18 Temmuz 2012 Çarşamba

3 Bilinçdışı Kontrol Edilebilir mi?Sıkı takipçilerimizden, yorumcularımızdan "Terazinin Yeri" şu yayına bıraktığı yorumda aynen şöyle bir soru sormuş:
O vakit bundan sonrada ben bilinçaltı yerine bilinçdışını kullanacağım..Bu arada yazıyı birde bilinçaltı kelimeleri yerine bilinçdışı kelimesi yerleştirerek tekrar okudum..Bu defa sanki daha farklı algıladım..Bilinçli olma durumu var bir de sanki bizden kayıt alan başka biri yani bilinç dışı bir durumumuz var.Burada şunu merak ediyorum. Biz bizde olan bilinçdışını kontrol edebilir miyiz.? Bilinçdışı davranışlarda bulunduğumuzu nasıl anlarız ?Aslında kendimizle ilgili çoğu şeyin çözümü bilinçdışında mıdır ? Vereceğiniz cevap için şimdiden kaleminize sağlık.. :)
Yorum forumuna cevap yazayım derken cevap bayağı bir uzadı ve yayın halini aldı. "Terazinin Yeri" ne ve aynı soruların cevaplarını merak eden herkes için gelsin bu başlık :)


Biliçdışı bilincin emrindedir.

Bilinçdışımız bilincimizin her dediğini yapar, saftır. Mesela bir insan yumurtanın midesini bulandırdığına inanmış olsun, bu durumda biliçdışı ona her yerde yumurtayı bulacak hatta tavuk gördüğünde bile bilince haber verecektir :)

Bilinçli yapılan her şeyin emrinde olduğuna göre bilinçdışı kontrol edilebilir. Mesela hemen şimdi deneyebilirsiniz. "Bugün kendimi çok kötü hissediyorum" deyin birden boynunuz öne eğilecek göğüs kafesiniz geriye çekilecek belki midenizde bir bulantı oluşacaktır. Çünkü bilinçdışınız emri aldı ve kullanıyor.Bilinçdışı davranışta bulunduğumuzu nasıl anlarız?

Bilinçdışı hayatın her anında işlemektedir. Mesela toplu taşımaya biniyorsunuz diyelim, bilinçdışı herşeyi kaydetmeye başlar: Şoför ne giymiş, şuradaki koltuk boş, koltuğun üzerinde siyah bir nokta var, arkadan ışık alıyor, yandaki koltukta adam oturuyor, adam üzgün görünüyor, beyaz gömlek giymiş krem kumaş pantolon..... vb.

Bilinçdışının amacı: Yaşamaktır. Bu yüzden asansör fobisi, deniz fobisi vb. fobiler oluşmaktadır. Çünkü bilinçdışı kodlamaktadır sürekli.

Şöyle anlatayım: Mesela bu benim başıma gelen bir şey :) Küçükken, denizde yüzerken, denizin içindeki bir kayalıkta etrafı izliyordum. Ayağım kaydı ve kayalığın arasına sıkıştı, deniz beni çekmeye başladı, boğuluyordum! 2-3 kere girip-çıkıp seslenmeye çalıştım fakat kimse duymadı. Artık dışarı da çıkamıyordum. Denizin içinde gözümü açtım, son nefesimi verdim, su yutmaya başlamıştım ki siyah mayolu bir teyze beni "yavruumm" diyerek çıkardı :) .. Bilindışı o anda da aktifti ve kodluyordu. Temel amacı olan "yaşama", tehlike içine girmişti, neden? Deniz, kayalık, yosun... İşte bu yüzden şu an denizin içindeki kayalıklardan korkarım, denizde tek başıma olmaktan korkarım, denizin içinde herhangi bir şey görsem korkarım.. Çünkü bilinçdışı artık onları "tehlike" olarak kodladı. Siyah rengin hayranıyımdır(teyzenin mayo rengi, bilinçdışı onu o an "iyi" olarak kodladı) Ve bu ömür boyu geçmez.Fobilerden kurtulunamaz.(azaltılabilir)

Aynı şekilde küçük yeğenimin elini babaannesi çaydanlığa değdirmişti ve yeğenim 2 saat boyunca ağlamıştı. Sonra artık hiç çaydanlığa yaklaşmadı. Çünkü artık çaydanlık "yaşam" için bir "tehlike"ydi.

Neredeyse her davranış bilinçdışının yansımasıdır. Özellikle fark etmeden söylediğiniz şarkılardaki şarkı sözleri, sinirli anınızda kontrol edemediğiniz siz, şok bir haber aldığınızda... vs. bilinçdışı kendini gösterecektir.Biz bizde olan bilinçdışını kontrol edebilir miyiz ?

Bilinçdışımızı yeniden programlayabiliriz.Üstelik bunun için Freud'un uyguladığı psikanaliz yöntemi gibi uzun bir süre gerektiren tedavi yöntemlerine gerek yok.Sorunu bilmeniz ve soruna karşı pozitif telkinler oluşturup bilinçaltına ulaşmasını sağlamanız yeterli.(estanbul.com)


Aslında kendimizle ilgili çoğu şeyin çözümü bilinçdışında mıdır ?


Evet aslında kendimizle ilgili çoğu şeyin çözümü bilinçdışındadır. Sınava girerken kötü geçecek kesin, bundan da çakacağım vs. diyerek girerseniz bilinçdışınız bilince negatif cümlelerle gidecektir ve sınavınız kolay dahi olsa kötü geçecektir. Sonra hep kolay sınavları yapamıyorum diye şartlanırsınız ve belki de bir ömür bilinçdışınız bilincinize bunu iletir.

Bu yüzden hep pozitif düşünelim, hep pozitif konuşalım. Yapacağım, başaracağım, iyiyim, güzelim .. vb. Yoksa bir ömür bilinçdışımız aleyhimizde çalışacaktır.Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi

 Fırat YALÇIN
Dokuz Eylül Üniversitesi  PDR 3.sınıf
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


3 yorum:

 1. Sayın hocam, hiç abartısız gerçekten harikasınız. Bir önceki yazınıza yapmış olduğum yorumdaki sorularımı tek tek bir başlık altında ele alarak açıklamışsınız. Yani hiç bir şeyi es geçmeden ve karşı tarafı önemseyerek..Blogun içeriği ve takipçilerinize olan alakanız bu siteye olan bağlılığımı daha da artırıyor. :) Yukarıdaki yazınızda verdiğiniz örneklerde kendimden o kadar çok şey buldum ki,....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin gibi üşenmeyip, hiçbir çıkar gütmeden, kaliteli yorumlar bırakan okuyucular daha fazlasını hak ediyorlar bence.

   Yazının sizi tatmin etmesine sevindim. Bu konuyla ilgili veya herhangi bir başlıktaki konuyla ilgili dilediğinizi sorabilirsiniz. :)

   Sil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**