3 Ağustos 2012 Cuma

2 Dokuz Eylül Üniversitesi Nasıl Bir Üniversitedir?


Blogları gezerken bloggerların kendi üniversitelerinden bahsetmelerine şahit oldum ve blogumda üniversitem ile ilgili bir şeyler yazmamış olmama şaşırdım.

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü 3.Sınıf öğrencisi olarak size "Üniversitemiz bilmem kaç fakültesiyle, şu kadar öğretim elemanıyla hizmet vermektedir." şeklinde bilimsel bir yazı değil de daha öğrenci'msitrak havada yazmak istiyorum.

Dokuz Eylül Üniversitesi dışarıdaki yani İzmir'li olmayan insanlarda çağdaş ve eğitim kalitesi yüksek bir üniversite olarak algılanırken nedense İzmir'li vatandaşlardan bilmeyenler bile var.

"*Nerede okuyorsun?
- Deü' de
*Hmm.. Şu Buca'daki mi?
-Zönk!"

Bu muhabbet aynen yaşanmıştır. Halk dokuz eylülü bucadaki egeyi bornovadaki üniversite olarak görüyor adları önemli değil :)

Eğitim fakültesi: Deü'nün belki de en güzel fakültesi diyebilirim. Üniversite öğrencisi olduğunuzu hissettiğiniz çimlikler, 3 kafesi ve yerleşimiyle gayet hoş bir fakülte. Yine de bazı öğrenciler saray bekledikleri için beğenmezler :).. Binaları eskidir çünkü. Klima desen en eski modeller var(yeni yeni takılmaya başladı). Lavabolar ben ilk kazandığımda 2010'da berbattı ama tamamen yıkılığ tekrar yaptırıldı ve şu an çok iyi. Sınıflar klasik üniversite sınıfı, fakülte içerisinde dolanan sevimli köpekler var. Öğrencilere göre en büyük eksisi deünün tüm 2 yıllık bölümlerinin orada olması.

Tınaztepe ana kampüsü: İçerisinde her bir şey bulabileceğiniz bir kampüstür. Girişi çok hoş olsa dahi girdikten sonra 3-4 km tarla :D İçerisindeki kütüphane çok gelişmiş ve zaman geçirilesidir. Fakülteler yol boyunca sıralanmıştır, yol yokuştur, git git bitmez, bu yüzden eshot(toplu taşıma)'larla gidilir. 10 kuruş gibi cüzi bir bedeli vardır. Etrafı tepeliktir boştur, tınaztepeden sonra İzmir yok çünkü :D Öğrencilerin en kötü bulduğu genel kampüstür. İçerisinde mühendislikler, işletme,iktisat, denizcilik, tarih.. vb. barındırır. Ama açıkçası üniversite gençliğine göre dizayn edilmemiş pek. Bahar şenlikleri de ana kampüste düzenlenir ama yine de kurtarmaz. Kışın çok soğuk olur ayrıca.


Tıp Fakültesi: Balçova'dadır. Şahsen en sevdiğim semtlerden. Kazananlar genelde inciraltı yurdunda kalırlar ki kendisi best of the KYK'dır :).

Hemşirelik: Pek bir bilgim yok ama İzmir'in dışında.

Başka fakülteler vardır belki ama ben bu kadarını biliyorum. İsim olarak çok iyi bir yer edinen deü maalesef üniversite lükslüğü bakımından öyle değildir. Yani öyle özel üniversiteleri görüp deü'yü de öyle bir şey hayal etmeyin. Aslında marmarasından tutun istanbul üniversitesi dahil devlet üniversitelerinin çoğu rüküştür. Beklentiniz yüksek olmasın.
Yukarıdaki Resim
İzmir öğrenci açısından okunacak şehirlerden birisidir. Dokuz Eylül Üniversitesini düşünüyorsanız ve beklentiniz yukarıdaki resim gibi bir şey değilse bence tercih etmelisiniz derim.

Bu yazı ile bağlantılı başka bir yazımı okumak için tıklayın: Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


2 yorum:

  1. Abi Sağlam Oyun Süper bir site olmuş daha yapım aşamasında biliyorum ama yinede tasarımı ve oyunları süper bence artık en iyi oyun sitesi o :)

    YanıtlaSil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**