ÇOCUĞUN TANIMI VE GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

çocuk psikolojisi, PDR, Psikolojik Yazılar, Aile,Çocuk,Ergen,Psikoloji,Rehberlik


Bu yazı eski bir yazıdır ve geçerliliğini kaybetmiş olabilir. alert-info


Kanuna göre daha erken yaşta reşit olma durumu hariç “sekiz yaşına kadar her insan çocuktur.“. 

“Gelişimin ilk evrelerinde çocuk yaşamını çoğu anti-sosyal karakterde olan iç tepkileriyle (impulse) yönlendiren ve böylelikle doyum sağlayan bir bireydir. Ancak, gelişim süreci içinde çocukların büyük bir bölümünün sosyalleşmiş birer birey olarak çevrelerine uyum sağladıkları görülür”.

Beş yaşına kadar bütün çocuklarda ben merkezci kişilik özellikleri görülür. Bu nedenle çocukların, onlardan beklenilen mülkiyet ve kişilik özellikleri görülür. Bu nedenle çocukların, onlardan beklenilen mülkiyet ve kişilik haklarına ait kurallara uymamaları yadırganacak bir durum değildir. Üç yaşındaki bir çocuğun kendisinin olan oyuncağını bir başka çocukla paylaşmak istemediği görülür. Ayrıca arkadaşının oyuncağı da almak istemesi doğal bir durumdur. Çocuğun bu davranışının sebebi çok basittir: Çünkü kendisi oynamak istemektedir.

4-6 yaş arasında olan çocuklar okul öncesi ve ana okulu yıllarına denk gelir. Çocuk bu yaşlarda artık sosyal çevresi ve yaşamı hakkında bilgi edinmeye başlar. Özellikle kendi ailesi içindeki ilişkiler dikkatini çeker. 6 yaşına geldiğinde ise mülkiyet kavramının ve kişilik haklarının farkına varır. Başkasına ait bir şeyi alırken yanlış yaptığını bilir. Çocuklar her dönemde olduğu gibi altı- on iki yaş arasında da birbirini işleyen ve giderek artan bir gelişim süreci içerisine girerler. Bu yaşlarda okulla ve akranlarıyla meşgul olup anne-babalarından bağımsızlaşırlar ve kendi kendilerini yönetmek isterler. Anne-babalarının aşırı koruyucu tutumlarından uzaklaşıp yeni arkadaşlıklar kurarlar, arkadaş ilişkilerinde rekabet ortamına girerler. Aileden çok okul, öğretmen ve arkadaşları ön plana çıkar. Böyle bir durumda yeni girdiği ortama tam olarak uyum sağlayamadığı için durumu kurtarmak amacıyla, dürüst davranmamayı seçecektirler.

Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi
Fırat YALÇIN
Dokuz Eylül Üniversitesi

0/Yorum Yap/Yorum

***Yorum bırakırken Adı/URL seçecekseniz URL girmeyin. O kısım boş kalsın. ***.

**Yorumunuz onaydan geçtikten sonra yayınlanır, kısa sürede onaylanır.**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sol alt köşesinde bulunan Beni Bilgilendir kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bunun için gmail hesabınızla yorum yapmalısınız.**

Daha yeni Daha eski