3 Nisan 2012 Salı

2 Büyükada da Gezilecek Yerler - Nasıl Gidilir - Nasıl Bir Yer?

İzmirden İstanbul'a her gittiğimde farklı yerler, görmediğim, gezmediğim yerlere gitmeye çalışıyorum. İşte bu gidişimde "Büyükada" 'yı gözüme kestirmiştim.

Bu gezideki tecrubeleri aktarayımda büyükadaya gitmeyi düşünenlerinde bir ön fikri olsun.

Kabataş iskelesinden saat 09:40 da 5TL ye bindiğimiz vapurla yaklaşık 1 saatlik yolculuktan sonra büyükadaya vardık. Vapur aynı zamanda heybeliadaya da uğruyor, yanlış yerde inmeyin. Son durak büyükada. Vapurdaki halkın %80'i turist, bu %80'lik turistin %50 si de Arap, İranlıydı.
Vapurda rastladığımız adanın yerlisi bir abiden öğrendiğim kadarıyla adanın %50 si kürt, geriye kalanların çoğu da arapmış. Adada olay olmazmış, sadece 2 polis otosu bulunuyormuş.(hatta benim internette rastladığım tek olay var o da ŞU)
Adaya çok fazla turist geldiği için çoğu şey pahalı fakat BİM çevresindeki lokantalar uygun fiyattalarmış.

Büyükada'yı 2 şekilde gezebilirsiniz, 1- Faytonla, 2- Bisiklet kiralayarak. Faytonun turu 70 TL. Bisikletin günlüğü 10 TL. Çoğu yerde 15 TL yazabilir, oradaki 5 TL ye aldanmayın pazarlık payı o :)

70 TL verip faytonla gezeceğimize bisiklet kiralar kafamıza göre gezeriz diye düşündük ve atladık bisikletlere. Fayton yolundan sürerek gezmeye başladık. Ada da çok fazla yokuş yukarı yol olduğu gibi çok zevk veren yokuş aşağılarda bulunmakta. Bisikletle yokuş yukarı çıktığınızda sizi zevkli bir yokuş aşağının beklediğini bilin yani :)

Adanın yarısından çoğu orman. Ormanda bisiklet sürme zevki çok başka.

Adadaki hayvanların hiçbiri saldırgan değil. O bakımdan rahat olabilirsiniz. Ayrıca isterseniz eşek de kiralayabiliyorsunuz :)

Adada (polis,itfaiye,ambulans hariç) araç kullanmak yasak. Böyle olunca yollar bisikletlere ve faytonlara kalıyor.

Ormanlarda başıboş köpek, kurt falan olurya, ada da ise başıboş atlar var! Bisiklet sürerken karşıma 2-3 tane başıboş terkedilmiş yabani atlar çıktı. Başlarda çok ilginç gelse de gezip, gördükçe alışıyorsunuz.

Fayton yolunu takip ettiğinizde (aya yorgaydı yanlış hatırlamıyorsam) kilise yoluna rastlayacaksınız. 1 km olan o yolu çıktığınız taktirde eşsiz bir manzarayla karşılaşaksınız.

Büyükada'da BİM'in yanında uygun restoranlar olduğunu belirtmiştim. Size tavsiyem bu restoranlardan Adana kebap yemeyin, at eti tadı alırsınız :)

Dönüş en geç 17:30 olmakla birlikte bu değişebiliyor.

Büyükadaya gidecekler için madde madde tavsiyelerim:

 • Erken gidin ve gün boyu sürmek üzere bisiklet kiralayın.
 • Dinç gidin, unutmayın ki 20-25 KM bisiklet süreceksiniz.
 • İsterseniz yiyecek içecek götürebilir, canınızın istediği yerde mola verip bir şeyler atıştırabilirsiniz.
 • Bisklet kiralarsanız fayton yolunu takip edin.
Sizde eğer adalardan birisini gezdiyseniz tecrübelerinizi bizime paylaşmayı unutmayın.Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


2 yorum:

 1. Merhaba Fırat;Google büyükadada gezilecek yerler yazınca senin blogunu gördüm mayısta arkadaşım gitmişti Büyükada'ya bisikletle adayı bütün gün gezmeye 25 lira demişler hatta onlar 15 kişilik gruplardı indirmemişler.Erkek arkadaşımla perşembe günü gitcez 2 bisiklete 50 lira vermeyelim diyoruz.Tanıdığın bisikletci varmı orda:)??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba merve:

   Ben nisan ayında gitmiştim belki mevsim mevsim değişiyordur fiyatları ama 25 TL de çok fazla. O kadar da olmaz yani :) Büyük ihtimal satıcı, bunlar mutlaka kiralayacak ne de olsa.. gibisinden düşünmüştür.

   Vapurdan indikten sonra sol tarafa doğru biraz yürüyüp sağdaki aradan merkeze girin.(sağdaki aradan girin dediğim yer kalabalık oluyor, oradan anlayabilirsiniz) Az bişe yukarı çıktıktan sonra sol taraftaki bisikletçiden 10 tl ye kiralamıştık biz. Normalde 15 TL diyordu ama pazarlık payı olduğu belli, yani direk almayın mutlaka indirim yapmaya çalışın.

   Abi vallahi biz turist değil öğrenciyiz gibisinden konuşun. Daha öncede gelmiştik 10 TL ye kiralamıştık deyin ki sizi yabancı görmesin :)

   Baktınız yok ben inmem diyor, Satıcının duyacağı şekilde "o zaman faytona binelim daha iyi" gibisinden konuşun sonra tekrar dönüp, indirim yapmayacaksınız, son kararınız değil mi dedikten sonra büyük ihtimal iner. Yine inmezse aynı taktiği başka bisikletçide deneyebilirsiniz :)

   Sil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**