8 Haziran 2012 Cuma

1 Eğitime Yardım Etmek Zorunlu Olsa!

Yıllar geçtikçe azalmasına rağmen, ülkemizde hâlâ okuma-yazma bilmeyen kişi sayısı içerisinde bulunduğumuz çağa göre fazla.

Çağdaş Yaşam Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği gibi yardımlaşma dernekleri bu uğurda ellerinden geleni yapıyorlar. Bunların yanı sıra ülkemizdeki zenginler de yardımcı olsa inanıyorum okumayan çok az Türk vatandaşı kalacaktır. Yardımcı ola yok değil ama kabul etmek gerek ki yeterli de değil.


Aklıma bir fikir geldi!.. Diyorum ki devlet, gelir durumuna göre  her valıklı Türk vatandaşına, maddi bakımdan muhtaç, okuyamayan öğrenciyi okutma sorumluluğu verse bu ülke kendi kendine yeter. Mesela falanca holdingin sahibi Ali Bey, gelir durumunuz dikkate alındığında 500 öğrenci okutmanız zorunlu kılınmıştır gibi.. Veya falanca bankanın falanca şubesinin müdürü Mehmet Bey, 5 öğrenci okutmanız zorunludur gibi.. O zaman bakın bakalım ülkenin gelişmişlik düzeyine.

Bir ülkenin gelişmesi eğitim durumuna bakar. Eğitim düzeyinin de gelişmesi bu uğurda yapılmış ya da yapılacak projelere bakar. Ülkemizde paraya para demeyen yüzlerce futbolcu, basketbolcu, şarkıcı vb... var. Artık bir şeyleri zorlamanın vakti geldi bence.


Türkiye'nin gelişmesini, çağdaş bir toplum seviyesine gelmesini, şüphesiz en çok Atatürk istedi ve öncelikli olarak eğitime önem verdi. Bizimde bu önemi devam ettirmemiz hatta abartmamız gerekiyor bence..
Bakan -

Paşam vekil maaşlarını belirliyoruz, ne kadar yapalım.

Atatürk- 

"Öğretmen maaşını geçmesin"


Saygılarımla...
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


1 yorum:

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**