4 Nisan 2012 Çarşamba

2 İlk Katlanabilir Ekran ve Teknolojinin Hızlı Gelişmesi

Abimde HTC EVO 3D gördükten sonra düşünüyorum da daha fazlası nasıl olabilir?

Teknoloji o kadar ilerledi ki Evo 3 boyutlu çekim yapmasının yanı sıra yaptığınız 3 boyutlu çekimi gözlüksüz izleme fırsatı da sunuyor.

Mesela düşünün bakalım, bundan iyisi daha ne olabilir? Bence artık 2 boyutlu ve 3 boyutlu teknolojide telefon bakımından ilerleme yaşanamaz. Daha HD olur, 3 boyut merkezi daha keskin olur, anlaşılabilir olur ama daha fazla farklılaşamaz. En fazla üzerinde projeksiyon aleti olan 3D telefon çıkar o kadar! Çünkü artık bu noktada yapılacaklar yapıldı. 2-3 yıl önce sinemada yeni çıkan 3D görüntü 2 yıl sonra telefonda ve gözlüksüz! Bu nasıl hızlı ilerlemedir böyle...


Tahminim ilk önce katlanabilir telefonlar, tabletler çıkar. 3D'yi geride bırakır. Daha sonra ekran görüntüsü üzerine çıkan belki de kalem şeklinde telefonlar çıkabilir - hatta belki vardır -. Ondan sonra nereye gider bilemiyorum ama LG katlanabilir ekran çıkartmış bile :) (BURAYA tıklayarak ilgili haberi okuyabilirsiniz)

Şu bir gerçek ki 5-6 yıl sonra şu an çok önemsediğimiz bu teknoloji pek de değerli olmayacak. Hatta teknoloji bu hızda giderse belki de yan etkisi olarak insanların psikolojik dengeleri bozulacak ki şu an bu oluyor zaten.

Örneğin bizim -yani 90'lıların- çocukluğu sokakta maç yaparak, taso oynayarak,saklambaç,plan-boz..vb. oyunları sokakta oynamakla geçmişken şu anki çocukların çocukluğu asosyal bir şekilde laptoplar başında geçiyor. Bunun olumsuz etkisi ergenlik veya yetişkinlik döneminde mutlaka su üstüne çıkacaktır. Biz psikolojik danışmanların göreviyse işte bu!

 Her şeyin hayırlısı olması dileğiyle.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


2 yorum:

  1. Her alanda baş döndürücü bir teknoloji gelişimi yaşanıyor gerçekten. Yazınızdaki gibi bende zaman zaman düşünüyorum. Cep telefonlarının ulaşabileceği son nokta ne? veya televizyonların ulaşabileceği son nokta ne diye. Şu olur bu olur diyorum ama eminim o teknolojiler bile daha şimdiden bulunmuş daha da iyisi nasıl bulunabilir o araştırılıyordur. İşte katlanabilir ekranlar çıkıyor. Bakalım günler neler gösterecek.

    YanıtlaSil
  2. Murat bey, konu hakkındaki değerli görüşlerinizi belirttiğiniz için teşekkürler.

    YanıtlaSil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**