26 Mart 2012 Pazartesi

0 Dini Bütün Bir İnsanın Psikologa İhtiyacı Var mıdır?

psikoloji
Yok canım daha neler! Namaz, zekat tabiki gerekli ama bu psikologa veya sosyologa ihtiyaç olmadığı manasına gelmez ki. Bunu yazan arkadaştaki şu zihniyet bile psikologa ihtiyacı olduğunu gösterir. 


Psikoloji felsefeden doğma bir bilim. İnsan ruhunu inceler. Ve doğal olarak insanoğlu var olduğundan beri vardır. Psikolojik danışmanlık ise daha hafif vakalarla ilgilenir ve kişiye içinde bulunduğu durumun farkına vardırarak çözüm yolu üretmesine yardımcı olur.

Maneviyat ile psikoloji ayrı şeyler gençler. Mesela bizim tevekkul içinde İslamı yaşayan bir arkadaş geçen babasıyla tartıştı depresyona girdi. İnsan her zaman konuşacağı, kendisini anlayacağa bir dosta muhtaçtır, bu zamanda da dost bulunmadığı için psikologlar ya da psikolojik danışmanlar bu rolü üstlenmektedir.


Maneviyat şarttır. İster Hristiyan ister Müslüman olsun ama insanın psikolojisinin sağlam kalabilmesi için bir şeylere bağlanması, inanması gerekliliktir. Bu bakımdan ikisini bağlayabilirsiniz. Ama insan dini bütünde olsa bir dosta, psikologa ihtiyaç duyar, duymuyorum derse bu iç benliği ile çatışmaya düşüp ego savunma mekanizmalarından yadsımayı kullandığına işarettir.


YADSIMA (DENIAL)

Bilinç dışı bir işlemle dayanılması zor olan bazı kaygı, çatışma ve duyguların ve bunları doğuran olay ve eylemlerin kışı tarafından bilinmezlikten gelinmesi, varlığının kabul edilmemesidir. Yaşamını iyi bir sporcu olmaya adamış, bu yolda çalışmış ve başarıya ulaşarak o ilerlemekte olan bir spor yıldızının mesleğinin en parlak döneminde yapılan sağlık muayenesinde kalp yetmezliği saptandığında, böyle bir hastalığı olduğunu kabul etmeyip, kendisini inceleyen çeşitli hekimlerin yanlış bir tanıya vardıkları üzerinde ısrarla tedaviyi kabul etmeyip spor hayatını sürdürmeyi istemesi de bir yadsıma tepkisidir.

Yani kısacası bunu düşünen kişi psikologa gitme düşüncesini "dini kullanarak" yadsıyor, sıyrılmaya çalışıyor. 
Konu hakkında ki düşüncenizi yorum bırakarak duyurabilirsiniz.


fırat yalçın
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**