15 Aralık 2011 Perşembe

5 Akıllı Telefonlardaki Şarj Problemi ve Çözümler

iPhone, HTC, Samsung, Nokia, LG .. gibi piyasadaki bir çok telefonun özellikle android olmak üzere akıllı telefonları mevcut. Akıllı telefon demek sıradan cep telefonlarına kıyasla çok daha ileri düzeyde işletim sistemine sahip olan ve çok sayıda uygulamayı çalıştırabilen portatif iletişim cihazları demektir. 


Bunlardan bazıları: 

Nokia N9, Sony Ericsson Xperia Arc, Samsung I9100 Galaxy S II – 2,HTC Desire Z, HTC Evo 3D,LG Optimus 2X, Motorola XT532,HTC WilddFire, Nokia C5-03 ,Nokia C7, Blackberry Bold 9790.....vb.


Akıllı telefon alıp kullanıyoruz kullanmasına da en büyük problem şarj süresi oluyor.. Bir akıllı telefonun şarjı en fazla 1 gün gidiyor. Üstelik kullanıldıkça da azalıyor..


Tavsiye Yazı: HTC Desire Z Batarya Şarj Problemi İçin ÖnerilerPeki şarj süresini arttırmak için ne yapmalı?

Kendi akıllı telefonum olan HTC Desire Z den yola çıkarak bir kaç tavsiye de bulunacağım.


1- Gerekmediği Zamanlarda  Navigasyon Özelliğini Kapatın


Akıllı telefonların nerdeyse hepsinde GPRS ve Navigasyon özelliği olur ve telefon sürekli konum güncellemeyle uğraşır. Bu telefonu yorar ve şarjın %4-5' ini yer. Gerekmediği zamanlarda bunu kapatarak tasarruf edin.


2- Ekran Zaman Aşımını Kısıtlayın


Ekran zaman aşımı yani telefonla ilgilendikten sonraki ekran parlaklık süresi bataryanın çok büyük bir kısmını harcamaktadır. Ekran zaman aşımınızı en fazla 1 dakika yapın. HTC kullananlar için ayarlar - ekran - ekran zaman aşımı - 1 dakika(veya 30 saniye).
3- Şarjınızın En Çok Neye Harcandığını Bilin


Bunu bilmenizin birçok yolu var. Android marketteki Battery Indicator. Uygulamaya göre benim şarjın %67 sini ekran bitirmiş mesela. Bu durumda ekran parlaklıklarıyla ve ekran zaman aşım süresiyle oynamam gerekecek.


4- Wireless ve Mobil Şebeke Aynı Anda Açık Olmasın


İnternet en fazla pil yiyen etkendir bir akıllı telefonda. Yalnız internet açık olmasa da olmaz. Eğer evdeki wireless'ınıza bağladıysanız telefonunuzun mobil şebekesini kapatmanız bayağı bir tasarruf sağlayacaktır.

5- Hareketli Duvar Kağıdı Kullanmayın

Eğer şarj sizin için çok önemliyse canlı duvar kağıdı kullanmak yerine sabit veya 3D duvar kağıdını tercih edin.

6- Güç Tasarrufunu Etkinleştirmeyi Unutmayın

Bilgisayardaki sistem gibi akıllı telefonlarda da şarj seviyesi belli bir yüzdenin altına inerse telefon güç tasarrufu moduna geçiyor.. İnterneti kapatıyor, ekran parlaklığını kısıyor, yenilemeyi durduruyor. Böylece can çekişen piliniz azda olsa nefes alıyor. Telefonlarınızdaki bu özelliği etkinleştirmeyi unutmayın.

7- Bluetooth, Senkronizasyon, Güncelleme gibi Özellikleri Kapatın


Bluetooth ile dosya gönderdikten sonra çoğumuz geri kapatmayı unuturuz. Buna dikkat edersek pil sağlığı için iyi olacaktır.
Ayrıca akıllı telefonlarda senkronizasyon ve eşitleme özellikleri vardır. Şarj lazım olduğunda bunları kapatarak tasarruf edebilirsiniz.
Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım birilerine yardımcı olabilmişimdir. Yayın alıntı değildir ve iletişime geçilmeden alıntı yapılamaz.

Esen Kalın.
Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


5 yorum:

 1. blackberry 9790 kullanıcısıyım çok doğru gece şarj ediyorum sabah %100 şarj ile çıkıyorum evden akşam eve geldiğimde %5-10 şarj kalıyor hatta bazen yolda bittiği bile oluyor. Yazınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. Yazıyı çok beğendim.teşekkürler çok yardımcı oldunuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Yararlı olduysa ne mutlu.

   Sil
  2. Telfon aksamdan sabaha kadar sarjda kaldi yediye kadar sonra yarimsaat sonra kapmdi sonra actim telefon pili bitti kapaniyor yaziyo ne yapmaliyim

   Sil
  3. Şarjda kalıp kalmadığından emin olun, eğer eminseniz ve buna rağmen böyle bir sorun olduysa bataryayı değiştirmeniz şart.

   Sil

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**