĞI)

PDR, Psikolojik Yazılar, Psikoloji, Aile, Ergen, Çocuk, Rehberlik, old,

Bu yazı eski bir yazıdır ve geçerliliğini kaybetmiş olabilir. alert-info

İhtiyacı olmadığı, hemen kullanmayacağı halde ve maddi değeri nedeniyle satma düşüncesi olmadan bir takım nesneleri izinsiz olarak alarak, onlara sahip olma şeklinde bir dürtü kontrol bozukluğudur. Kişinin aslında o malı satın alabilecek yeterli maddi birikime sahip olduğu, ancak buna rağmen bu davranışı gerçekleştirdiği gözlenmiştir. Bu davranış daha önceden düşünülmemiş ve planlanmamış olup, aniden gerçekleştirilir. Bu davranış birinden intikam alma amacıyla yapılmamıştır.
Birey bu davranışın yanlış ve uygunsuz olduğunun bilincindedir.

Çocuğun Tanımı ve Gelişim Özelliklerialert-success

Kişiler bu davranışı gerçekleştirmek için başkalarından yardım istemezler. Tarihte Fransa kralı 4. Henry ve Sardunya kralı Victor un bu özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.Rahatsızlığın çocukluk yaşlarında başladığı belirlenmiştir. Kişi bu davranışı gerçekleştirmeden önce, yoğun bir gerilim hisseder.

Bu davranış akabinde, mutluluk, rahatlama ve büyüklük hissi içine girmektedir.Rahatsızlık hakkında yapılan çalışmaların azlığı ve bu durumların kişiler tarafından gizlenmesi ve bu durumu gerçekleştiren kişilerin sağlık hizmetlerinden çok, adli makamlara sevk edilmeleri nedeniyle gerçek sıklığı tam olarak bilinemese de bin kişide altı kişide rastlandığı saptanmıştır. Yakalanan dükkan hırsızlarının % 5-25’inde saptanmıştır

“Saldırganlık, dürtülerin kontrol bozukluğu, kişinin saldırganlaşmasıyla kendini gösteriri. Krizler arasında hiçbir saldırgan davranış göstermeyen kişi dürtü kontrolü bozukluğu sırasında saldırganlaşmakta, kişilere ve eşyalara karşı saldırgan davranışlar göstermektedir. Kleptomani (çalma hastalığı) de böyle bir dürtü yetersizliğidir. Birey ‘çalma dürtüsünü kontrol edemediği için’ hırsızlık
yapmaktadır”.

Anne ve baba çocuğun maddi ihtiyaçlarını karşılamaya daha çok önem verip sevgisini yeteri şekilde gösteremiyorsa bu da "kleptomani" denilen çalma hastalığına yol açabilir. Dikkat eksikliği hiperaktivite sendromu da bazı çocuklarda organik nedenlere bağlı olarak dürtü kontrol bozukluğuna yol açıp çocuğun çalmaya meyilli olmasına sebep olabilir. Görüldüğü gibi bazı çocukların izinsiz başkalarına ait eşya veya para almaları davranış bozukluğu da olsa büyüklerdeki gibi değerlendirilmemelidir. Çocukluktaki bu tür davranışlar bazen gelişime bağlı olup zamanla azalır ve tamamen ortadan kalkar. Bazen de psikolojik nedenlere bağlı olup tekrarladığı ve azalmadığı takdirde psikolojik ya da psikiyatrik açıdan araştırılıp tedavi edilmelidir.

Hastalığa Neden Olabilecek Etmenler:Çocukluk döneminde yaşanan olumsuz koşulların sonucu gelişen kayıp yaşantıları önemli etkenler arasındadır. Kleptomanik davranışlar da bunların etkisini gidermeye yöneliktir. Bilinçaltındaki bu anıların kişiyi zorlaması ile oluştuğu düşünülmektedir. Bu kişilerin çocukluklarındaki aile hayatlarının oldukça travmatik ve sorunlu olduğu saptanmıştır. Bu bireylerde narsistik (kendine olan sevgi,ilgi ve destekler) kırılmaların, özgüven yaralanmalarının sonucu olarak ortaya çıktığı da düşünülmektedir.

Kişinin özsaygısı ve değerliliğine yönelik yapılan saldırılar, ilerleyen dönemlerde kişinin olgun bir benlik yapısı geliştirmesine engel olur ve bu tür davranışlara zemin hazırlar. Kleptomani eylemleri bir kayıp yaşantısını izleyerek de gelişebilmektedir. Bu duruma kadınlarda çocukların evden uzaklaşması;erkeklerde andropoz döneminde rastlanabilir. Kadınlarda gerilimin arttığı adet dönemleri ve hamilelik dönemlerinde bu tür eylemler artmaktadır. Özellikle bizim toplumumuzda hamile kadınlarda başkasının evinde misafir iken, yiyecek maddelerine karşı olan bu davranış ilgi çekicidir. Bu tür davranışlarda odaklanılan maddeler kişi için cinsel bir anlam da taşımaktadır.

Çok etkileyici bir parfüm ya da kişi için cinsel anlam ifade eden bir kitap kolayca çanta ya da elbise içine girebilmektedir. Bu kişilerde sıklıkla cinsellikle ilgili sorunlara da rastlanabilmektedir. Çeşitli psikiyatrlara göre çocukta 3-5 yaş arasında gözlenen ve Freud tarafından “fallik dönem” olarak adlandırılan, çocuğun cinsel organlara yönelik ilgi ve hareketlerinde artışın olduğu dönemlerde karşılaşılan sorunlarla ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Komiser Ertuğrul Erdir/Uşak Çocuk Şb. Md.V.’den aldığımız bilgilere göre; Uşak’ta iki tane
kleptomani vakası olmuştur: Bunlardan biri lise 2’ye giden bir kız çocuğunun durumudur. Ekonomik gelirleri iyi olmasına rağmen; anne-babanın aşırı iş ve gelir hırsına kapılarak çocuklarını unutmaları
sonucu çocuğun aile tarafından fark edilmesi maksadıyla eve ve aileye zarar verici hırsızlıkları veya yok etmeye yönelik hareketleridir. Kleptomani hastası olan kız çocuğunu fark eden okul arkadaşı ona şirin gözükerek yaptıklarının doğru bildirip destekleyerek kendi gücünde olmayan imkânları menfaatleri doğrultusunda kleptomani hastalığı görülen kızdan sağlamıştır.

Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi
Fırat YALÇIN
Dokuz Eylül Üniversitesi

Bu Yazı Alıntıdır.

0/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski