5 Temmuz 2012 Perşembe

2 Psikolojiye Göre Aşkın Üç Aşaması

Blog takipçilerinden "merve" çoğunlukla erkek arkadaşların ilgisini çekecek paylaşımlar yaptığımı biraz da bayanları cezbedecek paylaşımlar yapmam gerektiğini söyleyince, bu yazıyı aldım kaleme :)

Zamanımızda bir çok psikolog, karşı cinsle ilgili aşkın oluşunda üç aşama bulunduğunu söylemektedirler. Onlara göre, erkek ve kız çocuklar, birinci aşamada, katıldıkları gruplarda birbirleriyle karşılaşırlar. Buluşurlar.

Bu karşılaşmalarda buluşmalarda karşı cinsin çekiciği çok önemli rol oynar. Başka bir deyişle burada cinsel bir etki ile hareket edilir.

İkinci aşamada ise çekicilik daha da etkin bir mahiyet alır. Bu aşamada, birbirlerinin vücut tiplerini beğenen kızlar,erkekler  birbirleriyle buluşmaya başlarlar. Kararlaştırdıkları yerlerde buşuşurlar, baş başa kalmayı severler. Bu ise, bu hayat evresinde kendini gösteren bir özelliktir, flört-tür.

Üçüncü aşamada erkekler ve kızlar, birbirlerinin vücut tiplerinden, dış görünüşlerinden, niteliklerinden, özelliklerinden ziyade birbirlerinin kişilikleri karakterleriyle ilgilenirler. Birbirlerinin iç dünyalarını, düşüncelerini, duygularını, hayat anlayışlarını daha iyi tanımaya, öğrenmeye çalışırlar. İdealleri arasındaki benzerlikleri, ayrılıkları anlamaya çaba gösterirler. Kurmak istedikleri yuvalardan, gelecekle ilgili projelerinden söz ederler.(Özgü, 1973)

Erkek ve kız ergenler, aile çevreleri, gereken ilgiyi göstermedikleri, göz yumdukları hallerde, çok erkenden katıldıkları gruplarda aşk peşinde koşabilirler.

Amerika'da ve Avrupa'da gençlerin büyük bir cinsel serbestlik içinde yaşadığı aşikar. E. Hurlock'e göre Amerika'da hemen hemen bütün gençler, karma gruplar meydana getirmektedirler.Bu gruplardaki erkek ve kızlar ilişkileri cinsel münasebet şekline dönüştürecek kadar ileri taşımaktadırlar. 13 yaşındakilerin bile bu tür ilişkileri benimsedikleri görülmektedir.

Almanya'da, meslek okulları öğrencileri arasında yapılan bir anket 14 yaşındaki çocukların %17 sinin, 15 yaşındakilerin %20 sinin, 16 yaşındakilerin %34 nün, 17 yaşındakilerin ise %50 sinin kendi yaşlarındaki karşı cinsteki arkadaşlarıyla cinsel ilişkilerinin bulunduklarını ortaya çıkarmıştır.

17 yaşına doğru, daha önceleri aynı cinse karşı duyulan yakınlık yerini karşı cinsteki arkadaşlara yönelir. Bunu, cinsiyet bakımından daha erken geliştikleri için kızlarda çok görürüz.Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


2 yorum:

  1. mm süperr! bayılarak okudum..teşekkürü bir borç bilirim.

    YanıtlaSil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**