7 Aralık 2012 Cuma

4 PDR ile İlgili Son Zamanlardaki Gelişmeler ve Atama Durumu


Bir okuyucumun isteği üzerine hazırladım bu yayını, umarım faydalı olur.

PDR bölümü ile ilgili daha önceki paylaştıklarımı incelemenizi öneriyorum. Bu yazıda bölümümüzün ne amaçladığı vb. değilde son dönemlerdeki değişiklikleri ve atama durumlarından bahsedeceğim.

(Tavsiye yayın: PDR'yi Yeni Kazanan Meslektaşlara Tavsiyeler)

Son dönemlerde yani 2012 nin şu son aylarında bahsedeceğimiz en büyük değişiklik atama puanlarının tekrar 0 puana düşmesi ve diğer alanlardan atama olmayacağına dair söz almamız diyebilirim. Usulsüz atamaların iptaline ilişkin Türk PDR dernediğinin yazısını aynen aktaralım:


Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlardaki rehber öğretmen kadrosuna, 2012 atamalarında usulsüzlük yapılmasıyla ilgili olarak, 22.10.2012 tarihinde İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Atamalar Grup Başkanı Bekir ERDOĞAN ile görüşülmüş ve usulsüz atama listesi teslim edilmiştir. Başvurumuza istinaden, Bakanlık gerekli incelemeyi yaparak tespit edilen usulsüz atamaların iptal edildiğini resmi yazıyla Derneğimize bugün iletmiştir. İlgili yazıya ulaşmak için klayınız.

Başvurumuz üzerine gerekli incelemenin yapılarak, usulsüz atamaların iptal edilmiş olmasından dolayı Bakanlığa teşekkür ederiz.

Usulsüz atamalarla ilgili derneğimizi bilgilendiren üyelerimiz ve meslektaşlarımıza duyarlılıkları ve göstermiş oldukları mesleki sorumluluklarından dolayı teşekkür ederiz.

Kamuoyuna ve meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Yönetim Kurulu


Tabi bu ne kadar güvenilir bir resmi yazıdır orası tartışılır. Yani çok olmaz denen şey gördük biz bu ülkede o bakımdan. Ben yine de seçim zamanı her şey olabilir diyorum.

Yani usulsüz atamalardaki şu an son durum bu.

Geçenlerde Milli eğitim bakanı bir açıklama yaptı ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde en çok rehber öğretmene ihtiyacımız var dedi. Bu da gösteriyor ki 10 yıl içerisinde KPSS atama puanımız 0 olarak kalır ya da en fazla 40-50 olur. Tabi bu da belli olmaz :) Burası Türkiye. Örneğin son 2 yılda neredeyse her üniversiteye PDR anabilim dalı açılmaya başladı, yani ilerleyen yıllarda mezunlarımızda bir hayli fazla olacak.

Üstelik ÖSS puanları son yıllara nazaran bu yıl bayağı düştü. Sınava göre de değişir gerçi ama bu kadar da beklemiyorduk. Boğaziçi pdr 487 ile kapatmış, hacettepe 480, dokuz eylül 462. Son kapatan devlet okulu ise Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olmuş ve 439 puan ile kapamış. 2. Yerleştirmede bir çok yere pdr açılması ile birlikte bu puanın 410 lara kadar düştüğü de söylenmekte. Şahsen ben 2010 da dokuz eylüle girdiğimde 472 ile kapatmıştı, boğaziçi de o dönemde 515 idi. Sıralama bazında da her üniversite barajı geriye çekti.

Ayrıca başka bir değişiklik de: Yüksek lisans yapmış bir rehber öğretmen yani Uzman Psikolojik Danışman  %5-%15 ek ders ücretine artırım alıyordu ve bu artık rehber öğretmenler için geçerli değil. Yani yüksek lisans yapmış bir rehber öğretmen ile yapmamış bir rehber öğretmen arasında şu an herhangi bir maaş farkı bulunmamakta. Yine Türk PDR derneği, sağolsunlar, danıştaya bu karara ilişkin dava açtılar.


(Tavsiye yayın: PDR Bölümündeki Sınıfların Genel Zorluk Durumları)


Bunların haricinde bildiğiniz bir değişiklik şayet var ise yorum bırakarak bizlerle paylaşın lütfen. Bu değişiklikler 2012 son aylarını kapsamakta olup ileri tarihlerde geçerli olmayabilir.
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


4 yorum:

 1. Güzel yazı olmuş.
  Giresun Pdr

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. KPSS'de eğitim mezunları için alan sınavı geldi. Fakat biz PDRciler için geçerli değil. Atama puanları da bu derece düşükken alan sınavı bize de uğrasaydı, iyi olmaz mıydı, diye de merak etmekteyim açıkçası..

  Elinize sağlık, güzel yazı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar pdr ci ihtiyacı varken devlet ayrıca bir eleme sınavı getirmez zannımca :) .. Verdiğiniz bilgiler için ben teşekkür ederim.

   Sil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**