7 Mart 2012 Çarşamba

1 Çok Değer Verip Karşılığında Terk Edilme

İnsanoğlunun geneli hatta hepsi diyebilirim şunu yaşar: Değer verir ... Çok değer verir. Sonuçta o değer verdiği kişi tarafından önemsenmez, bırakılır.

Bunu bence hayatın kuralı saymalılar. Çok değer verince gerçekten karşıdaki sizi bırakıyor. İsterseniz deneyin görün. Aklınıza sevgili durumları gelebilir hemen, ben herkes için düşünüyorum. Mesela arkadaşlık için. Bir arkadaşına çok çok çok değer verirsin onu göklere sığdıramazsın, daha fazla değer ister... Daha fazla verirsin daha da fazla ister. Verebileceğin maksimum değeri verirsin artık.. o vakit ya senden soğur, ya da -ki bu daha çok olur- seni bırakıp başkalarında sende bulamadığı -sözde- değeri arar. Yani anlamıyorum neden böyle oluyor ama böyle bir şey var. Ve bence hayatın kuralı. Hem kendi yaşadıklarımdan hem de çevremdeki gözlemlediklerimden yola çıkarak bunları bu kadar kesin söylüyorum.

Ben bunu farklı kişilerden 3-4 kez yaşadım. Çevremdeki 2-3 kişide de gözlemledim. Yani nerden baksanız bu duruma canlı canlı 6-7 kez şahit oldum. Sizde şahit olmuş ya da yaşamışsınızdır.

İşin ilginç yanı bu çok değeri bulduktan sonra bırakan kişilerin sonuç olarak %80'i geri dönmek istiyor, %10 u dönmek istiyor ama beceremiyor, %9 u aslında dönmek istiyor ama kendine yediremeyip istemiyormuş gibi kendini kandırıyor.

Asıl düşündüğüm nokta insanoğlu çok değer görünce neden bırakıyor? Yani neden değer veren kişinin verdiği değeri onun başına çalıyor?

Bence bunun 3 sebebi var:

1- Çok fazla değer alınca şımarıyor. Ve zaten baştan beri şımartılmaya ihtiyacı vardı.
2- O kişi ona çok fazla değer verince artık ondan bıkıyor.
3- O kişinin verdiği değerden daha fazlasını başkalarından bulacağına inanıyor.

Asıl cevap hangisi bilmiyorum ama birkaç tavsiyem var:

1-Sevgiliniz varsa verdiğiniz değer ölçütünü iyi ayarlayın.
2-Dostunuz varsa gerçekten hak ettiği kadar değer verin.
3-Hiçbir insana size verdiğinden daha fazla değer vermeyin.(Sırf bununla ilgili bir yazı daha çıkar ama uzatmak istemiyorum)

ve son olarak.

Hayatta kime ne kadar değer vereceğinize dikkat edin.
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


1 yorum:

  1. Yazınızı baştan sona zevkle okudum. Ve katılıyorum düşüncelerinize. 3 kuruşluk insanlara 5 kuruş değer verirsen 2 kuruşla neler neler yapıyorlar.

    İyi bloglamalar

    YanıtlaSil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**