14 Aralık 2012 Cuma

1 Ergenlikteki Kızlarda Sevme ve Sevilme İhtiyacı


Aklınıza şu sorular gelebilir, neden kızlar? Veya neden ergenlik dönemi?

Aslında bir nedeni olmamakla birlikte Adler'in okuduğum bir kitabından etkilendiğimi de söyleyebilirm. Şahsen henüz tam yönünü belirlememiş fakat az çok Adlerci bireysel psikolojiye yönelmiş aynı zamanda transaksiyonel kuramı destekleyen bir psikolojik danışman olarak bu yazıda buna değinmek istedim. Yazımda yer yer Adler'in görüşlerinden yararlandım.

Ergenlik dönemindeki kızlar sevgi belirten davranışlara sevgiden daha çok önem verirler. Önemli olan seni seviyorum denilmek değil bunun davranış olarak yansıtılmasıdır. Sevdikleri kişileri öpme kucaklama isteğini buna bağlayabiliriz.

Kızlar 8-10 yaşlarında oynadıkları anne-baba oyunları ile daha çok bu işin şekliyle ilgilenirler. Taklit ettikleri şeyleri şekilleri ile tekrar ederler. Ergenlik dönemine gelindiğinde ise bu iş değişir, ergen kızlar bu işe artık bir duygu eklerler. Yetişkinlerin aşklarıyla fazla ilgilenirler ama bütün bunlara rağmen çocukça davranmaktan da uzak kalamazlar. Çok bağlı oldukları kız arkadaşlarıyla çabuk bozuşurlar kavga eder hatta dövüşürler. Sevgi ile nefret arasında bir bocalama görülür. Bu davranışları genel olarak başka bir kıza yakınlık göstermeye başlayan kız arkadaşlarına yaparlar.

Ergenlik döneminde kızların çoğu erkeklere göre çok daha fazla heyecanlanırlar, çabuk değişirler. Büyük bir yakınlık duyarlar, huysuzlaşırlar, soğurlar,severler nefret ederler.. Yani ölçülü hareket edemezler, gözle görülür bir dengesizlik vardır ve onlar bundan rahatsız olmazlar, buna üzülmezler.

Genel olarak bu dönemde kızlar neşeli olurlar. Buna karşılık dramla da çok ilgilenirler. Hatta kanlı sahnelerden boğa güreşlerinden zevk alırlar ama bunlardan hoşlanmadıklarını söylerler, korku yaratan şeylere karşı büyük bir ilgi söz konusudur.

Bu dönemin başlıca davranışsal özellikleri bunlar, bunlar tamamen ampirik olmakla birlikte genelleme yapılamaz. Sonuçta her insan farklı bir bireydir. Fakat şu bir gerçek ki bu dönemde kızlar daha duygusal olurlar ve çabuk kırılırlar.

Şunu da belirtmekte fayda var ki bu yukarıdaki özellikler kötü olarak algılanmamalı, gelişim dönemi özellikleri olarak bakılırsa çok daha doğru olacaktır.

Şunu da unutmadan belirteyim; bu dönemde kız ve erkek kişilik oturtur. Kişiden kişiye değişmekle birlikte 13-20 yaş arası kişilik oluşturma, şekillendirme aralığı diyebiliriz. Bu dönemde kişilik tam anlamıyla oturmadığı için kız-erkek arasındaki duygusal ilişkiler sağlıklı olmayabilir, 4 yıl önce sevgiliniz olan kişi şu an çok farklı bir kişi olabilir.

Saygılarımla...


Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


1 yorum:

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**