11 Nisan 2013 Perşembe

1 Flash Diskten Format Nasıl Atılır? Windows 7 Nasıl Kurulur?

Format atmak ile yeni bir işletim sistemi kurmak eş anlamlı diyebilirim. Çünkü aslında benim bu yazıdaki temel amacım windows 7 kurulumunu anlatmak üzerine olacak olup aşırı profesyonel olmadığımı da belirtmek isterim. Format atmak azami düzeyde bilgisayar bilgisi ve biraz da cesaret ister.

Şu yazımda da belirtmiştim 32 bit Windows 7 Ultimate kullanan ben 6 GB Ram yapınca artık bu RAMin tamamını kullanamıyordum ve işletim sistemimi Windows 7 Ultimate'e yükselttim.

Format atmadan önce de bir işletim sistemi seçmeniz lazım(Windows xp, windows 7 , windows 8 .. vs.) Windows 7 seçecekler için şahsi tavsiyem ultimate sürümüdür. Konuya onun üzerinden devam edeceğim ama aşağıdakiler tüm windows sürümleri için geçerlidir.

Windows 7 Ultimate 64 bit (raminiz 4 gb üstü ise özellikle 64 bit öneririm) seçtikten sonra bunu internet üzerinden indirmeniz lazım.

Her şeyden önce, dosyalarımızı tamamen yedekleyelim, format sonrası yerel disk C, oyunlar, programlar tamamen silinecektir.

Tavsiye Yayın: Windows 7 Ultimate 32-64 Bit İndir - Saglamoyun

Format atmak için totalde elimizde bir iso dosyası ve bir program olacak, şöyle ki:

İndirdikten sonra:

1- Buradaki programı indirin ve kurun, korkmayın güvenilirdir, microsoftun kendi sitesinden indiriyorsunuz :)

2- Daha sonra flash diskimiz takalım ve birinci maddeden indirdiğimiz bu programı açıp programdan iso halinde indirdiğimiz Windows 7 Ultimate 32-64 Bit dosyamızı seçelim.3- USB device kısmına tıkladıktan sonra Begin Copying diyen kısma tıklayıp bekleyelim.

4- Ardından back-up completed yazısını gördükten sonra programla işimiz bitti.

5- Şimdi biostan ayar yapmamız gerekecek bu ayarlar ve biosa ulaşım tuşları her bilgisayarda farklılık gösterebilir. Casper da, bios F2 ile açılıyor ve boot menüden USB yazanı en üste taşıyorsunuz. Başka bir bilgisayarda ise "USBHDD" yazan kısmı seçip kaydedip çıkıyoruz. Bios bilgisayarın başlangıcında f2 veya f8-f12 tuşlarından birisi ile açılır ve sisteminizin çekirdeğidir. Bios hakkında yeterince bilginiz yoksa uzak durun derim.

Bios ayarlarını kaydettikten bilgisayarı yeniden başlar, flash diskimizi çekmiyoruz ve kurulum ekranı geliyor, bu ekran Türkçe'dir.

Kurulum:

1- Dili ve klavyeyi seçip ilerliyoruz.

2- Özelleştirilmiş kurulumu seçtikten sonra (format atmak istiyorsak ki bu şart) yerel disk C yi silelim(bu kısımda yanlış yapmamaya özen gösterin, yerel disk D yi silmeyin gidipte :) ) ve ayrılmamış belleği seçip kurulumu onun üzerine yapalım(yani sıfırdan yeni bir yerel disk c. Varolanı silip, ayrlmamış belleği seçtiğimiz zaman işlem tamamdır, ayrıca elle açmamıza gerek yok)

3- Kurulum bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatır. Bu yeniden başlama yapılırken flashınızı çekin ki yine kurulum ekranına gelmesin. Bilgisayarınız kurduğunuz işletim sistemi yüklü olarak başlatılacaktır.

Blogum ve şahsım hiçbir sorumluluk kabul etmemekle birlikte format atıp atmamayı tamamen size bırakır.

Şahsi fikrim biraz cesaret arkadaşlar, zaten her şey Türkçe ilerliyor ve format atma dediğimiz, gözümüzde büyüttüğümüz bu şey sadece 5-6 dakikalık bir işlem. Hı eğer siz yok arkadaş ben bu işlerden hiçmi hiç çakmıyorum, ne öğrenmeye ne de uygulamaya niyetim var derseniz çoğu yere 20TL ye format attırabilirsiniz. Bu seçim tamamen size ait.

Anahtar Kelimeler: format nasıl çekilir, resimli anlatım, videolu anlatım,windows 8 nasıl kurulur, windows 7 hangisini kurmalı, hard diskten format atma,flash diskten format atma, USB den format atma, format nasıl atılır sade anlatımBu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


1 yorum:

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**