15 Kasım 2012 Perşembe

0 Cinsel Eğitimde Açıklık ya da Gizlilik

Anne babaların genel olarak aklına takılan konulardan biriside budur " Çocuğumuza cinsel hayat konusunu nasıl anlatacağız, anlatmamız gerekli mi ki?" .. Günümüzde bu soruya cevap bellidir, evet. Çünkü çocuğunuz sizden değilde bu bilgileri başkalarından öğrenirse sonuçların neler olacağını bilemeyebilirsiniz. Ki zaten siz anlatmazsanız çocuk mutlaka anlatacak birilerinin ihtiyacına girecektir.

Bugün anne babaların çoğu bu konuların "sır" olarak saklandığı bir ortamda yetişmişlerdir.Ana babaları onlara ne doğum olayı ne de anne ve babanın çocukların oluşmasıyla ilgili rolü konusunda bir şey söylememişlerdir. Hatta çocuklar bu tarz sorular sorduğunda eksik yanıtlamak ya da yanıtlamamak gelenek haline gelmiştir. Çocuk nasıl oldum ben diye sorduğunda hala "Seni leylekler getirdi" "Çingenelerden aldık" tarzı cevaplar yaygındır.

Cinsel bilgi konusunda yardımsız olan çocuk, sonuçta doyumsuz bir merak edinir ve suçluluk duygusu ile yüklenir. En kötüsü de çocuğun aklına cinsel olayların kötü bir şey olduğu düşüncesi yerleşebilir ve ileride aseksüel olabilir.

Çocukta cinsiyet farkı ile ilgili sorular 2. yaşta, doğumla ilgili sorular ise 3-4 yaşta başlar.(Yavuzer, 1992)

Çocuğun bu konu ile ilgili soruları 7-8 yaşlarında azalır, freud bu yaşlara "Latent(gizil) Dönem" adını verir. Fakat genital bölgelerin gelişmesi ve ergenliğe girilmesi ile birlikte bu sorular yeniden başlar. Eğer anna baba çocukluk döneminde bu tür soruları cevaplandırmamışsa ergenlik döneminde birey artık anne babaya hiç gitmeyip sözde daha çok bilen arkadaşlarından cevap bulmaya çalışacaktır. Anne baba ise benim çocuğum ilgili değil o konulara gibisinden zannedeceklerdir... Oysa çocuk bu yüzden onlara karşı güvensizlik besleyecektir.

Anne babalar çocuklarının cinsellikle ilgili sorularını çekinmeden, detaya girmeden, çocuğun anlayabileceği şekilde cevaplamalıdırlar. Ergenlik döneminde ise tercihen erkek çocukların soru(n)larını babalar, kız çocukların soru(n)larını anneler cevaplamalıdırlar, rahat olması açısından...

Ergenlik dönemindeki gence cinsellik bilgileri artık üstü kapalı anlatılmak zorunda değildir. Ayrıca genç sormakta çekiniyorsa siz bir anne baba olarak bu çekingenliğini gidermek için konuyu açabilirsiniz.

Eğer hiçbir şekilde bu konuları konuşamayacaksanız, okul psikolojik danışmanından yardım isteyebilirsiniz.Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**