21 Ocak 2012 Cumartesi

7 Ne durumda psikolojik danışmana gidilir? Psikolog - Psikolojik Danışman - Psikiyatr Farkı

Çoğu kişi ne durumda psikolojik danışmana ne durumda psikologa ne olduğunda psikiyatra gitmesi gerektiğini bilmiyor. Ya da kendisinde psikolojik bir rahatsızlık gözlemlediğinde vaka ne olursa olsun SSK'nın psikiyatr bölümüne başvuruyor. Bir psikolojik danışman adayı olarak buna karşıyım!Probleminin çözümü için psikoterapi yeterli. Ama SSK daki psikiyatr bir antidepresan ilaç verip gönderiyor kişiyi. Antidepresan hapların zararlarını, yan etkilerini görüyor. Belki de bağımlısı olup "Nerden gittim şu psikologa(normalde o psikiyatr ama halk psikolog der) gitmez olaydım" gibisinden düşünür. Dolayısıyla insanlar psikolojiden soğuyorlar.

Psikolojik danışmana gelen insanlar problemli insanlar değillerdir. Aklınıza "E o zaman neden gelsinler ki?" sorusunun geldiğini duyar gibiyim.

Çünkü kişi: kendini yalnız hissediyor olabilir. Ailesinde problemler olabilir. Neye yetenekli olduğunu anlamaya çalışıyor ama bir türlü karar veremiyor olabilir,korkuları vardır, uyku bozuklukları vardır, hangi bölümü seçeceği hakkında kaygıları vardır, çok sinirlidir, zamanını boş geçirdiğini düşünüyordur, bir türlü başarılı olamıyor ve bunun sonucunda umutsuzluğa düşüyordur.....

Her şeyden öte konuşacak birilerine ihtiyaç duyuyordur.

Danışman binevi dosttur.

Bu resim daha iyi özetleyecektir.
Fotoğrafı daha büyük görmek için üzerine tıklayınız.
Yani demem o ki psikolojik danışma merkezine başvurup danışmanlık hizmetleri alan birisi deli değildir! 

Psikologların Psikolojik danışmanlardan farkı nedir peki?

Psikolog - Psikolojik Danışman - Psikiyatr Farkı 

Gel gelelim o konuya.. Psikologlar üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerindeki psikoloji bölümünden mezun olup 2 yıl yüksek lisanslarını yaparlar. Daha derin vakalarla ilgilenir, nevrozlar üzerinde yoğunlaşırlar.

Psikolojik danışmanlar üniversitelerin eğitim fakültelerindeki Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olurlar. Yukarıda belirttiğim problemlerle ilgilenirler daha çok. Yani psikologlara göre daha hafif durumlarla ilgilenirler.

Her ikisi de ilaç yazamaz!

İlaç yazan birim psikiyatr. Tıp mezunu olduktan sonra yanlış bilmiyorsam bi 4 yıl da psikoloji eğitimi alırlar. Terapi odaklı değillerdir. En ağır vakalara bakar, ilaç yazar ve genelde hastanelerde çalışırlar.

Kendimce farklarını belirtmeye çalıştım.Umarım aradığınız şeyi söylemişimdir :)
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


7 yorum:

 1. Benim fikrim; öncelikle bir psikolog veya danışmana gitmeli zaten çok büyük bir sorun varsa psikolog veya danışman tarafından gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.

  YanıtlaSil
 2. Ssk nın psikiyatiri ile özel hastahanenin psikiyatiri aynı degil mi özel daha mı cok ilgileniyor

  YanıtlaSil
 3. Özel hastahanedeki psikiyatirler ssk nın psikiyatrisi gibi degiller mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. özel hastanede daha fazla ilgilendikleri doğrudur fakat bunların hepsi genelleme. Yani devletteki bir psikiyatristte gayet iyi ilgilenebilir. Ama genel durumu konuşacak olursak durum böyle.

   Sil
 4. Devletin posikiyatri bölümü dinlermi ilaçmı verir yoksa durumu deherlendirirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. genelde:

   3-5 dakika dinler (bazen 10 olabiliyor), sonra yüksek ihtimalle ilaç verir. genelde geçiştirilir, istisnalar olabilir.

   Sil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**