18 Aralık 2012 Salı

6 PDR 2013 İzmir Kongresi İle İlgili Detaylı Bilgiler


Her yıl düzenlenen ulusal öğrenciler arası PDR kongresi bu yıl bizim fakültemizde Dokuz Eylül Üniversitesinde yapılacak. Daha önceki PDR kongreleri gibi şüphesiz ki bu kongreninde kişisel gelişimimize bir çok artısı olacak. Kongre planlama ile ilgili kuruldaki görevim bu kongrenin web sitesini oluşturmak. Dokuz Eylül Üniversitesi Bilişim Sistemleri ile iletişime geçtikten ve uygun yazı çıktıktan sonra kongrenin sitesini hazır hale getirmeye çalışacağım.Kongre geçen yıl Malatya İnönü Üniversitesinde ondan önceki yıl ise Erzurum Atatürk Üniversitesinde yapılmıştı. Bu yıl İzmir'de yapılacak olan kongrenin detaylarını ve şeklini kaba taslak oluşturmaya başladık. Şimdilik belli ve kesin olan durumlar şunlardır:

Sonradan Not: Kongre sitesi açılmıştır, tüm detaylı bilgilere oradan ulaşabilirsiniz, site adresi: http://web.deu.edu.tr/deupdr2013/
 • Kongre 27-30 Haziran tarihleri arasında yapılacaktır. Bu tarihin etkili olmasında katılımcı hocaların ve son sınıf öğrencilerinin sınav durumu etkilidir. Herkese göre bir tarih ayarlanamayacağı gibi bu tarih ortak görüşler neticesinde belirlenmiştir.

 • 10.PDR Kongresi için erken kayıt ücreti 110 TL olarak belirlenmiştir. Geç kayıt için bu fiyat 130 TL olup kontenjan sınırlaması da vardır. Konaklama fiyatları ilerleyen aylarda anlaşmalara bağlı olarak çeşitlenebilir.

Şimdilik kesinleşen bilgiler bunlar. Önümüzde daha 8 ay var ki zaman geçtikçe daha da yerine oturacaktır. Bazı arkadaşlar fiyatı çok yüksek bulmuş ama daha önce İzmir'e gelmediler galiba :) 

Gelişmeler oldukça ayrıntı kısmını buradan bilinmesi gereken kısımları hazırlayacağım, kongrenin web-sitesinden takip edebilirsiniz.

Sonradan Not: Kongre sitesi açılmıştır, tüm detaylı bilgilere oradan ulaşabilirsiniz, site adresi: http://web.deu.edu.tr/deupdr2013/Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


6 yorum:

 1. Norm Kadro Değerlendirmesi


  MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA
  Eğitim sistemimizde 6287 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile birlikte zorunlu eğitim 4+4+4 olarak kademelendirilerek yapısal bir değişikliğe uğramıştır. Bu yapısal değişiklik eğitim sistemimizdeki birçok dinamiğin gözden geçirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu zorunluluklardan birisi de okullarda psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerini yürüten rehber
  öğretmenlere/psikolojik danışmanlara ilişkin norm kadro mevzuatıdır.

  Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükmüne göre;”İlköğretim kurumlarından öğrenci sayısı 250 ve daha fazla olanların her birine 1, 500 ve 500’ün katlarına ulaşması halinde her defasında 1 rehber öğretmen norm kadrosu daha ekleneceği” belirtilmektedir.

  Eğitim sistemimizdeki 4+4+4 ile birlikte ilköğretim okulları ilkokul ve ortaokul olarak iki kademeye dönüştürüldüğünden her bir kademedeki okullardan önemli bir kısmının öğrenci sayısı 250’nin altına düştüğü için, bu okullardaki rehber öğretmenler norm kadro fazlası durumuna
  düşmüşlerdir.

  Varolan Norm Kadro Yönetmeliği ilköğretim okullarını kapsadığı için aslında ilkokul ve ortaokula yönelik norm kadro tanımsız kalmış ve hukuksuz bir durum ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte bu durumdaki ilkokul veya ortaokullarda rehber öğretmenler norm kadro fazlası olarak değerlendirilerek, başka okullara atanmaları durumuyla karşı karşıya kalmışlardır.

  Okullarımızdaki psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri, gelişimsel rehberlik esasına göre hazırlanarak Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 02.08.2006 tarihinde 329 Sayılı Kararıyla kabul etmiş olduğu “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sınıf Rehberlik Programı”na göre yürütülmektedir. Gelişimsel rehberlik esasına göre sürdürülmesine rağmen birçok okuldaki rehber öğretmenin norm kadro fazlası olarak başka okullara atanmaları durumunda ortaya çıkacak sonuçlar şunlardır:

  1) Daha önce 250 öğrencisi olduğu için bir rehber öğretmen koşulunu sağlayan birçok ilkokul ve ortaokulun, yeni durumla birlikte bu koşulu sağlayamadığı için psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinden mahrum kalmaları anlamına gelecektir.

  2) Gelişimsel yaklaşım ilkesi gereği olarak eğitimin en alt kademesinden itibaren hizmetlerin başlanarak sürdürülmesi gerekirken, ilkokul ve ortaokullarımızdan birçoğunda bu hizmet kesintiye uğrayacaktır. Derneğimiz 1989 yılında kurulmuş, 3000’i aşan üyesi ve 15 şubesi ile psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri alanında çalışan meslek elemanları ile bu alana meslek elemanı yetiştiren akademisyenlerin üye olduğu mesleki bir dernektir.

  Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak önerimiz;

  1) İlköğretim okulları için 250 öğrenciye 1 olan rehber öğretmen normunun, liselerde olduğu gibi, ilkokul ve ortaokullarda da 150 öğrenciye bir rehber öğretmen olması.

  2) Bu şekilde değişikliğe rağmen norm kadro koşulunu sağlayamayan okullardan, aynı binada veya bahçede eğitim öğretime devam edenlerin normunun bu iki okulun toplam öğrenci sayısına göre belirlenmesi. Bakanlığımızın ilgili birimleriyle bugüne kadar sürdürdüğümüz işbirliğine dayalı olarak ilkokul ve ortaokullarda rehber öğretmen normuna ilişkin mevzuatın ivedilikle gözden geçirilerek önerdiğimiz değişikliklerin gerçekleştirilmesini saygılarımızla arz ederiz.

  Prof. Dr. Tuncay ERGENE
  Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
  Genel Başkanı

  Dağıtım:
  Gereği:
  1) Milli Eğitim Bakanı
  2) Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı
  3) İnsan Kaynakları genel Müdürlüğü
  Bilgi:
  1) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
  2) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,kongreye bir bildiriyle katılmak istiyoruz üç arkadaş. Ancak hazırlıklarımızı henüz tamamlayamadık. Son başvuru tarihi ne zaman acaba? Öğrenebilirsek biz de son hazırlıklarımızı tamamlayabiliriz. Sakarya'dan İzmir'deki tüm pdrcilere selamlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, 3 gün içerisinde siteyi açmayı düşünüyorum hatta açarım :) . Oradan takip edebilirsiniz.

   Sil
 3. meraba. kongreye katılmak için başvuru yaptık fakat birlikte basvurdugumuz arkadaşlarımız onaylanmış bizim hala onaylanmamıs durumda. kontenjanın dolmasından korkuyoruz, bu konu hakkında bir bilginiz var mı? sonuçta havale işlemlerini falan da tamamamlamıştık. bu konuda bilgi verebilirseniz cok sevinirim şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. ya bende kongreye katılmak istiyorum ancak katılım tarihi galiba geçmiş. 2. bir başvuru olacak mı?

  YanıtlaSil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**