10 Kasım 2014 Pazartesi

3 İlk Atama Sonucum

Zorlu kpss tercih dönemi sonrasında atandığım yer İzmir oldu. Gelme ihtimali pek vermediğim İzmir'i tercih sonuç sayfasında görünce sevinçten bir kaç saniye gözüm karardı diyebilirim. 4 senemin geçtiği bu güzel yere atanmak lütufdu benim için. Hani o başlarda çekeceğim dert-tasa-duygu bunalımlarını minimuma indirecekti.

Gerçekten atandıktan sonraki o ilk haftalarda dokunsalar ağlayacak modda oluyorsunuz. O güzel üniversite yılları ve güzel arkadaşlıklar geride kalmış, şimdi Anadolu'nun (genelde) ücra bir köşesinde sizden beklenenlerle baş başa, kimsesiz, yalnız. Bu muymuş diyorsunuz, bu şekilde birden geçiş yapılması sarsıcı oluyor. Bu sebeple görünen o ki üniversite yıllarındaki staj uygulamalarının önemi çok büyük. Hatta benim görüşüm, 3.sınıftan sonra 1 sene komple ücretli staj olması, o 1 senenin ardından 4.sınıfta tekrar buluşulup, yaşananlar paylaşılmalı. Bu şekilde zorlukları ve ilk deneyimi tatmış, bunlar hakkında süpervizyon imkanı da bulmuş olunur. Bunun çok faydalı olacağı kanaatindeyim.

Ayrıca atamalardan da görülen o ki PDR bölümü olarak artık batıya atanma kapanıyor. Toplam 2800 kontenjan verilen bölümümüzden batıya sadece 360 atama oldu. Ayrıca dağılımlar o kadar tuhaftı ki.  Manisa'ya 20 İzmir'e 50, Balıkesir'e 10 Muğla'ya 8-9 (Rakamlar temsilidir). Tercih zamanında nereye yazsam diye kara kara düşündük. Çünkü insan şöyle düşünüyor, ben 900.'yüm önümdeki 899 kişiden herhangi 50'sinin İzmir'i yazmaması gerekiyor ki ben gideyim. Veya başka illerden içinde aynı şeyler. Yalova'ya 1 kontenjan verildi mesela. Bu kontenjan dağılımları sebebiyle bu seferki tercih sonuçlarının büyük bir kısmı şans faktörüyle sonuçlandı.  Her şeyden daha zoru bu tercihler dönemiymiş.

Şimdi bir 4 sene daha İzmir'deyim. Burada tecrübelendikten sonra bir evlilik durumu vs. olmazsa ver elini Anadolu :) Ülkemin her yerinde seve seve çalışırım, kastettiğim ilk tecrübelerin bilindik bir yerde gerçekleşmesi bazı şeyleri atlatmanız açısından iyi oluyor.

Bir sonraki yayında henüz bilgiler ve tecrübeler unutulmaya yüz tutmamışken kpss tercihleri hakkında bazı tüyolar paylaşacağım.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


3 yorum:

  1. Adınıza çok sevindim hocam fakat ilerki yıllarda atamanın olmayacağı söyleniyor bu duruma ne dersiniz ?

    YanıtlaSil
  2. Hatırlıyorum üniversite 1.Sınıftayken yine böyle söyleniyordu. Söylentilere kulak asmayın. Psikolojik danışmana ihtiyacı olan tek kurum MEB değil. Bir çok kurumla çalışma imkanımız var. Bir şekilde bu ihtiyaç devam edecek ve alım olacaktır.

    YanıtlaSil
  3. Pdr icin kpss sistemini aciklar misiniz bide ne zaman kpssye baslanmali sizce

    YanıtlaSil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**