29 Kasım 2012 Perşembe

1 Vizelerden Sonra Stres Atmak İçin Ne Yapmalı?

3.Sınıfın 1. Döneminin vizelerini atlatınca arkadaşlarla bir şeyler yapma arayışına girdik, çok farklı fikirler çıktı ama uygulamaya gelince maalesef çoğu sönük kalacak.

Sizlerinde mutlaka öyledir, eğer bu sönük kalan fikirleri uygularsanız vize döneminin verdiği o negatif enerjiyi üzerinizden atabilirsiniz. Mağlum stres, kaygı, yorgunluk.... Sadece vize dönemi değil aslında kastettiğim burada yoğun bir iş temposundan sonrasıda olabilir.
Mesela neler yapılabilir?1-Kendinize Zaman Ayırın

Belki de en önemlisi kendinize zaman ayırmaktır. Tek başınıza hobinizi gerçekleştirebilirsiniz, örneğin bir gün bisiklet kiralayıp fotğraf çekmeye gidebilirsiniz. Ya da kitap okumayı seviyorsanız yumulun kitaba :).. Aynı şekilde sizin de hobiniz neyse onu gerçekleştirip rahatlama yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.

2- Arkadaşlarınızla Araba Kiralayıp Gezebilirsiniz

Şu aralar bizim düşündüğümüz stres atma biçimi bu, inşallah uygulamaya da dökebiliriz. Samimi olduğunuz arkadaş grubunuzla araba kiralayıp daha önce gitmediğiniz görmediğiniz yerlere gitmekte size iyi gelecektir, eğlenceli olacaktır. Çok fazla kişi değilseniz geçen yıl bizim yaptığımız gibi bodrum marmaris gidebilir gece arabada uyuyabilirsiniz :). Tabi kışın değil.

3- Canlı Müzik ya da Bir Konsere Gidip Arkadaşlarınızla Eğlenin

İllaki konser tarihi beklemek zorunda değilsiniz, canlı müzik olan ama hani böyle konser tarzı canlı müzik olan güzel bir bar-kafe gidin ve orada avazınız çıktığı kadar bağırın. Sevdiğiniz insanlarla bu tarz vakit geçirmeyi onları kaybetmeden önce yaşayın doya doya.

4- Kısa Bir Süre Ailenizin Yanına Gidebilirsiniz

Bu benim  pek tercih etmediğima am ailesinden ayrılmakta zorluk yaşayan öğrenci arkadaşlar için rahatlatıcı olacak bir madde. Sınavlardan sonra hafta sonunuda bağladığımızı düşünecek olursak 3-4 günlüğüne kısa bir aile ziyareti yapılabilir. Aslında işin özü sevdiğimiz insanlarla vakit geçirmekten geçiyor.

5- Neyden Hoşlanıyorsunuz, Onu Gerçekleştirin!

Hem de sınırsızca :) .. Stres atmanın ana sağlayıcılarından birisi de budur. Stres zaten sevmediğimiz, yapmak istemediğimiz durum ve davranışlar yüzünden meydana geliyorsa biz de bunu nötrlemek için tam tersi yani yapmaktan zevk aldığımız şeylere yönelebiliriz. Bu bir bisiklet sürmek olabilir, saatlerce film izlemek, PC de oyun oynamak, maç yapmak ..vb. şeyler olabileceği gibi kişinin ilgilerine göre de farklılık gösterebilir. Bu bağlamda kendinizi iyi tanımanız ve "gerçekten" neyden hoşlandığınızı bilmeniz önemli. Eğer bunun farkındaysanız gerçekleştirmek için üşenmeyin çünkü hayat gerçekten çok kısa dostlar ...

Esen kalın...


Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


1 yorum:

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**