6 Mart 2013 Çarşamba

0 Milletçe Mükemmeliyetçileşiyoruz!!

O ne uzun bir kelimedir "Mükemmeliyetçileşiyoruz" , Türkçe'mizin güzelliği işte. Google translate idrak edemedi yalnız. (İlgili görsel) Birde siz bunu GTranslate'e okutmayı deneyinde bir kahkaha atın :D (İlgili link)

Her neyse gel gelelim konumuza, geçen halk otobüsünde onu bunu gözlemlerken fark ettim biz millet olarak artık her şey mükemmel olsun istiyoruz. Mükemmelliyetçilik normal bir durum bir kişilik bozukluğudur. İlerlemiş aşaması Obsesif Komsulsif rahatsızlığa kadar gidebilir. Bakın psikolog Nur Gezek ne demiş:Mükemmeliyetçi Kişilik Bozukluğuna sahip kişiler kendi koydukları kurallar uygulanmadığında ya da düzenledikleri işler sekteye uğradığında aşırı kaygı yaşayıp kriz geçirme noktasına gelebilir, duygusal kontrolü kaybedebilirler. Hem kendileri hem de başkalarının kurallara uyması konusunda aşırı hassasiyet gösterir, hiçbir biçimde hoşgörülü ya da toleranslı davranamazlar. Tam bir iş koliktirler. Aşırı hırslı ve kılı kırk yaran özellikleri hem kendiler hem de başkaları için yaşamı zorlaştırır. 

Mükemmeliyetçi Kişilik Bozukluğunun tanı ölçütleri şu şekildedir:


1. Asıl amacı unutturacak şekilde ayrıntılar, kurallar, listeler, sıralama, organize etme ya da program yapma ile ilgili uğraşıp durur.
2. İşin bitmesini zorlaştıracak derecede mükemmeliyetçilik gösterir.
3. Etkinliklerden ve arkadaşlarından yoksun kalacak şekilde kendini işe adar.
4. Ahlak, doğruluk, değerler gibi konularda esneklik göstermez.
5. Özel bir değeri olmasa bile eski, değersiz şeyleri elden çıkaramaz.
6. Görev dağılımı yapmak ve başkaları ile birlikte çalışmak istemez.
7. Para harcama konusunda hem kendisine hem de başkalarına karşı cimri davranır.
8. Katı ve inatçıdır.


Cem Yılmaz'ın son gösterisinde de değinilmişti bu konuya. Örneğin sürekli son çıkan Iphone almaya uğraşıyoruz sürekli. Iphone 4'ün taksidi bitmeden Iphone 5 alan insanlar biliyorum. İnsanlar sadaka vermek veya durumu olmayan ailelere yardım etmek yerine artık böyle şeylere yöneldi maalesef.


Yine eskiden iyiydik, son model telefon, televizyon olmazsa olmazdı ama şimdi bir de araba çılgınlığı başladı. Herkes tutturmuş bir kredi diye, içindeki mükemmelliyetçiliği tatmin etme amaçlı(bilinmeyen amaç), arabasının ya üst modelini alıyor ya da sıfır lüks başka bir model. Tabi Allah daha çok versin durumu olan alır. Ama durumu olmadan ailesini zora sokarak bunu yapan insan sayısı çoğaldı ülkemizde sorun bu. Bu normal bir durum değil, psikolojik bir rahatsızlıktır. Sağlıcakla..
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**