29 Mayıs 2012 Salı

0 İnsanların Yüzünüze Söyleyemedikleri Mutlaka Vardır

Siz nasıl bir kişiliğe sahip olursanız olun insanların yüzünüze söyleyemedikleri vardır, arkanızdan konuşulanlar. 


Tanıdığınızı zannedip tanıyamadığınız insanlar. Kim bilir size olan düşmanlığının kaynağı belki kendisinin fikriyle örtüşmeyen bir cümlenizdir hatta belki de bir sebebi yoktur. Yani güler yüzlü olmanız, derdinizin olmaması, notlarınızın iyi gelmesi(iş hayatındaki başarı), yardımsever ve sevilen birisi olmanız...vb. yani başlı başına varlığınıza düşmandır, kin besliyordur.

Nereden esti derseniz.. Geçen bloga -sınıftan birisinin attığı belli olan- küfürlü, nefret içeren yorumlar geldi. Yorumları anında takip ettiğim için saniyede gördüm ve sildim. Ben sildikçe bu kimliği belli olmayan şahıs(lar) yorum bırakıp duruyordu. Bıraktıkları yorumları spam olarak işaretleyip yorum bırakmalarını engelledikten sonra bu da yaramayınca "Anonim" yorum seçeneğini kapattım. Zaten bu aklımdaydı böyle bir şey yaşayınca gerçekleştirdim. Yani yorum bırakabilmek için artık bir "gmail" hesabı şart.


Genel olarak kendini övmeyi sevmeyen birisiyimdir, hiç haz etmem. Ama "kendini övme" , "övülme" biz insanoğlunda aslında bir ihtiyaçtır.


"Övülme ihtiyacı olmayanın, dünyada zor işi olmaz." der Mevlana. Yani aslında yükselme ihtiyacının temelinde her zamankinden biraz daha "övülme isteği" yatar. Bu ayıp değildir, bu ihtiyaçtır. İnsanoğlu yaptığı güzel bir şey için tebrik bekler övgü bekler bu normaldir.


İnsan çoğu zaman övülmek için över hatta. Bazısı övülmeye çok fazla ihtiyaç duyarken bazısı çok az ihtiyaç duyar. İnsanlar bir ego ile yaratılır ve o ego ile yaşamını sonlandırırlar. Kısacası bu bir ihtiyaç ama düzeyi kişiden kişiye değişir. Tabi her ihtiyacın olduğu gibi bu ihtiyacında fazlası zarar.


Genel olarak sürekli güler yüzlü olan(olmaya çalışan) birisiyimdir. Hayatta kimseye karşı kin beslemem ve düşmanım yoktur diyebilirim. Daha doğrusu derdim.


İşte bu yazıyı paylaşmamın temel sebebi bu. Yorumlardan çıkardığım kadarıyla birden çok düşman(kin besleyen)im varmış hatta. 
Ne oldu da bu insan(lar) bana düşman kesildiler anlayamadım :)


Her neyse. Demem o ki düşmanım yok demeyin. Vardır, siz bilmiyorsunuzdur. Bunun için -yani kişilerin sizin hakkınızda gerçek düşüncelerini öğrenmeniz için- şöyle bir uygulama yapabilirsiniz.


1-Bulunduğunuz sosyal ortamdan sizin hakkınızda bir iyi bir de kötü düşüncelerini yazmalarını isteyin ve yazdıktan sonra siz elinizde poşet tek tek gezip, kişilerden kağıtları poşete atmalarını isteyin. Sonra okuyun tek tek. Tarafsızlık açısından güzel bir uygulama olmakla birlikte kişiler yine de kimliklerinin anlaşılacağından(yazı biçimleriyle) korkup asıl duygularını ifade etmeye çekinebilirler.


2-O zaman artık tek çareniz bir blog açıp sizin hakkınızda "anonim" kimliğiyle yorum bırakmalarını söyleyebilirsiniz.
Gerçi teknolojiyle aranız iyiyse 2. öneri 1.öneriden daha abes olacaktır. Neden derseniz.. 
Bu küfürlü ve nefret içerikli yorum bırakan kişilerin IP adreslerini tespit ettim ve az çok kim olduklarını öğrendim. Çok da zor olmadı 2 dk'mı aldı. Aslında yapmak istememiştim ama merak işte. 
Yazı çok uzadı. Şu övme övülme ihtiyacı üzerine aslında çok daha fazla yazılacak şeyler var ama kendimi uzun yazmaya alıştırmamam lazım, bloggersanız bilirsiniz, sonra önüne geçilemiyor.

Başkasının arkasından konuşmak, korkaklığın en iğrenç şeklidir. -Ali Fuat Başgil-Dostlarımızla ve kimseye kin beslemeden mutlu geleceklere, hep birlikte.. (biraz klasik oldu sanki :) )


"Babana bile güvenme!" diyen atama, saygılarımla.Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**