25 Temmuz 2017 Salı

1 Game of Thrones 7.Sezon 2.Bölüm İncelemesiBloga stres atma amaçlı bir bölüm incelemesi yapayım diyordum, tutuyordum dayanamadım başlıyorum.

Öncelikle 7.Sezonun 6.Sezondan daha akıcı geçtiği ortada. 6.sezon neydi öyle.. Neyse. Biliyorsunuz artık kitaplar bittiği için senaristler Martin Reisin de görüşlerini alarak kendileri yazıyor 7.Sezonu ve sanki daha iyi olmuş gibi. Bu durum diziye yaramış.

-Bundan sonrası sadece ilgili bölüme ait spoiler içerir-

Game of thrones 7.sezon 2.bölüm khaleesi ve ekibinin planlarıyla başladı. Ama planı iyice anlamak için gom playerı 0.8 hızına aldığımda ve anladığımda "bu ne" dedim. Tyrion gibi bir deha nasıl böyle saçma bir plan yapar. Yok lekesizleri sürmeyelim halktan değiller yok önce şurayı alalım sonra orayı alırız vs vs.. Hayır direk tüm gücünle kralın şehrine saldırıp önce bir krallığı ele geçirmek varken saçma sapan planlar. Durduk yere orduyu 2ye böldüler. Stannisin aceleci davrandığı kadar daenery de yavaştan alıyor. Eli öpülesi Leydi Olenna teyzenin nasihatinin kızım sen ejderhasın ne bu böyle git al işte şeklinde olması tam yerinde oldu. Kadın tecrübe tabi. Savaş bu, bu kadar kibar olmamalısın..


Torrhen Stark dedesiyle aynı kaderi paylaşmayacağına inandığın Jon Snow -namı diğer you know nothing Snow- yapabileceği en gerçekçi ve mantıklı seçimi yapmışken tüm kuzey lodlarının ona karşı çıkması kuzeyin stark haricinin gerizekalı yönünü koydu ortaya. Arkadaş kiminiz kimseniz yok, adam ölülerin ordusu kapıda diyor siz gitme bi yere burada kal diyorsunuz. Sansayı anlarım, kardeşlik duyguları falan da siz lordsunuz gerçekçi olun duygusal olmayın biraz. Duygusal yapılarıyla bu starkları biz Türklere çok benzetiyorum zaten. Ayrıca serçe parmak asıl niyetini nihayet açık açık söyledi fakat jon kuyruğuna basıp gitmekle kuzeyi tehlikeye attı, döndüğünde bıraktığı gibi bulur inş.

Bu arada jon ile serçeparmak konuşması bildiğin yeşilçam sahnesi gibiydi :D

Sahi Bran nerede ... Son bölümlerde görebileceğiz mi.. bir kaç saniye gördük ama adam savaşın makus kaderini belirleyecek insan yahu. Yeni senaryoyı bran bakımından oldukça zayıf buldum.

Başka bir demiradalının bir demiradalıyı ezmesinde duygulanmalı mıydım bilmiyorum ama etkilemedi. Sadece tahtın ciddi manada asıl sahibi olan Daenery 'nin iki müttefik kaybetmesi-sanki kaç tane var- planın saçma olduğunun kanıtıydı.

Khalesiiye çıldırmaktan başka çözüm kalmadı ve 3. ya da 4. bölümde çıldırırken görebiliriz. Çünkü toplasan 7 bölüm çıkacak, kaldı 5, ne ara kralın şehrine gideceklerde ak gezenlere gelecek sıra.. Tahminim en geç 5.Bölümde çıldırır khaleesi.


Diziyi kitaptan okuyanlar -ki çaya şeker atmayan örgütü gibiyizdir- nymeria ile Aryanın karşılaşmasından ziyade Al Turta ile Aryanın karşılaştığı an duygulanmışlardır.. Kitaplarda bu ikilinin ilişkisi çok geniş alınmıştı hatta Arya o körpe konakta bıraktığında emin misin bak ölürsün buralarda falan bildiğin abla kardeş gibilerdi. Karşılaştıklarında hadi canım oldum.

Nymeria ile Aryanın karşılaşmasının sonunda Aryanın bu sen değilsin demesi, sen beni bırakıp gitmezsin, geleceksin manasındaydı. Bu sebeple kesinlikle geleceğini veya koruyacağını düşünüyorum. Ayrıca 2.kitapta Arya "kim bilir şu uluyan Nymeria mıdır, beni hatırlıyor mudur unutmuş mudur, kendi sürüsünü oluşturmuştur belki de" demişti ve dediği gibi de olmuş.

Mormontun durumunu saçma buldum. Adam ölecek diyorsun birkaç ayın var, bir yöntemden bahsediliyor ama koca üstat diyor ki o tehlikeli olduğundan uygulanmıyor. La adam ölecek la! Bu neyin tribi, Sam'e helal olsun diyecem de sağlık alanıyla alakası olmayan birisinin kanseri iyileştirmesi gibi de saçma bir durum çıkacak ortaya.

Missandei ile bizim gri solcanın birlikteliğinde senaristlerin verdiği mesajı almışsınızdır, üstünde durmuyorum :)

Bazı dizi takipçileri yara greyjoyu öldüğünü düşünmüş ama o nasıl bir izleme dikkatidir anlam veremedi. Ablanı öldürecem diyor, theon atlayınca ha ha ha taam taam alın şunu dercesini Yara'yı bırakıyor adam.


Yazı çok uzadı.. Bitirmek gerekirse Bran'in Jon'un gerçek kimliğini açığa çıkarttığı an ile Jon ve Khaleesi karşılaşmasını iple çekiyorum. Bu sezon her bölüm çığır açacak gibi ama dikkatli izlendiğinde de ne olacağı az çok belli. Hadi hayırlısı  :)

3.Bölümün incelemesini de yazarım, görüşmek dileğiyle..

3.Bölüm fragmanı:
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


1 yorum:

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**