7 Temmuz 2014 Pazartesi

0 KPSS 2014 Hakkında ÖSYM Duyurusu!


KPSS 2014 ile ilgili ÖSYM tarafından yayınlanan Basın Duyurusu:

Bugün bazı basın organlarında 5 Temmuz 2014 Cumartesi sabah oturumunda uygulanan 2014-KPSS Lisans Sınavının Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi kısmında kılavuzda belirtilen müfredata uyulmadığı ve Atatürk İlke ve İnkılaplarından az sayıda soru yöneltildiği iddialarına yer verilmiştir. Öncelikle Merkezimiz Başkanlığınca uygulanmakta olan Kamu Personeli Seçme Sınavında sorulacak testlerin kapsamları ve ağırlıkları Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri gereğince Devlet Personel Başkanlığı ile birlikte belirlenmektedir. Müfredat diye bahsedilen “test kapsamları” ile bir test içindeki test konuları ve ağırlıkları, kaynağını doğrudan kanun veya yönetmelikten değil Devlet Personel Başkanlığı ile Merkezimizce yapılan çalışmadan almaktadır. Dolayısıyla iddia edildiği gibi bir mevzuat hükmüne aykırılıktan bahsetme imkanı bulunmamaktadır.

Diğer taraftan bahsi geçen Sınavın Genel Kültür kısmının Tarih testleri ağırlığı yaklaşık % 45 olup bunun yaklaşık % 5’i Anadolu Selçuklu Devleti ve Öncesindeki Türk Devletlerinden, yaklaşık %15’inin Osmanlı Devletinden, yaklaşık %20’sinin Atatürk İlke ve İnkılaplarından, yaklaşık %5’inin ise Çağdaş Türk ve Dünya Tarihinden sorulması öngörülmüş, bu değerlere tekabül eden Atatürk İlke ve İnkılaplarından 10 soru yöneltilmiştir. Sınav Kılavuzunda da oranların yaklaşık değerler olduğu açıkça belirtilmiş olup her yıl bu soru adedi 10-14 arası oluşmaktadır. Bu sınavda da Atatürk İlkeleri ve İnkılaplarından 10 test sorusu yöneltilmiş olmasının kılavuza aykırı olduğunu kabul etmek mümkün değildir.

Kamuoyuna ve adaylara duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞIGenel eleştiriler: 

- Ya biz kördük ya da Atatürk ilke ve inkılapları çıkmadı.
-Gitsin kulübede halay çeksinler.
-Dershanelerin işe yaramadığını göstermek için yapmışlar resmen.

Şahsi eleştirim:

Sınava girmiş birisi olarak Atatürk dönemi kitap-yazar ismi sormak Atatürk'ü sormak değildir. Hiçbir kongre, savaş, savaş sonucu sorusu yoktu -Atatürk dönemindekilerden-, Atatürk'ün hiçbir ilkesi yoktu. Yoktu yani.

"Müfredat diye bahsedilen “test kapsamları” ile bir test içindeki test konuları ve ağırlıkları, kaynağını doğrudan kanun veya yönetmelikten değil Devlet Personel Başkanlığı ile Merkezimizce yapılan çalışmadan almaktadır." diyerek, size dershanelerde öğrettikleri dedikleri şeyleri yapmak zorunda değiliz, bu başkanlık ve merkezce belirlenen bir şey hani istediğimizi belirleyebiliriz sonucuna ulaştım.

Ösym ciddi manada bu ülkede milyonların kaderini belirleyen bir kurum, hiç olmadı soruları bir ölçme değerlendirme uzmanı değerlendirsin ve sonuçlarını ÖSYM'ye iletsin. Bilimsel olmak en doğrusu olacaktır diye düşünüyorum.Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**