12 Mart 2013 Salı

5 Ehliyet Çıkartma Adımları 2013

Başlığa 2013 eklememin sebebi buradaki bilgilerin önümüzdeki yıllarda geçerliliğini yitirmesidir. Hatta ayrıca İzmir gediz otokent ehliyet alma aşamaları yazsam daha doğru olacaktı, çünkü bu işlemler il il değişiyor. Bunları belirttikten sonra fazla uzatmadan yayına geçmek istiyorum.

Blogda tecrübelerimi paylaşacağımı daha önce belirtmiştim, bu yılki tecrübemlerimden biri ise sözde stajyer ehliyet geleceğine dair duyumlar üzerine aceleyle bir kursa yazılmak oldu. Kısaca o aşamayı yani ehliyet için kurs aşamalarını da yazayım.

Ücretini uygun bulduğunuz bir kursa onların istedikleri belgeleri hazır ederek yazılıyorsunuz. Sonra kan grubu kartı ve göz için bir muayene ve kart alıyorsunuz ve yazılı sınav için dersler başlıyor.

Ben sınavı çok basit bulduğum için bu derslere gitmedim fakat size bunu tavsiye edemem. :) .. Sınava 2 gün kala son çıkmış 6 sınavı yazdırıp çözdüm öyle girdim sınava ve 92-88-97 ile verdim. Daha sonra kursunuza danışıp direksiyon eğitimlerinin ne zaman başlayacağını öğrenin. Kurstan kursa değişiyor 10 saatlik direksiyon eğitimi sonunda 15 dakika süren bir uygulama - direksiyon sınavına gireceksiniz. Direksiyon sınavında dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili şu yayınımı tavsiye ederim.

Direksiyon sınavını da verdik Şimdi gel gelelim ehliyet alma aşamalarına, kısaca:

1-Kurstan dosyanı hazırlat ve al.
2-Vergi dairesine(bazı bankalara da oluyor) harç paranı öde ve makbuzunu al.
3-Trafik şubeye git ve ehliyetini al.

Açacak olursak:

1- Kursa gidip 20-30 tl arası bir ücret ödeyip sürücü sertifikası dosyanızı hazırlatıyorsunuz. Daha sonra adliyeden gidip sicil kaydı almanız gerek. Bunu da alıp dosyaya ekledikten sonra vergi dairesi ya da anlaşmalı bankalara gidip harç paranızı yatıracaksınız.(dosyanızda bulunması gereken 4 resim, kan grubu kartı, öğrenciyseniz öğrenci belgeniz ..vb. zaten kursa kayıt olurken verdiğiniz için bunları belirtmedim)

2-Bu parayı ben bu yayını hazırladığım gün 334 TL olarak yatırdım fakat aylar geçtikçe bu artacaktır. Ben izmir gediz otokentten yatırdım, zaten hepsi(vergi dairesi-trafik şube) orada bulunuyor. Makbuzu aldıkran sonra trafik şubeye çıktım ve oradan sıra aldım.

3-Cuma günü olduğu için 1 kişi bekledim sadece. Sonra bir bayan memur tüm parmakların parmak izini aldı ve çıktısıyla birlikte verdi. 2.kez sıra aldım ve bu sefer 4 kişi bekledim. Şimdi sıra dosyanın işlenmesine geldi. Bu işlemleri görevli memurlar yapıyorlar zaten detaya girmeye gerek yok. Buraya da kart parası ödeyeceksiniz(ben bu yayını hazırlarken 101 TL idi) Sonra size kağıt halinde olan ehliyetinizi imzalatıyorlar ve alma saatini/gününü söylüyorlar. İşlem bu kadar. Ben sabah gidip,16.30 gibi aldım.

İzmir buca gediz otokent için ayrıntı:

Buca üçkuyulardan yeşilyurt ya da bornova dolmuşuna bindikten sonra A kapısından inin ve dümdüz yürüyün. Asansöre binip 2.kata gidin ve yukarıda belirtilen 2.işlemi yapıp makbuzunuzu alıp 3. kata çıkın. Orada trafik şubede 3.işlemleri yapın ve hayırlı olsun...

Bazı illerde örneğin İstanbul, bu işlemler randevulu bir şekilde yapılıyor. İzmir'de bu böyle değildi şükür :) . Ayrıca Pazartesi günü çok yoğun olduğundan mümkünse başka bir gün gitmenizi öneririm. Bu konu hakkında merak ettikleriniz varsa yorum bırakarak sorabilirsiniz ama dediğim gibi bu işlemler il il farklılık gösterebiliyor.

Kazasız belasız :) ...Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


5 yorum:

  1. Ehliyet dosyamı başka ilden alıp başka ilde çıkartabiliyor muyum ?

    YanıtlaSil
  2. Hayır, gittiğiniz kurs hangi ile bağlıysa oradan çıkartabilirsiniz.

    YanıtlaSil
  3. Çok teşekkürler hocam bugün direksiyondan geçtik bakalım hayırlısı...

    YanıtlaSil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**