23 Şubat 2012 Perşembe

5 Bilinçaltı Nedir? Bilinçaltında Neler Var?

Milliyette rastladığım ve fazlasıyla istifade ettiğim bu faydalı yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

Gün içindeki davranışlarımızın, yaşadığımız duyguların ve içine düşmüş olduğumuz durumların çoğu bilinçaltımızın kontrolü altında gerçekleşiyor. Yaşamımız boyunca edindiğimiz alışkanlıklarımızın tümü, hep bilinçaltımıza kaydediliyor. Bir müzik enstrümanı çalmayı veya araba kullanmayı öğrenmek ya da bir bebeğin yürümeyi öğrenmesi bilinçaltının yardımıyla gerçekleşiyor. Bu eylemler alışkanlık haline geldikten sonra, bilinçaltı bunları otomatik şekilde yapmaya başlıyor. Örneğin, bisiklete binmeyi öğrendiniz. Birçok kez bisiklet kullandıktan sonra artık bisiklete binerken yaptığınız hareketlerin çoğu, bilinçaltının emirleriyle otomatik hale geliyor. Üstelik bilinçaltınızın nasıl bir yer olduğunun farkına vararak, onu yönlendirebilmeniz elinizde.

Bilinçaltı Nedir?

Bilincimiz, yaşamak istediklerimizi ortaya koysa da, farkında olmadan hayatımızı yönlendirebilen bir de bilinçaltımız var. Bilinçaltı, beynimizin farkında olmadığı kısmıdır. Bir bakıma hafıza depomuzdur. Bilinçaltı, vücudumuzdaki birçok faaliyetin otomatik ve düzenli biçimde yürümesini sağlıyor. Suçluluk, endişe duygusu, kapana kısılmışlık, çaresizlik gibi olumsuz duygular bilinçaltımızdaki inanç kalıplarıyla birleşiyor ve sinir ağı yoluyla bedenimizin belirli bir bölgesine yönlendiriliyor. Çoğu zaman bilinçaltımıza yaptığımız kodlamalar yüzünden birçok hastalığa sebep olabiliyoruz. Örneğin, kanserin pek çok türü, bilinçaltımıza attığımız ve zihnimizde unutmayı ya da düşünmemeyi seçtiğimiz duygular yüzünden ortaya çıkıyor.

Bilinçaltında Neler Var?

Buz dağının suyun üzerindeki bölümü bilinç, günlük karar verme süreçlerinde, akılcı düşünce yoluyla ne yapacağımızı ve nasıl yapacağımızı tahmin etmemize yardım ediyor. Bilinçaltı, buz dağının suyun altında kalan bölümüdür ve zihnin daha büyük bir bölümünü oluşturur. Bilinçaltı, öğrenilmiş davranışın tekrar edilmesiyle ilgileniyor. Bilinçaltında, daha çok yüzleşmek istemediğimiz anılanınız, alışkanlıklarımız, korkularımız yer alıyor. Birey çoğu zaman hatırlamak istemediği deneyimlerini bilinçaltına atıyor ve orada tutuyor. Bunu hatırlatacak bir etken olduğunda ise ortaya çıkıyor ve bizlere olumsuz duygular yaşatabiliyor.
Milliyet
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


5 yorum:

 1. Bir ödevim için arıyordum , teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. değerli meslektaş adayım öncelikle güzel bir blog hazırlamışsın tebrik ederim, zaman zaman takip ediyorum yazılarını fakat bu yazına bir düzeltme getirmek istiyorum. BİLİNÇALTI kavramı uzman gözüyle kullanılması ve kullanılmasının doğru bulunmadığı bir kavramdır. En kaba tabirle bilinci alt ve üst olarak ikiye ayırmıyoruz, yani bilinç bir halı değil ki altına bir şeyleri süpürüp gizleyelim. Gözden kaçan bilgi şudur ki yazıda da belirtilenin aksine bilincin iki değil üç boyutu vardır: BİLİNÇ, BİLİNÇÖNCESİ ve BİLİNÇDIŞI. "Bilinçdışı" kavramı malesef "bilinçaltı" olarak yanlış bir kullanımla günümüze kadar gelmiş bulunmakta. Sana başarılar diliyorum...

  YanıtlaSil
 3. Hocam çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgilerden ve memnuniyetinizi belirtmenizden ötürü.

  Psikodrama eğitimi alan bir hocam ile psikodrama hakkında konuşurken aynı tepkiyi aldım. Bilinçaltı kavramının artık tartışıldığını ve "Bilinçdışı" kavramını kullanmamın daha yararlı olacağını söyledi. Ben de nedenini açıkladıktan sonra kendisine katıldım, artık bilinçdışı demeye daha bir özen gösteriyorum.

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. O vakit bundan sonrada ben bilinçaltı yerine bilinçdışını kullanacağım..Bu arada yazıyı birde bilinçaltı kelimeleri yerine bilinçdışı kelimesi yerleştirerek tekrar okudum..Bu defa sanki daha farklı algıladım..Bilinçli olma durumu var bir de sanki bizden kayıt alan başka biri yani bilinç dışı bir durumumuz var.Burada şunu merak ediyorum. Biz bizde olan bilinçdışını kontrol edebilir miyiz.? Bilinçdışı davranışlarda bulunduğumuzu nasıl anlarız ?Aslında kendimizle ilgili çoğu şeyin çözümü bilinçdışında mıdır ? Vereceğiniz cevap için şimdiden kaleminize sağlık.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorumun için yeni bir başlık açtım orada detaylı bir şekilde yazdım. Buraya tıklayarak ulaşabilirsin.

   Sil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**