3 Temmuz 2012 Salı

2 Sen Ölmedin Hâlâ Yaşıyorsun Üstat!Kül Hece
3 Temmuz 2000 yılında Trabzon'a giderken bindiği uçakta kalp krizi geçirdi ve öldü üstat, yok oldu gitti.. Artık yoktu...

Hani derler ya sanat insanı ölümsüzleştirir diye, işte o üstat Kemal Sunal namı değer inek şaban için buram buram geçerli. Bugün onun ölümünün 12.yılı. Ölüm yıl dönümü olmasaydı ben onu hâlâ yaşıyor biliyordum. Hâlâ kahvaltılar, akşam yemekleri üstatı izlemeden eğlenceli geçemiyor. Özentileri onun yerini tutmuyor ki!

Sevdiğim insanlar öldükleri vakit bu bana hep tuhaf gelir. O kadar sevdiğim insan hani nerede, ne oldu da yok oldu birden diye düşünmeden edemiyorum. Ölümü anlamlandıramıyor -belki de vicdanı en çok rahatlattığı için- ölüm yeni bir başlangıç deyip kestirip atıyorum. Ama kalp öyle çabuk kabullenemiyor sevdiğinin ölümünü. 


Sevdiğim insanlar öldükleri vakit böyle yapıyorum işte; öldükten sonraki haftayı çok üzülmekle geçirdikten sonra sanki hiç ölmemişlermiş gibi devam ediyorum yaşama, psikolojide savunma mekanizmalarında inkar etme diyorlar buna. İnkar ediyorum öldüklerini. Hiçbir zaman öldüklerini düşünmüyorum. Böylece yaşam devam edebiliyor.


Kemal Sunal da ölümünü inkar ettiklerimden. Ünlülerden Kemal Sunal-Barış Manço için bu durum böyledir. İkisi ünlüden ziyade ailemlerdi sanki. Biz 90 ların çocukları onlarla yatar onlarla kalkardık, e sen çocuğa nasıl kabullendireceksin; bir insanın yok olduğunu! Öldüklerinde günlerce ağlamıştım bu beni tanımayan üstatlar için.


Bu yazıya bir daha hiç girmeyeceğim çünkü girdiğimde inkar edemeyeceğimi bildiğim bir gerçekle karşılaşacağım.


Sen bugünlük ölmüş olabilirsin ama 3 Temmuz haricinde benimle yaşıyorsun üstat! Toprağın bol olsun. Ruhuna fatiha!Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


2 yorum:

  1. Allah rahmet eylesin,gercekten yeri asla dolmayacak bir sanatciydi,bizden sonraki nesillerde hatirlar ve tanir kendisini insallah

    YanıtlaSil
  2. Üzülmemek için bende o kadar çok kullanıyorum ki bu inkar etme mekanizmasını....

    YanıtlaSil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**