31 Temmuz 2017 Pazartesi

0 Game of Thrones 7.Sezon 3.Bölüm İncelemesi
İzledikten sonra her zamanki gibi karalamadan yapamadığım bazı şeylere şahit oldum yine.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitaptan koptu kopalı dizi hala yeşilçam havasında gidiyor. Eğer Martin reis rötuş yapmadıysa yine de iyi toparlıyorlar diyebiliriz. Ama dizi izleyenler tarafından büyük hayal kırıklıkları ile ilerliyor. Her sezon diziyi yeren izleyiciyi son bölümle yine kazanacaklar diye umuyorum.


-Spoiler / Bölüm İçerisinden Kesit / BÖLGESİ.. -


3.Bölüm ise tam bir ara geçiş bölümüydü. Zaten toplasan 7 bölüm sanırım bu sebeple hızlıca toparlanılmaya çalışılıyor ki her şeyi hızlıca geçiyorlar.Mesela Sam Tarly, yahu bu adam günümüz gerçek dünyasında kanseri yenmek gibi bir şey yaptı ama biz bu adamın ne kendini geliştirdiği ne de okuduğu-araştırdığı bir furya görebildik. Varsa yoksa şey temizledi yavrucak ama gelin görün ki tüm diyarın çaresiz hastalığını bir gecede geçirdi. O masterlar o halkaları şaapsınlar o zaman.. Çöpe soksunlar.

Bu abartı dizi için cidden basite alınmış. Arya bu hale gelebilmesi için ömrümüzü yedi ama Sam hemen üstat oldu. İlgınç...Bizim Dany'e ölümüne bağlı cüksüz askerlerimizi Casterly Kayasında Euron gemileriyle nasıl sıkıştırdı pardon? Bu adam ışınlanmayı mı keşfetti portal aleti falan mı buldu.. Yahu haritaya baksan nereden nere.. Harita demişken üzerinde ot bitmeyen demir adalardan khaleesiyi geçip nasıl kralın şehrine gidiyor bu adam.. Kadının 100lerce gemisi uçan ejdarhaları var ama bu adam fink atıyor denizlerde.Euron Greyjoy abartılarak işleniyor bu artık su götürmez bir gerçek. Madem bu adamı böylesine işleyecektiniz, dünya turu yaptığı o zamanlarını da 1.sezondan itibaren alacaktınız. Yoksa izleyici böyle abartı bulur işte.Senaristler ya Cerseiyi tutuyor, ya da khaleesi böyle çok güçlü oldu biraz saflarını devredışı bırakalım savaşa kadar diyorlar. Ama biraz holywood filmleri gibi oluyor böyle de. Martin reisin kitaplarındaki o derinlik o detaylı olarak karakter işleme nerede, b.k temizleyen Sam'in üst derece hastalığa çare bulması nerede..Bu yazıyı çok uzatmak istemiyorum ama senaristler ultra harita hatası ve orduları dikkate almadan
ilerliyorlar. Bu da sezonu bir an önce bitirelim de paraları sayalım havası veriyor. Koskoca yüksek bahçeyi, güneyin en güçlü hanesini adam yürüyerek alıyor. Oysa ordusu en kalabalık hane. ama yaşlı ninemiz balkonunda bir başına oturuyor. Yapmayın yahu! Güneyi bu kadar güçsüz göstermeyin. Hı bu arada yine ışınlanarak sanırım tüm casterly kayasındaki ana orduyu en güneye getirdiler.

Belki de beklentimiz çok yüksek ondan böyle şeylere göz yumamıyoruz bu tarz ciddi basit hatalara. Ama bu seri tutkunlarına şiddetli tavsiye kitapların serisini alın okuyun çok zevk alacaksınız.


Jon ile halasının buluşması oldukça umut verici. Yine de ejderhanın Jon'a göz kırpmasını beklemedik değil. Targenyen sonuçta, hatta tahtın asıl varisi la adam, bi saygı duy ejder! Gerçi o sadece Jon Snow :)

Bir de Bran ve Jon buluşması olduğunda Westerosda yer yerinden oynayacak adeta. Dany bir sonraki bölümde artık çıldırmalı bence öyle de olacak.Bran ile Sansa'nın kavuşmasında her ne kadar gözler dolsa da Bran'in ergenimsi tavırları ve Sansa'yı anlamsız yere üzmesi üzdü. Küçük Bran Stark ne tatlıydı oysaki. Ordan oraya atlayıp dururdu yavrum.. Bran oradayken kendisine suikast düzenletenin little finger olduğunu ve babasının boğazına bıçak dayamasını Sansaya gösterse ya. Her şeyi hızlı sarılmış gibi ilerletip bunu bekletiyorlar. İşte bu da yeşilçam havası yaratıyor.Bu arada Cersei, Greyjoy ordusunun yolda ve orada olduğunu nereden bildi, casterly kayasına yapılacak çıkartmadan nasıl haberi oldu gibi soruların ardında geçen sezonlarda "Varsy" yatıyordu hep. Bu sezon Dany'e ihanet ediyor olmasın  bu adam.. Geçen bölüm Dany iyi bir nabız yoklamıştı ama söz konusu "spider" olunca..

Umarım senaristler toparlayarak götürür ama bu bölümle birlikte anlaşıldı ki kitapların game of thrones'unu başka diziyi başka görmek lazım, artık kıyas yapmanın gereği kalmadı.
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**