31 Ocak 2012 Salı

1 Bence Okunması Gereken 3 Psikolojik Kitap

Kitap okumayı çok sevmeyen, özellikle macera romanlarını okumak yerine film izlemeyi tercih edenlerdenim. Okumaktan zevk aldığım kitap türleri sadece psikoloji ve kişisel gelişim. Kişisel gelişim alanında Mümin Sekman' ın tüm kitaplarını öneriyorum. Didaktik tarzda yazdığı bu kişisel gelişim kitapları - özellikle Her şey seninle başlar - hayatınızın dönüm noktası olabilir.


Kendi alanımda (psikoloji) okuyupta zevk aldığım, harbi kitap dediğim sadece 3 kitap var. Tabiri caizse okudukça okuyasım geldi. İşte benim gibi kitap okumayı pek sevmeyen birisini kendine bağlayan o 3 kitap.

1- Gençlik Çağı - Atalay YÖRÜKOĞLU

Ergenlik çağı psikolojisini, gençlik davranışlarının altında yatan sebepleri en akıcı ve öz şekilde anlatan bu kitap özellikle 15-25 yaş aralığındaysanız sizi size anlatıyor. Eğer gençlik çağında bir çocuğu olan ebeveynseniz kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Eğer gençseniz kendinizi daha iyi tanımanızı, eğer psikolojik danışman veya psikologsanız ergenlik psikolojisini daha verimli bir şekilde kavramanızı sağlayacaktır.


2- İletişim Çatışmaları ve Empati - Üstün Dökmen


Çoğumuzun küçük şeyler kitabından tanıdığı Dökmen'in bu kitabı Empati kavramını en iyi anlatan ve davranışlarınızı şekillendirmenizi sağlayacak türden bir kaynak. Adam Fawer dahil bir çok yazarın Empati kitaplarını okudum ve aralarından bence en iyisi, sade ve etkileyici şekilde yazılanı üstat Üstün Dökmene ait bu kitaptır.3- Aile ve Çocuk - Atalay YörükoğluAslında Atalay Yörükoğlunun her kitabını öneriyorum ama şu aralar okumakta olduğum bu kitabını da zevkle okuduğum 3 kitap arasına sokmadan yapamadım. Aile yapısının tarihsel gelişimini ele alıp çocukların hangi davranışlarına nasıl tepkiler verilmesi gerektiğini anlatan bu kitap bir çok kesime farklı yararları olabilir. Her şeyden önce 0-12 yaş aralığında çocuğu olan aileler için birebir. Yazarın çocuk ruh sağlığı adlı kitabı da en az bu kitabıyla eş değerdir. 

Bence kendini çocuk psikolojisi üzerinde geliştirmek isteyen psikologlar veya ilkokulda rehber öğretmen olmayı planlayam psikolojik danışman adayları için kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında.

Bunlar benim psikoloji ile alakalı okuduğum ve etkilendiğim, en iyi bulduğum 3 kitaptı. Sizin herhangi bir alanda okuduğunuz ve bence kesinlikle okuyun dediğiniz kitap(lar) varsa yorum olarak belirtebilir hem yazarın o kitabına hem de okuyuculara yardımcı olabilirsiniz.


Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


1 yorum:

  1. Tarık Kurtoğlu10 Mart 2012 04:17

    Evet bu kitaplar gerçekten okunası. Aile ve Çocuk kitabını okumamıştım, bu yazıdan sonra almayı düşünüyorum çünkü genel olarak çocuk psikolojisi benim alanım.

    Çocuk Psikolojisi - Haluk Yavuzer kitabını da siz ve sizin gibi değerli meslektaşlarımıza öneriyorum.

    Teşekkürler.

    YanıtlaSil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**