27 Kasım 2011 Pazar

0 Android Nedir? Nasıl Girdi Hayatımıza?

2007 - 2008 senelerinde o meşhur nokia 6600 her eldeyken varımız yoğumuz symbian işletimdi. Her program onun üzerinden çıkar her oyunu ona göre yüklerdik telefonlarımıza. Tabi o dönemde tahtını sallayan olmadığı için symbian kendini çok fazla geliştirmedi. Fakat rakipsiz olduğu için kullanıcılar, yazılımcılar sürekli symbian üzerinden oyun ve uygulama sunardı.

Nihayet - nihayet dediğim bayağı oluyor :) - symbian bırakın tahtının sallanmasını yerle bir oldu ve android dönemi başladı. Google 'un sahibi olduğu bu işletim sistemi bizlere bir sürü zevkli ve ücretsiz oyun ve uygulama fırsatı sunuyor. Androidle tanışalı çok olmadı şahsen ama yuh arkadaş dedim. İlk android markete girmemi hatırlıyorum da dünya umurumda değildi. Hayat bana güzeldi :).. Monotonlaşan hayata renk.. Çıkamamıştım saatlerce marketten.Derken kısa sürede bir hayli deneyim yaşadım android ile ilgili. Ve birkaç video çekip deneyimlerimi ve beğendiğim oyun, uygulamaları amatörce, videolar aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum..  Arz ve talepe göre devamı gelecektir.

Android hakkında nedir ne zaman ortaya çıktı ne oldu kim öldü öğrenmek için aşağıdaki alıntıyı okuyabilirsiniz arkadaşlar..


Android, Google ve Open Handset Allience tarafından kodlanmış Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz (PDA ve cep telefonları) için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

Android, aygıtların fonksiyonelliğini genişleten uygulamalar yazan geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Android için halihazırda 150,000'den fazla uygulama bulunmaktadır. Android Market ise, Android işletim sistemi uygulamalarının çeşitli sitelerden indirilebilmesinin yanı sıra, Google tarafından işletilen kurumsal uygulama mağazasıdır. Geliştiriciler, ilk olarak aygıtı, Google'ın Java kütüphanesi aracılığıyla kontrol ederek Java dilinde yazmışlardır.

Open Handset Allience, 5 Kasım 2007'de Android'i kurduğunu duyurmuştur ve ardından 34 adet donanım, yazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimi için yararlı olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır. 2008'de piyasaya sürüldüğünde, birçok Android İşletim Sistemi Apache free-software ve Açık Kaynak Kodu lisansıyla geliştirilmeye açık hale gelmiştir. 

Android, linux kernel üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir, bu sistemde ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır.Uygulama yazılımları ise, Apache harmony üzerine kurulu java-uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üzerinden çalışır.Android, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinasını kullanır ve cihazların fonksiyonerliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı-geliştirici çevresine sahiptir.Geliştiriciler genellikle java dilinde yazarlar.güncel olarak 250000 kadar uygulama Android için mevcuttur.

Google'ın Android Inc'yi Alışı

Temmuz 2005'te Google, Android Inc.'i almış ve ufak bir başlangıç şirketini Palo Alto'da kurmuştur. Android'in kurucuları, Google'a çalışmak için giden Andy Rubin (Danger'in kurucusu), Rich Miner (WildFire'ın kurucusu), Nick Sears ve Chris White'dır. (WebTV'de çalışan ilk mühendislerden biri).

Bu arada, Android Inc.'in işlevleri daha önce yaptıkları mobil işletim sistemleri kadar iyi bilinmemektedir ve bu da Google'ın Mobil Cihazlar pazarına gireceği söylentisini başlatmıştır. Buna karşın, bu süreç içinde pazara ne çeşit ürünle çıkacakları tam olarak belli olmamıştır. Google'da, ekip (Rubin tarafından izin verilen) Linux tabanlı, taşınabilir cihazlar için geliştirdikleri, esnek, güncelleştirilebilir İşletim Sistemini yazmışlardır.

Raporlara göre Google çoktan donanım serilerini, yazılım partnerlerini ve taşınabilir cihazlarda çeşitli derecelerde birlikte çalışacağı sinyalini vermiştir.

Geliştirme

12 Kasım 2007'de OHA, Android'in yazılım geliştirme teçhizatının önizlemesini yayınlamıştır ve bu önizleme, geliştirici ve hata giderici, kütüphane setleri, aygıt emülasyonu, dökümantasyon, örnek tasarılar, eğitim, SSS ve fazlasını içermektedir. Geliştiriciler, eğer Windows XP, Vista veya Mac OS çalıştıran x86 tabanlı ya da Linux kullanıyorlarsa Android-SDK'yı indirip kurmaları gerekmektedir. Gereklilikler şunları da kapsamaktadır:

  • Java Development Kit
  • Apache Ant
  • Python 2.2 veya yüksek versiyonu
  • Eclipse 3.2 veya yüksek versiyonu
Kaynak: Wikipedia


Android hakkında bu sitede tüm yayınlananları Android kategorisinden bulabilirsiniz

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Yeni yazılar e-mail adresinize gelsin!

Destek için:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

***Yorum bırakabilmek için yorumunuzu yazdıktan sonra "gmail" hesabınızı giriniz***.

**Yorumunuz onay gerektirmez ve hemen yayınlanır.**


**Küfür veya argo içeren yorumlar kesinlikle silinecektir!**

**Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.**