12 Ekim 2012 Cuma

3 Adil Kullanım Kotasında Yeni Düzenleme: 3 Mbit!

Daha önceki şu yazıda dünyanın en pahalı internetini kullandığımızı ve adil kotanın saçmalık olduğundan bahsetmiştik. Bu konu ile ilgili binebze rahatlatıcı olabilecek atılmış bir adımdan bahsetmek istiyorum.

Abonesi olduğum CHIP dergisinin Ağustos ayı sayısında yazana göre artık kotayı geçtiğinizde hızınız 1 Mbit'e değil 3 Mbit'e düşecek.Adil kota kullanımı hızınız ne olursa olsun eğer belirlenen veri miktarını aşarsanız devreye giren adil kullanımın uygulanmasıdır. Bu kullanım 1 Mbit gibi gülünç bir hız. Çin ve japon yetkililer bu durumu çok absürd bulmuşlar çünkü 1 Mbit hız dünyaya göre ne kadar geri kaldığımızı gösteren bir kullanım. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yani BTK tarafından değişiklikle artık 1Mbit tarih oluyor.


Yeni düzenlemeye göre kullanım kotasını aşan kullanıcıların hızları artık 1 Mbit yerine 3 Mbit'e düşürülecek. Örneğin 8 megabite kadar limitsiz pakette 50 GB kota aşıldığında erişim hızı ay sonuna kadar 3 Mbit olarak devam edecek. Tabiki bu düzenleme kimseyi memnun etmeyecek ama en azından bazı temel işlerimiz için bizi rahatlatacaktır.

En kötüsü de upload hızında hiçbir değişiklik yapılmamış olması. Uplaod hızınız kullanım kotanızı aştığınızda hala 1 Mbit olarak devam etmekte. Umarım bir düzenleme ile hız 5 Mbit'e Upload da en azındanb 3-4 Mbit'e çekilir.


Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


3 yorum:

  1. Ben aşşamda aşmasamda 8 mbit kullanıyom test yaptırınca hep 3.48mbit çıkıyo ne iş :s anlamadım sınırsız bu arada...

    YanıtlaSil
  2. benimki kotasız 25 mbit internet download hızım 11.8

    YanıtlaSil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**