14 Haziran 2012 Perşembe

1 Yaz Aylarını Değerlendirmek

Okulların bitmesi ve sıcakların gelmesiyle birlikte biz öğrenciler direk "yaz ayı psikolojisi"ne gireriz. İşte tam bu aşamada yani yaz ayına girmeye yakın akıllardaki ana soru: "Yazın ne yapsam ki?" dir.


Herkes böyle düşünmez tabi, zaten bu yazı bu şekilde düşünenler için ele alındı.

Sürekli kendini geliştirmek, bir şeylerle uğraşmak isteyen gençlik genelde evde ana-baba ile baş başa, gün boyu oturmak istemez. Dışarı çıkmak ister, gezmek ister ama çoğu zaman bu isteklerde bir yere kadar tatminkardır.

Peki yaz aylarında neler yapılabilir, yaz ayları nasıl değerlendirilebilir?


1- Bir işe girip, para biriktirilebilir...

   Burada amaç sadece para biriktirme değil aynı zamanda hem işteki farklı ortamlar, hem evden birnebze de olsa uzaklaşmak hem de zaman öldürmektir. Hele ki paraya da ihtiyaç varsa tadından yenmez bir seçenektir. Kişilik ister, azim, çalışkanlık ister.

      2- Herhangi bir kursa gidilebilir...

       Gelişeyim, kendimi geliştireyim diye yanıp tutuşan genç ehliyet kursu, yüzme, badminton, beden dili, diksiyon... vb. kurslardan kendine uygun olanı seçip vaktini bu şekilde değerlendirebilir. Amaç vakit geçirmek ve gelişimdir. Belki biraz da monotonluktan sıkılmış olmanın verdiği dürtüselliktir.

        3- Akraba akraba gezilebilir...

        O şehirden bu şehire gezilerek geçirilen bir yaz kim istemez ki? Gerçi söz konusu akraba olunca bu ikinci plana düşebilir. Amaç gezmek, görmek... İşin içinden akrabayı çıkardığınızda maliyeti yüksek olabilir :)

4- Spor yapılıp, vücut geliştirilebilir...

     Evde bilgisayar başında oturup bir işle meşgul olmayan kesime şiddetli önerimdir. Akşam 17-19 arası olabilir mesela. Bu bir koşu yolunda koşu yapmak olabileceği gibi bir vücut geliştirme merkezine veya karete, tekvando ..vb. yazılmak olabilir. Amaç hem vücut gelişimi hem de sağlıktır. Sonuçta boş zaman. İleriye dönük yatırım yapmak isterseniz, tavsiye ederim.

5- Etkili bir şekilde kitap okunabilir.

Mesela üniversitedesiniz diyelim vizeler-finaller bitmiş ama siz mağlum sistemle alanınızda kendinizi geliştiremediğinizi düşünüyorsunuz. Alanınızla ilgili bir yaz hedefi yapıp, her ay belirli bir sayıda kitap bitirebilirsiniz (her ay 3 kitap gibi). Kitap okumayı sevmeyenler için bu film izlemek olabilir mesela. Amaç bir şekilde kendini geliştirmek.

6- Blog tutulabilir - Oyun oynanabilir...

     Ne kadar madde yazarsak yazalım siz de biliyorsunuz ki gençliğin geneli evde online bir oyunun başında veya blog yazarak, forum forum gezerek gerçirir. Bu da bir hakikattir, kabul etmek gerekir.

O durum nasıl bir hakikatsa şunu da kabul etmek gerekir ki hem çevrenin baskısı olsun, hem bir işe yaramamışlığın verdiği içten pişmanlık olsun ... Kişinin içini kemirir durur. Online oyun bağımlısı olduktan 1 ay sonra bu durum tecelli etmeye başlar. Bu süre kişiden kişiye değişebilir ama herşeyin odluğu gibi okul zamanı çok zevkli görünen bu vakit geçirme aracı, artık doyumunu tamamlamıştır. Ve genç ondan da sıkılacaktır.

Bu listeyi uzatsak bu yazı bitmez. Zaten buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim, e artık bir yorum bırakmanızı da beklerim yani :).

Sonuç olarak insanoğlunun doğasında  "işe yarama ve kendini geliştirme" düşüncesi vardır. Belki buna güdü bile diyebiliriz. İntihar sebebinin bence başlıca sebeplerinden biri kişinin artık işe yarayacak bir alan bulamaması ve amaçsızlık, hedefinin olmayışıdır.

"İşe yaramak" dan kastım kişinin kendi iç benliğini tatmin edecek uğraşlarla meşgul olması. Her ne olursa olsun ne yaparsa yapsın, yaptıı işlerde, oyun oynamak dahi olsa " işe yarama" özelliği arar insanoğlu. Hiçbir insan amaçsızca, boş boş oturarak bir ömür yaşayamaz. Hele ki genç ise...

Yaz aylarınızı gerçekten işe yarayacağı(nız) şekilde değerlendirmeniz dileğiyle...

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


1 yorum:

  1. bu yaz işlerimi yine evden yürüteceğim, aynı zamanda blog yazmaya da devam edeceğim. denize gireceğim, gezeceğim ve çocuklarımla bol bol zaman geçireceğim...herkese iyi tatiller

    YanıtlaSil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**