7 Ekim 2016 Cuma

80 Psikolojik Danışman ve Askerliği

Erkek meslektaşlarımın en büyük takıntılarından birisi olan askerliğe biraz değinmek istiyorum.

Psikolojik danışman erkek kişisi ortalama 22-23 yaşlarında mezun olduktan sonra eğer aynı yıl aranmışsa 24-25 yaşlarında askerlik tecil süresi biter, yani artık askere gitmesi zorunludur.

Tecilin devam etmesi için yüksek lisans şarttır.. Başka bir lisans programı maalesef tecili ertelemez. Yüksek lisans bitirmiş birisi ise doktora yaparak tecili uzatabilir, yani hep bir üst program gereklidir tecili uzatmak için.

Konumuza dönecek olursak, vatan sana canım feda denilerek, askerlik şubesine gidilir ve ne zaman tecili bozacaksanız danışılır, bilgi alınan tarihte gelinir tecil bozulur.

4 celp dönemi vardır, Şubat, mayıs, ağustos ve kasım celpleri. Ağustos celbine gitmek isterseniz genelde mayısın son haftası tecil bozmanız gerekir. Genel bir görüşe göre ağustos celbinde askerlik çok fazla oradan yedek subay olarak çıkar.

Şimdi biraz ona değinmek lazım. Askerlik iki şekilde çıkabilir. Ya uzun dönem yedek subay ya da kısa dönem bildiğiniz er.

Yedek subaylıkta 4 sınıf var, Jandarma, Kara, Hava, Deniz. Ne çıkacağı bahtınıza. Bunlar değiştirilemez.


Acemiliğiniz yedek subaysanız samsun sahra sıhhiyede geçiyor. Orada 1 ay 1 haftadan sonra kıt'a birliklerine dağıtım gerçekleşiyor. Samsundaki acemilikte bir askeri bir mesleki iki sınav olup bunların ortalamasına göre sıralama çıkartılıyor. Sonra yüzde on gideceği yeri kendisi seçerken kalanlar sırasına göre kurayla asıl birliklerine hizmet etmek üzere dağılıyorlar.

Uzun dönem yedek subay(subayın olmadığı yerde subay yetkilidir) olarak giderseniz askeriyede rütbeli olarak psikolojik danışmanlık yaparsınız. 11 ay sürer. Rütbeniz subay sınıfının başlangıcı olan asteğmendir. son 3 ay kala teğmen rütbesine yükselirsiniz. Maaş alırsınız ve milli eğitimdekinden fazladır. 8-17 çalışır hafta sonu tatilinizi yapar, 17den sonra sivil bir şekilde istediğiniz gibi takılabilirsiniz. tabi bir subaya yakışacak şekilde ;)

Kısa dönemde 5 ay yaparsınız(izini 6 aydan düşün hani), bildiğimiz er olursunuz, anlatmaya gerek görmüyorum.Şahsen kısa dönemde olsa 5 ay er'liktense 11 ay rütbeli psikolojik danışmanlığı tercih ederim, nitekim şükür öyle de oldu, peki neden?

1- Her şeyden evvel kendi mesleğinizi icra ediyorsunuz ve psikolojik danışman olarak bayağı bir meslek kazanımı elde ediyorsunuz.

2- Maaşlı çalıştığınızdan ekonomik olarak katkısı çok.

3- Rütbelisiniz ve bu askeriyede önemli bir durum.

4- Genelde rahat bir çalışma ortamı var. Zira TSK'da işimiz çok daha oturmuş ve sistemli yürüyor.

TSK'nın mesleğimize yani psikolojik danışmana ciddi manada ihtiyacı var. Tabi MEB'inde var ama birbirinden farklı durumlar.. ne demek istediğimi biraz da icraa edince anlayacaksınız.

Kısacası mesleğinizden zevk alıyorsanız genel olarak askerliğinizden de zevk alacaksınız. Vatana hizmet birincil amacımız olmak üzere mesleki bilgimizi işlememiz oldukça faydalı olacaktır.
AYRICA BAKINIZ: http://www.firatyalcin.com/2017/04/psikolojik-danisman-icin-tsk-mi-meb-mi.htmlBu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


80 yorum:

 1. Merhabalar. Ben Ahi Evran Üniversitesi 3. Sınıf Psikolojik Danışman ve Rehberlik bölümü öğrencisiyim. Askerlik ile yazınızı okudum. Kafama takılan bir iki soru var.
  Birincisi uzun dönem(11 ay) yaparsak maaş verilmeye direkt başlanıyor mu? Yoksa 5-6 ay sonra mı almaya başlıyoruz?
  İkinci sorum: Ben askeriye de psikolojik danışman olmak istiyorum. Bunun için nasıl bir yol beni bekliyor? Nasıl girebilirim? Zorlukları nelerdir?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. 1- Evet, hatta acemilikten ustalığa geçerken 15 gün yol(mehil) izni kullandığınız gün dahi yatıyor.

  2- Siz askerlik şubesinde tecil bozup bir sonraki celp için başvururken yedek subay olarak yapmak istediğinizi belirtin. gerisi şans. :)

  Askerliğin zorluklarının yanı sıra mesleki olarak zorluk yaşayabilirsiniz ama bu sizin acemilikten sonra nereye gittiğinizle çok alakalı olacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dövme sorun olur mu ?

   Sil
  2. Dövme sorun oluyormu peki..?

   Sil
  3. Asteğmenler için değil daha çok erler için sorun olabiliyor.

   Sil
 3. 2.sorum aslında su sekildi. 6 ay ya da 11 ay askerlik yaptıktan sonra askerlik görevi bitecek. Görev bittikten sonra ben askeriye de kadrolu olarak psikolojik danışmanlığı görevine devam etmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buna teskere bırakma diyoruz, bu şekilde aratırsan googleda fazlaca detay bulabilirsin ama bizim için yazayım, askerlik bittikten sonraki 5 sene tekrar dönmek amacıyla muvazzaf subaylığa başvurabiliyorsunuz. Hemen olsun istiyorsanız teskere almak yerine bitmesine yakın veya o tarihlerde teskere bırakma başvurusu yapıyorsunuz. Sonrasındaki alımlar her yıl değişiyor ama son olaylarla oluşan subay boşluğundan dolayı şu zamanlarda alımlar zor olmuyor.

   6 ay yaparsanız bırakamazsınız. Düz ersiniz çünkü.

   O durumda tsknın dışardan alımlarına başvurup sivil memur olarak kadro alabilirsiniz.

   Sil
 4. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

  YanıtlaSil
 5. Yani asteğmen olmamiza bir engel değil dimi..

  YanıtlaSil
 6. TECİLİM BU YIL SONU ILE BİTİYOR MYO. OKUYORUM AMA OKULU BITIRMEDIM 2013 YILINDA OKULA KAYIT OLDUM.HALA BITIRMEDIM SUAN BAHAR DONEMINDE KAYIT YENILEDIGIM SEKILDE TECILIM UZARMI

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğunuz taktirde belirli bir süreye kadar uzar. Okuduğunuz okulun öğrenci işleri durumla ilgili kesin bilgi verecektir.

   Sil
 7. Merhaba peki bu durum kızlar ıcnde gecerli mi askerıyede psikolojik danışman olarak calışma

  YanıtlaSil
 8. Maalesef bayan askeri personel alımı alanımız için mevcut değil ama bayan memur alımı mevcut. Psikolojik danışman olarak memur statüsünde TSK'da çalışabilirsiniz. Ama daha çok psikoloji mezunlarına öncelik tanıyorlar.

  YanıtlaSil
 9. Anladım teşekkür edrim bilgnz icn.pekı psikoloji mezunu oldukdan sonra yapılması gereknler nelerdr memur statüsünde TSK da calşmak ıcn

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. KPSS ye girip alımlarda şartlara göre başvuru yapmanız yeterlidir.

   Sil
  2. Anladım.pekı yurtdışnda ögrenim görmüş ( psikoloji bölümü okumuş)biri ıcn bı engel söz konusumu başvuru vs ıcn.

   Sil
  3. Diplomanızın ülkemizde geçerliliği varsa sorun yaşamazsınız.

   Sil
 10. 6 ay yada 12 ay yapmak bizim elimizdemi ?

  YanıtlaSil
 11. Selamun Aleyküm Fırat Hocam Pdr öğrencisiyim Allahın izniyle doktora niyetim var fakat askerliği de mezun olur olmaz yapmak istiyorum.Bu konu hakkında bilgilendirir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. burada karar vermek size kalıyor :) Üniversitede öğretim görevlisi olan askerlerimiz de var, doktorasını bitirip gelmiş askerlimiz de var. Ama ilerleyen yaşlarda gitmenin bazı dezavantajları olabilir.

   Sil
 12. Psikoloji bölümü mezunları için de aynıları mı geçerlidir hocam ? Yedek subaylık için gideceğimiz dönemin bir önemi var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçerlidir, 1-2 şey farklı.

   Psikoloji mezunu arkadaşlarla tamamen aynı eğitimleri alıp aynı sınavlara giriyoruz. Fakat psikoloji mezunları bir arada başka bir koğuşta kalırlar ve kura çekilirken ayrı bir torbadan çekerler. Onların gidecekleri yerler bizimkinden ayrıdır, bu yerler özellikle psikoloji mezunu isterler. Bunun haricinde herhangi bir farkı yok.

   Sil
 13. Merhaba hocam bende bu yil agustos celbiyle askere gitmeyi dusunuyorum. Fakat kafama takilan bazi sorularim var. Birinci sorum rahatlik konusunda (ekonomik olarak degil) uzun donem mi daha cazip yoksa kisa donem mi? Ikinci sorum ise yedek subayligi tercih edersek psikolojik danisman astek olma disinda farkli bir gorevde astek olma ihtimalimiz var midir? Cevap icin simdiden tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhammed şöyle ki her ikisi de rahat. 0-10 luk bir sıkalada en fazla zorluk 10 ise , kısa dönem 6 , yedek subaylık 3'dür. - Şahsi görüşüm -

   Asteğmen veya kısa dönem durumu şans, sana bırakılan bir seçim değil. Askeriyenin ihtiyacına göre şekillenir. Ama diploma notunun etkili olduğunu düşünüyorum.

   Farklı bir görevde asteğmen olma ihtimalimiz söz konusu değil.

   Sil
 14. Fırat hocam iyi günler. Ben bu sene pdrden mezun olacağım inşallah. Askerliğimi hemen yapmak istiyorum ve kafamda uzun dönem askerlik var. Uzun dönem askerliği tercih etmeme rağmen kısa dönem çıkma şansı nedir? Bir de teğmenlik rütbesini aldıktan sonra TSK'da kalma durumumuz var mı? Varsa şartlar nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatih kalma durumu ihtiyaç halinde olabiliyor. Şu son yaşanan kötü olaylardan dolayı bu ihtimal düşük değil. Bitirdikten sonraki 5 sene içerisinde de alım olursa kaldığınız yerden devam ederek başlayabiliyorsunuz.

   Bahsettiğiniz ihtimal var, bizzat yaşayan arkadaşlarım oldu, şu an bir askerim kısa dönem meslektaşım hatta.

   Sil
 15. İyi günler. Pdr 4. Sınıf öğrencisiyim. Ağustos döneminde askere gitmek istiyorum. Şu an başvuracağım ancak henüz mezun değilim mayısta mezun oluyorum. Şu an yedek subaylık için başvurabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır öğrenciyken başvuramazsınız. Diploma tarihinden sonra başvuru yapabilirsiniz. Ağustos dönemi için genelde mayısın son haftası başvurular açılır ve 1 Haziranda biter.

   Sil
 16. Fırat hocam evli olan pdr mezunları şayet uzun dönem askerlik yapacaksa askeri lojmanlardan yararlanma yada sivilde ev tutma durumu sözkonusu olur mu

  YanıtlaSil
 17. Fırat hocam evli olup uzun dönem askerlik yapacaklar için askeri lojmandan yararlanma yada ev tutma konusunda bilgi verebilir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam bu tamamen nereye gideceğiniz ile alakalı o an lojmanın durumuyla alakalı bir şans. Örneğin benim geldiğim yerde bu imkan vardı, hatta oturacak insan aradılar. Ama sizin gideceğiniz yerdeki şartları şimdiden ön göremeyiz, şansınız yaver gider umarım.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 18. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yusuf geç cevap için kusura bakma..

   Evet diploman olmalı, sonuçta askeriye sistemde seni hala okuyor görecek. Bu durumda Kasım celbinde gitmen gerekebilir ama tam ve kesin bilgi için askerlik şubesine danış.

   Sil
 19. Üniversitede psikoloji bölümünü bitirip 6 ay kısa dönem askerligim bittikten sonra askeriyede kalıp askeri psikolog olma şansım var mı bu konuda yardımcı olabilir misiniz bilginiz varsa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, asteğmen olarak yapmış olmanız gerekiyor. Ancak memur statüsü için dışardan başvuru yapabilirsiniz.

   Sil
 20. İyi günler fırat bey ben uzun dönem askerlik yapabilmek için neler yapmalıyım bi öneriniz var mı acaba psikoloji mezunu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üniversitedeyken transkrip notunuzu yüksek tutmaya çalışın. Gerisi şans :)

   Sil
 21. Merhaba Fırat Hocam, ben ağustos celbinde askere gideceğim. Bölümüm psikoloji ve yds puanım 88. Görevli bana uzun dönem çıkacağını söyledi. İngilizceden dolayı mı böyle ? Bir de yedek subay olanların sağlık kontrolü nasıl oluyor, çok detaylı mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diploma notunuzu görmüşse ve yüksekse o yönde tahmin etmiştir. Sağlık kontrolü olmuyor açıkçası :) İlk girdiğiniz gün askeriyede doktora görünüyorsunuz ama açıkçası gözle görülür büyük bir sorun yoksa formalite gibi hani..

   Sil
 22. S.aleyküm hocam . Uzun dönem cıkabilmesi için daha dogrusu bu şansı artirabilmek için diploma notu önemliymiş. Benim diplomanotum 3.00 siz bu kurumda oldugunuz için acaba sizin ki kaçtı . Yordama yapıcam da :) tesekkurler cevap icin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimkiyle kıyaslamanız doğru olmaz çünkü herkes kendi alım döneminde başvuran kişilere göre seçiliyor. Örneğin uzun dönem yedek subaylık için 5000 başvuru oldu diyelim TSK'nın 1000 ihtiyacı varsa not ortalaması en yüksek kişiden başlayarak sıralar ve 1000. de durur. Bu tamamen kendi gözlemim, şahsi kanaatimdir. Tsk'nın bu konuda resmi açıklaması bulunmamaktadır.

   Sil
 23. Askeri hastanelerin malesef kapatılması sonrası artık tsk da psikolog çalışamıyor değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çalışıyor, psikologların tek çalışma alanı hastaneler değil.

   Sil
 24. Diploma notu ortalama kaç olmalı? Teşekkürler ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gideceğiniz döneme bağlı. Yukarıdaki yorumlardan buraya yakın olanın birisinde açıklamıştım :)

   Sil
 25. Merhaba firat hocam ben tecili bozdururken yedek subay olmak istedigimi belirtmedim yine de uzun donem cikma sansi var mi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi var. Açıkçası ona pek dikkat etmiyorlar :)

   Sil
 26. Benim bir sorum olacakt. Ben PDR çıkışliyim askerlik için uzun dönem çıktı yani subay olarak yapacam 12 ondan sonra devam etmwk istesem devam etmw hakkim varmi tsk pdr olarak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi, son 3 ay teğmanlik vasfına yükselirsiniz, kaldığınız taktirde bu yükselme devam edecektir. Kalma durumu seneden seneye ve ihtiyaca göre değişiyor. Sonraki 5 sene alım açıldığı taktirde yine kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

   Sil
 27. Fırat hocam merhabalar, pdr son sınıf öğrencisiyim ve tsk personeli olarak çalışmak bana gayet mantıklı geliyor. Bu sıralar yapılacak alımların hacmini öğrenme şansımız var mı sizce? ( alım olmayacaksa boşuna 6 ay uzatmayalım askerliği (: ) öte yandan tezkere bırakma alım durumu olursa normal astsubay gibi mi çalışıyoruz? Örneğin şark hizmetleri, yer değiştirmeler vs? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz hiç astsubay olmuyoruz yalnız, asteğmen olarak başlıyoruz. Samsunda ise asteğmen adayı olarak eğitim görüyoruz. Kaldığımız taktirde teğmen olarak bir süre devam ediyoruz ve sonra üsteğmen..vb. yükseliyoruz.

   Şartlar ve özlük olarak subay sınıfına bağlıyız.

   Sil
 28. Mrb hocam. Ben pdr çıkışliyim bana uzun dönem olarak çıktı. 11 ay sonra devam etmek istesem öyle bi hakkim varmi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devletin ihtiyaç ve alımına bağlı.

   Sil
 29. Fırat hocam Kıbrıs da psikoloji 4.sınıf öğrencisiyim. Türkiye deki psikoloji okuyanlar la şansım aynı mı uzun dönem için. Yada devlet üni de okuyanlara öncelik veriliyor mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi aynı. Hatta şöyle söyleyeyim benim gittiğim dönemde yarımızdan fazlası Kıbrıs mezunuydu :)

   Sil
 30. fırat hocam askeri psikologlar silah eğitimi alıyorlar mı ? silah taşıma yetkileri oluyor mu sivil hayatta .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar

   Hayır almıyoruz. Silah taşıma yetkimiz tabiki var ama zimmetlenmiyor. Biz disiplin teşkil etmemeye çalışıyoruz ki danışanlarımız rahat olsun. Hazır kıta olarak askeri savunmaya destek amacımız var ama silah taşımıyoruz. Olası bir durumda silahlanıyoruz. Acemilikte atış eğitimi alıyoruz ve asteğmenken 1 ya da 2 defa paslanmış mıyız diye atışa götürdükleri oluyor :) Geçemezsen tekrar eğitim alıyorsun. 9 mermi veriliyor 3 atıştan 3 periyot, en az ikisinde 2/3 vuracaksın hedefi.

   Bu arada asteğmenliğini doğuda icra eden arkadaşlar sürekli silah taşıyorlar.

   Sil
 31. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nurbanu hanım bayan meslektaşlarımız maalesef askeri kadroda yapamıyor. Ama dışarıdan alımlara başvurup memur statüsünde yapılabiliyor.

   Sil
 32. Psikoloji öğrencisiyim ve en büyük hayalim askeriyede okumak yada bi statüde çalışmak. Askeri psikolog olarak görev alamayacağım onu anladım ama dışardan alımlarda kapalı olmak sorun yaratır mı?

  YanıtlaSil
 33. Psikoloji öğrencisiyim ve en büyük hayalim askeriyede okumak yada bi statüde çalışmak. Askeri psikolog olarak görev alamayacağım onu anladım ama dışardan alımlarda kapalı olmak sorun yaratır mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neden yapamayasınız.. Daha geçen ankara genel komutanlığı aradığımda psikolog bir bayanla görüştüm. Askeriyeye psikolog olarak girebilirsiniz.

   Sil
 34. Fırat bey Mayıs celbinde Yedek subay alımı genellikle başvuran kişilere geliyor diyorlar. Bu yakınınızda gördünüz mü? Ortalaması düşük olupta mayıs celbinde Yedek subay olarak görev almalar?

  YanıtlaSil
 35. fırat hocam birde sağlık muayenesi detaylı mı yapılıyor asteğmenlerin. benim sağ gözde katarakt var o sıkıntı olur mu askeriyede kalmam için .

  YanıtlaSil
 36. Merhabalar Mayıs celbinde Yedek subay olma ihtimali daha mı yüksek oluyor ?

  YanıtlaSil
 37. Fırat hocam merhaba. Bir iki sorum var. Öncelikle yedek subay için hangi celp dönemlerinin şansı daha fazla? Birde askeriyede çalışmanın zorluklarından çok bahsedildi bize. Askerden kaçmak için intihar edeceğim diye gelen erlerden vs. Bunlar çok uç örnekler mi? Siz askeriyede çalışmanın zorluğunu nasıl değerlendirirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet bir kaç yorum yapmışsın bu daha detaylı olduğundan bunu cevaplıyorum.

   En ihtimali olan dönem ağustos celbidir. Çünkü büyük bir çoğunluğa en uygun celp.. Rehber öğretmen olanlar okulun ortasında gitmek istemiyor genelde, üniversiteden mezun olanlarsa haziran sonu gibi mezun olduğundan en fazla alım ve boşaltım bu dönemde oluyor.

   diğer sorularınız ile ilgili şu yayınıma göz atabilirsiniz,

   http://www.firatyalcin.com/2017/04/psikolojik-danisman-icin-tsk-mi-meb-mi.html

   Sil
 38. Fırat hocam merhaba. Ben pdr 4. sınıf öğrencisiyim. Bu yıl agustos celbine yetişemiyeceğimizi ifade ettiniz. Kpss den mülakata girip Kasım ayında askere gittiğimizde eğer atanırsak Şubat atamasına, memurluğumuz biz gelene kadar duruyor mu? Uzun dönem çıkarsa ertesi yıl kasım ayında direk atandığımız okulda göreve mi başlıyoruz? Cevaplarsanız buna göre askere erkenden gitmeyi düşünüyorum. Çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar

   Öncelikle tam ve kesin bilgi için en yakın askerlik şubesine danışın.

   Bahsettiğiniz durumda siz atandığınıza dair belgelerinizi il/ilçe milli eğitime ve okulunuza teslim ettikten sonra askere gideceğinize dair dilekçenizi verdiğinizde 1 yıllık ücretsiz izne çıkmış sayılırsınız. Askerden döndüğünüzde 1 yıllık izniniz bitmiş olur ve memurluğunuzu başlatır/devam ettirirsiniz.

   Sil
 39. Hocam atanamazsak Kasım celbiyle askere gitmemizi mi yoksa beklememizi mi önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle gitmenizi öneririm;

   1- Orada kpssye tekrar hazılanabilirsiniz, bolca zamanınız oluyor, bu şekilde gelip hazırlanan bir çok kişi tanıdım.

   2- Aradaki zamanınızda tecrübe kazanmış oluyorsunuz.

   3- Üstyazı yazma, resmi dilde yazışma gibi deneyimler elde edersiniz, okullara atanmadan önce bu çok büyük bir avantaj.

   4- Direk sert vakalarla başlayacağınız için atandıktan sonra uyum sorunu yaşamazsınız, oryantasyon süreniz oldukça kısalır.

   5- Önce milli eğitimde başlayıp 1 koca sene bu şekilde ara verdiğinizde oradaki deneyimlerinizi, ne yaptığınızı unutuyorsunuz.. Bu olmamış olur.

   İki kurumu görüp karşılaştırmanıza olanak sağlar.

   Sil
 40. hocam peki sadece son 3 ay mı haftasonu izinleri var yoksa acemi birlik bittikten sonra başlıyor mu? bir de askeriyede kalmak zorunda mı yoksa memur gibi sabah sekiz akşam beş işe geliyor gibi mi geliyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kurada çektiğiniz kıta birliğinize göre değişiyor. Doğu bölgesinde genelde 8-17 den sonra birlik içinde kaldığınız yere gider, birlikten çıkmazsınız. Batı bölgelerinde 8-17 veya 8-17.30 çalışır, çıkışta evinize gidersiniz, hafta sonu tatildir yani bildiğimiz 657 neyse o :) doğu da da hafta sonu tatildir ama güvenlik açısından genelde birlik içinden çıkartılmazsınız.

   Acemilik bildiğiniz açık cezaevi gibidir. Sadece kıta tabibiniz hastaneye sevk ettiyse çıkabilirsiniz.

   Sil
 41. Merhba hemşirelik bolumu mezunuyum yedek subay cikma ihtimali varmi ozellikle samsun sahra sihhiye gidebilme sansimiz var meslek olarak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef çok çok düşük bir ihtimal hatta yok denebilir.

   Sil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**