28 Nisan 2012 Cumartesi

6 Facebook Kendi Arama Motorunu Çıkartıyor!

Bir gün internetin tamamı Zuckerberg'e ait olursa şaşırmam.

İnternet denilince akla şu anda google ve facebook gelmekte. İnternet bunların tekeli olmuş gibi bir şey. Biz çocukken mywebsearch, yahoo, mynet falan vardı hatırlarsanız, ama şimdi sadece iki şey konuşuluyor; Facebook, Google. Hadi zorlasak bir de wikipedia.New York Times'da yer alan bir iddiaya göre, Microsoft, sürekli zarar eden arama motoru Bing'i bir süre önce Facebook'a satmaya çalışmış fakat Zuckerberg'in ilgisini çekememiş.
Patent anlaşmaları ve stratejik ortaklıkları bulunan iki şirketin ilişkileri 2007 yılında Microsoft'un Facebook'tan 240 milyon dolarlık hisse satın almasıyla başlamıştı. İlk yıllarda yoğun çalışma temposundan dolayı Facebook'un kendi arama motorunu geliştirmeyi düşünmediğini açıklayan Zuckerberg, artık Facebook'un arama özelliğini kuvvetlendirmeye çalışıyor. Ama görünüşe göre hedefinde Bing'i ya da benzeri bir arama motorunu satın almak yok. Zuckerberg'in asıl istediği, kendi arama motorunu geliştirmek...

(Haberin devamı için TIKLAYINIZ)
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


6 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Uyardığınız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Google sosyal ağ yaptıysa bence facebookta arama motoru yapabilir. Tabi burada önemli olan, facebook'un arama motoru kavramına nasıl farklılıklar getirebileceği.Aynı olmak yeni bir arama motoru için Google gibi bir rakip karşısında felaket olur. Rekabet biz kullanıcılar için her zaman iyidir. Zira kaliteyi arttırır. Bekleyip görelim.

  (Biraz Yazalım - Murat)

  YanıtlaSil
 4. Kesinlikle Murat. Facebook, mysapace gibi bir sosyal ağ varken yeni bir sosyal ağ çıkartarak zirveye tırmandıysa, aynı başarıyı arama motorunda da yakalar bence.

  YanıtlaSil
 5. Arama motoru çıkaran herkes gibi Facebook'ta güme gider. Bazı şeyler değişmez Google gibi. Adamlar bu alanın şahı. Google Facebook indexlerine ambargo koysa facebook'un marka değeri eksilir aga ne arama moturu :)

  YanıtlaSil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**