29 Temmuz 2012 Pazar

2 Cinsel Davranışta Öğrenmenin Etkisi


Bu yazıyla birlikte "Cinsellik Psikolojisi" kategorisini açmış bulunmaktayız. Hayırlısı diyelim :)

Evrimsel aşamada hayvanların düzeyi yükseldikçe öğrenmenin davranışı belirleme derecesi artar. Cinsiyet güdüsünde de bu durum gözlenir. Hayvanlarda büyük ölçüde kalıplaşmış bir yapısı olan cinsel davranış, insanlarda bu kalıplardan büyük bir ölçüde kurtulur. Birçok hayvan türünde dişiler uzun süre çiftleşmeye ilgi göstermezler. Belirli evrelerde hipofiz bezi dişilik hormonu olarak bilinen estrojen hormonunu büyük miktarda salgılar. Dişi çiftleşmeyi estrous devresi adı verilen bu devrede aktif olarak artar. Erkeklerde hipofiz bezi yumurtalıkları uyararak onların androjen adı verilen bir grup hormon salgılamasına yol açar. Gelişme çağında bu hormonların çokluğu, azlığı ya da yokluğu önemli bedensel değişikliklere yol açar.

Cinsel davranış, insanlarda bazen biyolojik temelinden uzaklaşır. Örneğin kadın hormon koşulları ne olursa olsun  cinsel davranışta bulunabilmektedir. İnsanlar, hayvanlarda odluğu gibi hormonal dengelerin kontrolü altında değillerdir. Hormonlar çok zorlamadıkları sürece insanlar onları dizginleyebilir. Başka bir deyişle insanın cinsel davranışları fizyolojik olmaktan çok psikolojik faktörlerin etkisi altındadır. Örneğin, menopoz döneminden sonra kadınların cinsel arzularında bir azalma gözlenmemiş, aksine bazı durumlarda bir artma gözlenmiştir.(Cüceloğlu, 1999) Çok sayıda kadın artık hamile kalma korkusu kalmadığından daha bir özgür hissettiklerini belirtmişlerdir.

Harlow' un (1971) yaptığı araştırmalar, diğerlerinden ayrı olarak yalıtılmış bir ortamda yetişen maymunların cinsel davranışlarında bozukluk gösterdiklerini ortaya koymuştur. Halbuki evrim aşamasında alt düzeylerde bulunan ve yalıtılmış ortamlarda yetişen kuşlar, cinsel davranışlarında herhangi bir aksaklık göstermemişlerdir.

Sonuç olarak demem o ki evrimleşme basamağına bağlı olarak öğrenmenin cinsel davranışı etkilemesi gittikçe artar. Evrimleşmeyi insanlar için çocukluk-ergenlik-yaşlılık dönemleri olarak kabul edecek olursak insan olgunlaştıkça öğrendiği şeylerin cinsel davranışı üzerindeki etkisi artar. Kültürel ve sosyal ortam bir insanın cinsel enerjisini ifade ediş tarzını, zamanını, yerini ve sayısını büyük ölçüde etkiler.Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi

 Fırat YALÇIN
Dokuz Eylül Üniversitesi  - İzmir
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


2 yorum:

  1. Gördüğüm en iyi Psikolojik Danışmanlık Öğrencisisin Fırat abi

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Eyvallah kardeşim, estağfurullah, 2 sene sonra öğrencisi yazısını sileriz inşallah :)

      Sil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**